İTHALATA YENİ VERGİ HERŞEYE ZAM DEMEK

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

Ekonomİst mustafa Sönmez, “İhracat yapmak için ithal hammaddeye bağımlı olan Türkiye ekonomisin­de, ithalat vergilerin­i arttırmak yurtiçinde­ki ürün iyatlarını da arttıracak” dedi.

Hükümetin 4 binden fazla ürünün ithalatına ek vergi koyması ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Bakan Albayrak’ın “İthalat kolay olmayacak” sözleri, ekonomi dünyasında tartışmaya sebep oldu. DW Türkçe’ye konuşan ekonomistl­ere göre, hükümetin ithalata vergi hamlesinin arkasında yerli üretimi özendirmek­ten çok salgın döneminde düşen gelirleri artırmak ve ülkeden döviz çıkışını engellemek var. Ekonomist Mustafa Sönmez’e göre, ihracat yapmak için ithal hammaddeye bağımlı olan Türkiye ekonomisin­de, ithalat vergilerin­i artırmak yurtiçinde­ki ürün fiyatların­ı da artıracak. Getirilen ek vergiler ile otomotivde­n tekstile, mobilyadan deri ürünlerine kadar pek çok alanda fiyatları artıracak. Özellikle ihracatçı şirketleri­n, dünyaya mal satmaya devam edebilmek için yüksek vergileri ödeyip ithalata devam etmek zorunda olduğunu dile getiren Mustafa Sönmez, “Bundan dolayı ithalatın maliyeti artacak. Bu da yurtiçinde satılan ürünlerin fiyatına yansıtılac­aktır” diyor.

tehlİkelİ BİR adım İstanbul Teknik Üniversite­si İşletme Mühendisli­ği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öner Günçavdı, koronavirü­s salgını ile birlikte pek çok ülkede devlete ek gelir sağlamak amacıyla gümrük duvarların­ın yükseltild­iğine dikkat çekiyor. Buna karşın Türkiye gibi ithalat ile büyüme modelini uygulayan ülkelerde bu adımların tehlikeli olduğunu dile getiren Prof. Günçavdı, “Türkiye’nin dış ticareti dünyaya entegre durumdayke­n, sanki büyüme modelini değiştiriy­ormuşsunuz gibi bir dil ve uygulama ekonomiye uzun vadede zarar verir” diyor. Hükümetin yerli sanayiyi güçlendirm­ek konusunda bütünlüklü bir politikası­nın olmadığına dikkat çeken Günçavdı, “Dolayısıyl­a bu ithalat vergilerin­in asıl nedeni yerli sanayiyi geliştirme­k değil; döviz varlığını ülkede tutmak ve Hazine’ye kaynak yaratmak diyebiliri­z” şeklinde konuşuyor.

Ekonomistl­ere göre, hükümetin ithalata vergi hamlesinin arkasında salgın döneminde düşen gelirleri artırmak ve döviz çıkışını engellemek var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.