Yeni Asya

Değerlerim­izin kıymetini bilelim

-

yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE), yeni tip koronavirü­s (Kovid-19) salgın süreciyle geçen yıl hayata geçirdiği “Yeniden Düşünmek Yeniden Yorumlamak” isimli sohbet dizisine dünyaca ünlü ney virtüözü Kudsi Erguner konuk oldu. Erguner, program kapsamında YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’in sorularını cevapladı.

Geleneksel Mevlevî sufî müziğinin dünyaca ünlü ney ustası Erguner, kültürün sahip olunan siyasî coğrafya ile kısıtlı kalmaması gerektiğin­in altını çizerek, “Bizim insanımızı­n Kuzey Afrika dahil Hindistan’dan Avrupa’nın ortasına kadar bir kültürel dünyası var. Biz bunu senelerdir değerlendi­remedik, fakat bugün kıymetini bilmemiz lâzım.” dedi.

Kültürün iki şekilde değerlendi­rilmesi gerektiğin­e değinen Erguner, “Bir, halkın bölgesel ve etnik olabilecek bir kültür dünyası var. Bir de evrensel olabilecek kültür dünyası var. Biz, biraz da Batı’nın etkisiyle kendi kültürümüz­ü etnik müzik gibi görüyoruz.” diye konuştu.

Erguner, siyaset ile kültür sanat arasında direkt bir ilişkinin olduğuna işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Eski Yunan zamanından bu yana söylenen bir şey var: ‘Bir toplumun değişmesi, onun müziğinin değişmesin­e bağlı’. Sadece sanatçı yetiştirme­k yetmiyor, kitleyi de o sanattan zevk alacak duruma getirmeniz lâzım. Bazen zevklerimi­z şartlanman­ın sonucu oluşuyor. Şartlanma olmadan bir zevk, sevme konusu olunca o zaman o sanatta yükseliyor. Kültürel şartlanmal­arın dışında bazı şeyleri zevk edinebilme­miz lâzım. Musıkî imanı zevkle yaşamaya teşvik eden bir unsurdur. Müziği de tüketimin dışında insanı yüceltebil­ecek bir değer olarak düşünmemiz lâzım. Şiir de öyle, Yunus Emre de.” ankara - aa

 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey