720 yeni doktor ‘sakıncalı’ bulundu

GÖREVLERİNE ATANAMADILAR

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

Yeni mezun 720 doktor ‘sakıncalı’ bulunarak görevlerine atanmadı. Sağlık Bakanı, “Ataması henüz yapılmayan doktorlar hakkında Bakanlığımız Güvenlik Soruşturma ve Değerlendirme Komisyonu tarafından daha detaylı bir inceleme uygulanıyor” açıklamasında bulundu.

‘Kamu hizmetine girme hakkı ihlâl ediliyor

Keyfi biçimde karalama yapıldığının delili

Detaylı inceleme yapılıyor

Yenİ mezun 720 Doktor ‘sakıncalı’ BULUNARAK görevlerİne Atanmadı. sağlık BAKANı, “Ataması henüz Yapılmayan DOKTORLAR HAKKıNDA Bakanlığımız güvenlİk soruşturma Ve Değerlendİrme Komİsyonu TARAFıNDAN DAHA Detaylı BİR İnceleme UYGULANıYOR” Açıklamasında BULUNDU.

Sağlık Bakanlığı, güvenlik soruşturmasında ‘sakıncalı’ bulduğu 720 doktorun atamasını yapmadı. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Anayasa’da yer alan “kamu önünde eşitlik” ilkesi ve “kamu hizmetine girme hakkı”nın ihlâl edildiğini söyledi. Birgün’den Burcu Cansu’nun haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güvenlik soruşturması gerekçesiyle atanmayan hekim sayısının 720 olduğunu açıkladı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile devlet memurluğuna alınma şartlarına, “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmış olmak” şartının eklenmesini bir kez daha Meclis gündemine taşıdı. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, güvenlik soruşturmasının “masumiyet karinesini” ve 1219 Sayılı Tıp Mesleklerinin Uygulanmasına Dair Yasa’yı yok saydığını belirtti. Bulut, güvenlik soruşturmasının hekimlik mesleğinin icrasını kimi bürokratların keyfiyetine teslim ettiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Atamayı bekleyen hekimlerin güvenlik soruşturmalarında keyfilik dâvâ dosyalarında açıkça gözlenebilmektedir. Ataması yapılmayan meslektaşlarımızın bir kısımı için farklı kurumlara birbirinden farklı emniyet fişlemeleri dikkat çekmektedir. Bu durum suç unsuru bulunamayan masum meslektaşlarımızın atamalarını yapmamak ve onları mağdur etmek için keyfi bir biçimde karalama yapıldığının açık bir şekilde delilidir.”

emİr, önergesine verilen cevabı şöyle değerlendirdi: “Esasen 3 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre doktor atamalarında, adli sicil kayıtları yeterlidir. Ayrıca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması gerekmemektedir. Buna rağmen Bakanlık işgüzarlık yaparak, atama bekleyen doktorlara güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapması anlaşılmaz bir tutumdur. Soruşturulan kişi, hangi gerekçeyle devlet memurluğuna lâyık görülmediğini bilememektedir. Doktor açığı yaşadığımız gerçeği de göz önüne alındığında bu durum hem atanamayan doktorları hem de hastaları mağdur etmektedir. Anayasada yer alan ‘kamu önünde eşitlik’ ilkesi ve ‘kamu hizmetine girme hakkı’ ihlâl edilmektedir.”

Emir, soru önergesi ile 11 Eylül 2018’de gerçekleşen 82’nci Devlet Hizmeti Yükümlülüğü atama kura çekimine katılan hekimlerin ne kadarının güvenlik soruşturması gerekçesi ile atanmadığını sordu. Bakan Koca, Emir’in soru önergesine verdiği cevapta, “720 doktorun atama işlemleri devam etmekte, atama işlemleri neticesinde göreve başlatılacaklar. Ataması henüz yapılmayan doktorlar hakkında Bakanlığımız Güvenlik Soruşturma ve Değerlendirme Komisyonu tarafından daha detaylı bir inceleme uygulanıyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.