Suruculere UYARI

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

Karayolları Genel Müdürlüğünce, karlı ve buzlu yolları kullanan vatandaşların alması gereken tedbirler ve sorumluluklarına yönelik uyarılarda bulunulurken, sürücüler tarafından kış şartlarında, araçların hızı ve yükünün görüş, yol ve hava durumuna göre ayarlanması gerektiği belirtildi.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı

açıklamada, karla mücadelenin bütün ülkelerde aynı yöntem ve tekniklerle uygulandığına dikkat çekilerek, yollara trafik hacmi ve öncelik sıralamasına göre müdahale edildiği vurgulandı. Yolu genişletme ve tamamen temizleme çalışmalarının trafik akışı sağlandıktan sonra yapıldığı belirtilen açıklamada, yağış anında veya hemen sonrasında yolların tamamen siyah olmasının beklenmemesi gerektiği ifade edildi.

Hava değişimlerinden kaynaklanan buzlanmaya, aynı anda ve her kesimde müdahale edebilmesinin her zaman mümkün olmadığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yolda kar yağışı ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi durumunda, trafik güvenliği, kazaların önlenmesi, can ve mal güvenliği açısından, yollar geçici süreyle trafiğe kapatılabilir. Kar ve tipinin yoğun olduğu şartlarda, yol kullanıcıları can güvenliği açısından, seyahatte ısrarcı olmamalı ve kapatılan yola girmemelidir. Yol sathına atılan tuz, sıcaklık eksi 9 santigrat derecenin altına düştüğünde kar ve buz mücadelesi açısından yetersiz kalır. Kış koşullarında yapılan seyahatlerde, yol güzergâhında bölgesel olarak hava ve yol şartlarının hızlı değişkenlik gösterebileceği düşünülerek, tedbirli davranılmalıdır. Yolda kalan araçların çekilmesi Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda bulunmadığı gibi karla mücadele araçlarında araç çekme donanımı da bulunmamaktadır. Ayrıca, bu araçlar çekme işini yapacak güç ve donanıma sahip değildir. Bu nedenle, araçların çekilmesi için ısrarcı olunmamalıdır.” ankara - aa

- aa Fotoğraf: HÜSEYİN YILDIZ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.