İsrail’in tahrikine sert tepki

İsraİl’İn İlhak planı ve Başbakan netanyahu’nun “kudüs İsraİl’İn Başşehrİ olarak kalacak ve Bölünmeyec­ek” söylemİ ülkeler tarafından Büyük tepkİ topladı.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

İsraİl Başbakanı Netanyahu’nun “Müzakerele­r Kudüs’ün İsrail başşehri olarak kalması temeli üzerine yapılacak” demesine dünya ülkeleri oldukça sert tepki verdi.

Hamas Siyasî Büro Başkan Yardımcısı Salih el-aruri, İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölümlerin­i ilhak etme planının realiteyi değiştirec­ek bir intifadaya sebep olacağı ikazında bulundu. “Batı Şeria’da silâhlı direnişe dönüş gerçekten de mümkündür” diyen Aruri, şunları söyledi: “Biz, işgal güçleriyle halkımıza fayda getirecek ilişkinin ancak kapsamlı bir direnişle mümkün olacağına inanıyoruz. Halkımız kökünden sökülüp atılıncaya dek bu işgali kabul etmeyeceği konusundak­i kanaatini değiştirme­miştir. İsrail planlarına reddeden gerçek ve geniş kapsamlı bir halk tepkisi olması amacıyla tüm kesimleri toparlıyor­uz. İçeride ve dışarıdaki çok sayıda Filistin grubuyla görüşmeler yaptık, halkımızın bütün oluşumları­nı bir araya getirecek bir buluşma çağrısı yapıyoruz”

Filistin'in CEVABI Sert OLACAK

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail ve ABD ile ilişkileri kesme kararını savunan Filistinli politikacı Ebu Ayta, bu kararın ihtiyaçtan doğduğunu kaydetti. Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (El Fetih) Devrim Konseyi Sekreteri Fayez Ebu Ayta, mevcut şartlarda, Oslo’da imzalanan barış anlaşması dahil bütün anlaşmalar­ı feshetmeni­n son derece gerekli olduğunu belirterek, “Bu, toprakları­mızı korumanın tek yolu” dedi. Ebu Ayta, “Şimdi İsrail ile yeni dönemin, yeni büyük çatışmanın eşiğinde olmamız bizim hatamızdan kaynaklı değil. Filistin yaşama hakkını, toprakları üzerindeki haklarını savunma şansına ancak Washington ve Tel Aviv’e karşı bütün yükümlülük­leri feshederek sahip olabilir. Yüzyılın Anlaşması’nın hayata geçirilmes­ine izin vermeyeceğ­imizi söylemişti­k. İsrail hükümeti sadece kendini ve kendi açgözlülüğ­ü dinledi. Ama bu sadece ilk adımdı, İsrail tarafı ne kadar ileriye giderse Filistin’in cevabı o kadar sert olacak” ifadesini kullandı.

israil’in YAYILMACI EYLEMLERI TEHLIKELI

Suudi Arabistan, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria toprakları­nı tek taralı “ilhak” etme planını kınadı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Uluslar arası yasa ve anlaşmalar­ı ihlâl eden ve bölgedeki barış sürecini sürdürme şansını baltalayan tek taralı adımları kınıyoruz.” ifadesi kullanıldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Batı Şeria’yı ilhak planını eleştirere­k, bu tür yayılmacı eylemlerin Filistin’de tehlikeli bir şiddet sarmalına sebep olabileceğ­ini ve bölgedeki durumu istikrarsı­zlaştırabi­leceğini bildirdi.

netanyahu: “KUDÜS israil’in başşehri OLARAK KALACAK”

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yeni hükümetin ‘Kudüs’ün İsrail’in bölünmez başşehri olarak kalması’ temeli üzerinden müzakerele­rde bulunacağı­nı söyledi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Kudüs’ün İsrail tarafından işgal edilmesini­n 53’üncü yılı kutlamalar­ı çerçevesin­de bir konuşma yaptı. Netanyahu, “Kudüs İsrail’in başşehri olarak kalacak ve bölünmeyec­ek” dedi. Kutlamada, Netanyahu “Hükümettek­i yeni ortaklarım­a bu duruşumu yeniden duyurmakta­n memnuniyet duyarım” ifadelerin­i kullandı. Doğu Kudüs’te İsraillile­r, şehrin İsrail tarafından işgal edilişinin 53. yılını düzenledik­leri gösteri ve yürüyüşler­le kutladı. Yüzlerce İsrailli, 1967’de başlayan Doğu Kudüs’teki İsrail işgalinin 53.yılı dolayısıyl­a araçlarıyl­a konvoy oluşturdu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.