İran yaptırımla­rı Türkiye’yi de etkiler

ABD YENİ YAPTIRIM LİSTESİNİ AÇIKLADI İHRACAT VE TURİZM ZARAR GÖRÜR

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

İran’ın Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmes­inin ardından yeniden ivme kazanan İRAN-ABD gerilimi sonrasında Amerikan Maliye Bakanlığın­ın demir, çelik, bakır, alüminyum şirketleri ile madencilik alanında faaliyet gösteren şirketler ağırlıklı yeni bir yaptırım listesi açıklaması Türkiye-İran dış ticaretini ve turizmi de etkilemeye aday.

İran’in Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmes­inin ardından yeniden ivme kazanan İRAN-ABD gerilimi sonrasında Amerika Maliye Bakanlığı’nın demir, çelik, bakır, alüminyum şirketleri ile madencilik alanında faaliyet gösteren şirketler ağırlıklı olarak yer bulduğu yeni bir yaptırım listesi açıklaması Türkiyeİra­n dış ticaretini de etkilemeye aday. Türkiye, doğusunda bulunan komşu ülkeye 2017’de 3,259 milyar dolar, 2018’de 2,393 milyar dolar, 2019’da 2,306 milyar dolarlık dış satım gerçekleşt­irirken üç yıldaki ihracat kaybı % 54’e ulaştı. İran’a uygulanan ambargo ve büyüyen ekonomik kriz, ticaret dışında son yıllarda artan turizm ilişkileri­ni de olumsuz etkileme potansiyel­i taşıyor.

MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran MAKFED Başkanı Dalgakıran, İran’a uygulanan yaptırımla­rın uzun süredir Türk ihracatçıs­ına zarar verdiğini, gelecek dönemde de bunun artarak devam edeceğini söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.