Müslümanlara Çin dayatması

Çin, görünüşte şeffaf bir politikayla, Sincan’da her şeyin yolunda olduğu izlenimi uyandırmayı hedeliyor.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

ÖTE YANDAN DA 23 milyon Müslümanın “Komünist Parti’ye sadık Çinliler” olmaları için her türlü yönteme başvuruyor. Çinli yetkililerin refakatinde yapılan mülâêkatlarda görüşlerine başvurulan Uygurlar “Burada gönüllü olarak bulunuyoruz” şeklinde konuşuyor.

ÇİN, görünüşte şeffaf bir politikayla, Sincan’da her şeyin yolunda olduğu izlenimi uyandırmayı hedeliyor. DW Türkçe’de yer alan habere göre, öte yandan da 23 milyon Müslümanın “Komünist Parti’ye sadık Çinliler” olmaları için her türlü yönteme başvuruyor. Reuters’in aktardığı habere göre Sincan Uygur Özerk Bölgesi Valisi Şöhret Zakir, “Çok başarılı olan Sincan’daki radikalleşmeyi bertaraf politikamızdan vazgeçmeyeceğiz. Ancak devlet mekanizmasının talim ve terbiye sisteminden geçenlerin sayısı zamanla giderek azalacak.” dedi. Reuters, söz konusu “meslekî eğitim merkezi”ni ziyaret etmesine izin verilen az sayıdaki yabancı basın kuruluşu arasında yer alıyor. Tahminlere göre bu merkezlerde yaklaşık bir milyon Uygur bulunuyor. Çinli yetkililerin refakatinde yapılan mülâkatlarda görüşlerine başvurulan Uygurlar “Burada gönüllü olarak bulunuyoruz. Amacımız radikal düşüncelerden tamamiyle arınmak” şeklinde konuşuyor. Yabancı basının eğitim merkezlerini incelemelerine ve yapılan bütün görüşmelere Çin resmî makamlarının temsilcileri de eşlik etti.

Çin, görünüşte şeffaf bir politikayla, Sincan’da her şeyin yolunda olduğu izlenimi uyandırmayı hedefliyor. Öte yandan da 23 milyon Müslümanın “Komünist Parti’ye sadık Çinliler” olmaları için her türlü yönteme başvuruyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.