TASARRUFU ÖĞRENEMEDİK

Ticaret Bakanlığı’nca açıklanan Türkiye israf araştırması’na göre, haftada ortalama 2 ekmek israf edilirken, çöpe atılan yemek miktarında artış olduğu Tesbit edildi.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

Ticaret Bakanlığı’nca açıklanan Türkiye İsraf Araştırması’na göre, haada ortalama 2 ekmek israf edilirken, vatandaşların cep telefonu değiştirme sıklığı ortalama 3.7 yılı, otomobil değiştirme sıklığı 8 yıl ve üzerini buluyor. Araştırma sonuçları Türkiye’nin tasarruf alışkanlığını kazanamadığını ortaya koydu.

ticaret Bakanlığınca açıklanan Türkiye İsraf Araştırması’na göre, haada ortalama 2 ekmek israf edilirken, vatandaşların cep telefonu değiştirme sıklığı ortalama 3,7 yılı, otomobil değiştirme sıklığı 8 yıl ve üzerini buluyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2018 yılı Türkiye İsraf Araştırması sonuçlandı. Araştırma, bakanlık koordinasyonunda, bir araştırma şirketi ve Hacettepe Üniversitesi akademisyenleri iş birliğiyle Türkiye genelinde 26 ilde 2 bin 209 tüketici ile yapılan anket verilerine dayanılarak hazırlandı. Araştırma kapsamına giren fertler, çoğunluğu 18-29 yaş aralığında, bin 405 ve 3 bin lira gelir grubunda, evli ve ücretli çalışanlardan oluştu. Araştırma, aylık ortalama hane giderleri, konut, otomobil ve eşya sahipliği, kişilerin israf algısı, gıda, ekmek, giyim tüketim davranışı ve israfı, geri dönüşüm kavramının toplumdaki yeri, fertlerin tasarruf, birikim ve borçlanma davranışları gibi pek çok başlıkta önemli tesbitler ihtiva ediyor.

ÇÖPE ATILAN YEMEK MİKTARI ARTTI

Gıda tüketim davranışları ve israfına ilişkin sonuçlara göre, fertlerin çoğu haada bir gıda alış verişi yaparken, alış verişte en fazla marketler ve ardından pazarlar kullanılıyor. Türk halkının geleneksel yapısı ve alışkanlıklarına paralel olarak hanelerin büyük çoğunluğu evinde yemek pişiriyor. 2017 araştırma sonuçları dikkate alındığında bitirilemeden çöpe atılan yemek miktarında artış olduğu tesbit edilirken, gıdaların tüketilmeden çöpe atıldığını belirtenlerin oranı yüzde 22,8 oldu. Bunun sebepleri gıdanın bozulması ve tüketilememesi olarak kayıtlara geçti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.