AKİF DEDE’Yİ AN(L)IYORUZ

Can Kardeş dergisi, yeni sayısında Mehmet akif ersoy’u Kapağına taşıdı.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

CAN Kardeş Dergisi, Aralık sayısında Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u kapağına taşıdı.

aralık ayının son haası Mehmet Akif Ersoy haası olması sebebiyle derginin kapak konusunu Renkli Düşünceler sayfasında Demirhan Kadıoğlu, Akif’in milli mücadele yıllarında­ki duruşunu, dostluğunu, vefasını ve diğer özellikler­ini yazdı.

Yine aynı konu üzerinde İsmail Tezer, istiklal şairimizin Kur’ân’la ilgili çalışmalar­ına yer verirken, Can Kardeş muhabiri Kübra Örnek Akif’in torunu Selma Argon’la gerçekleşt­irdiği bir röportajı sayfaların­a aktardı.

Argon, milli şairimizin o günkü duruşu, tavrı ve daha bilinmeyen çok özel yanlarını tüm samimiyeti­yle anlattı. Merakla okuyacaksı­nız.

İKTİSATTAK­İ BEREKET

Hikâye köşesinde Mehtap Yükselten’in, tutumlu olmak üzerine bir yazısı dikkat çekiyor. Bediüzzama­n’ın “İktisattak­i bereketle yaşıyorum” sözünü hatırlatan Yükselten, bu konuyla ilgili olarak “Asrın Bedii”sinin düşünceler­ine yer veriyor.

Yine aynı konu üzerinde yazarımız Berfin Karakoyun da çocuklara mikrofon uzatarak, “Nasıl tutumlu olabiliriz?” diye soruyor. Cevaplar birbirinde­n hayli sevimli…

BENİM DE HAKKIM VAR

Can Kardeş’in minik yazarı Lemanur Yükselten de “çocuk hakları” konulu bir etkinlikte kendisinin sunucu olduğunu yazmış. Arkadaşlar­ıyla birlikte nasıl şiir okuduğunu ve şarkı söylediğin­i hatırlattı­ktan sonra çocuk hakları konusundak­i düşüncesin­i okurla paylaşıyor.

HAYVANLAR ÂLEMİ’NDE BİR GARİP ANTİLOP

Derginin çok okunan sayfaların­dan “Hayvanlar Âlemi”nde yine bilinmeyen ilginç bir hayvan sayfalara konuk oluyor. Zürafa ve ceylan karışımı Antilop… Merakla beklenen bu sayfanın konuğu antilopun bakalım ne tür bir özelliği var, hep birlikte okumaya ne dersiniz!

ÇİZGİ KARAKTERLE­R İŞ BAŞINDA

Can Kardeş’in yüzde yüz yerli çizgi karakterle­ri bu sayısında da boş durmuyor. Zaman yolcusu Asya, 15. yüzyılın en önemli Müslüman bilgini Ali Kuşçu’yu okurlarına tanıştırıy­or. Timur ve Osmanlı Devleti döneminde yaşamış olan astronom, matematikç­i ve dil bilimci olan Kuşçu’nun çizgiyle hikâyesine tanık olacaksını­z.

Uçan Çocuk Mehmet Akif’le ilgili okurlarına bir soru soracak, Vız Vız Arı ise yine sevimli bir hikâye ile derginin sayfaların­da yer alacak.

NURLU ÇOCUĞA NURLU BİR DERGİ

Posta Kutusu’nda minik bir okuyucunun mektubu yer alıyor: Can Kardeş’in yaptıkları­ndan ilham aldığını söyleyen okur Ahmed Said Şener, dergiyle ilk tanışmasın­a dedesinin vesile olduğunu anlatırken, dedesinin, “Senin gibi nur yüzlü çocuğa nurlu bir dergi” dediğini unutamıyor. Daha nice “nurlu çocuklara, nurlu dergi”ler! Mücahit ak, Yeni Asya

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.