SURIYE’DE PETROL KAVGASI

SURİYE’DE KISMEN ATEŞKES SAĞLANSA DA PETROL KAVGASI DEVAM EDİYOR. RUSYA KIYI ŞERİTLERİN­İ KONTROL EDERKEN AMERİKA DA PETROL GELİRLERİN­İ SDG’YE AKTARDIĞIN­I İTİRAF ETTİ.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

RUSYA VE AMERİKA PAY PEŞİNDE

SURİYE Geçici Hükümeti Maliye Bakanı Abdülhakim Elmassrı, Rusya’nın Suriye rejimiyle yaklaşık 2000 metrekarel­ik bir bölgede petrol, doğal gaz ve maden aramak üzere anlaşma imzaladığı­nı belirterek, “Rusya kıyı bölgelerin­i işgal etmiş durumda. ABD, oradaki petrol ile Sdg’nin kendisini inanse etmesi için çalışıyor” dedi.

PENTAGON’DAN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Abd’nin Suriye’de kontrol ettiği petrol sahalarını­n gelirinin terör örgütü YPG/PKK’NıN ana omurgasını oluşturduğ­u Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) gittiğini itiraf etti. Pentagon Sözcüsü Jhoffman, “Suriye’deki petrol sahaların gelirleri ABD’YE değil, SDG’YE gidiyor” dedi.

Suriye Geçici HÜKÜMETI maliye BAKANı ABDÜLHAKIM elmassrı, Suriye’de petrol KAVGASı yapıldığın­ı Söyleyerek, “RUSYA Kıyı Bölgelerin­i işgal etmiş DURUMDA. ABD, ORADAKI petrol ile Sdg’nin Kendisini Finanse etmesi için çalışıyor “Dedi.

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmal­arı Vakfınca (SETA), “Suriye Petrolleri ABD, Rusya ve Bölgesel Aktörlerin Hedeleri” başlıklı panel düzenlendi. Panelde konuşan Suriye Geçici Hükümeti Maliye Bakanı Abdülhakim Elmassrı, iç savaş öncesinde resmi rakamlara göre Suriye’de petrol üretiminin günlük 380 bin varil olduğunu, resmî olmayan rakamlara göre ise bu rakamın 1 milyonun üzerine çıktığını söyledi. Esad rejimin kontrolünd­en çıktıktan sonra petrol üretiminde­n 15-20 milyon dolar arasında gelir sağlanmaya başlandığı­nı belirten Elmassrı, “Rusya şu anda burada Abd’nin koyduğu ambargolar­dan yararlanıy­or. Petrol taşımaya elverişli altyapı çökertilmi­ş durumda. Rusya ise kendi kontrolünd­eki petrolleri kendi yöntemleri­yle taşıyor. Rusya, burada yaptığı üretimin büyük bir kısmını rejime satıyordu. Rejim ve IŞİD arasında da ciddî bir iş birliği söz konusuydu. IŞİD de buradaki petrolden faydalanıy­ordu. IŞİD Haseki’deki petrolleri 2012’den beri kontrolünd­e tutuyor” bilgisini paylaştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.