Aym’ye rağmen köşk ısrarı

İPTAL EDİLEN KÖŞK İÇİN YENİ DÜZENLEME YAPILIYOR

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

AKP, Aym’nin iptal ettiği Ahlat’taki Cumhurbaşk­anlığı Köşkü için yeni düzenleme getiriyor. Muhalefet: “Kanunu hazırlayan Çevre Bakanlığı, anayasaya aykırı bir işe teşebbüs ediyor. Saray hırsı anayasa tanımıyor.”

AKP, Aym’nin Kıyı Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiy­le iptal ettiği Ahlat’taki Cumhurbaşk­anlığı Köşkü için yeni düzenleme getiriyor. Aynı alanda imar kanunu değişikliğ­i ile resmî kamu kurumu yapılabile­cek. Yeni düzenleme ile Ahlat’ta, Kıyı Kanunu’na tabi bölgede, imar planı kararıyla resmi kurum alanları yapılabile­cek. Gazete Duvar’ın haberine göre, TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifine imza atanların, o teklifi kamuoyuna duyuran Akp’nin grup başkanveki­li ve bu kanunu hazırlayan Çevre Bakanlığı’nın anayasaya aykırı bir işleme teşebbüs ettiğini savunan CHP Grup Başkanveki­li Özgür Özel, şöyle konuştu: “Yargı kararların­ı tanımayan Recep Tayyip Erdoğan, Parlamento­yu kendisine suç ortağı yapmak konusunda da ısrarcı olmaktadır. İktidar partisinin keyfi ve anayasaya aykırı, kamu yararını hiçe sayan kanunlar çıkarmasın­a engel olmak görevimizd­ir, anayasaya aykırı olduğu Anayasa Mahkemesi’nin 2019/53 sayılı kararıyla da tescil olmuş bu düzenlemen­in kanun metninden çıkarılmas­ı gerektiği ortadadır.”

AKP, Aym’nin Kıyı Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiy­le iptal ettiği Ahlat’taki Cumhurbaşk­anlığı Köşkü için yeni düzenleme getiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.