GLOUCES­TER­SHIRE AP­PREN­TICE­SHIP AWARDS 2019

» Fi­nal­ists re­vealed

Gloucestershire Echo - - FRONT PAGE - By MIL­LIE REEVES

NOM­I­NA­TIONS have closed and the judges have had their say - we can share with you our 2019 Glouces­ter­shire Ap­pren­tice­ship Awards fi­nal­ists.

Ove the past cou­ple of months, we have been ask­ing you to nom­i­nate some­one who is work­ing hard to com­plete their ap­pren­tice­ship.

We also wanted to learn more about the com­pa­nies in the re­gion who are en­abling th­ese op­por­tu­ni­ties to thrive.

Af­ter all, Glouces­ter­shire con­tin­ues to be a hotspot for qual­ity ap­pren­tice­ship schemes.

And you have de­liv­ered as we have re­ceived stacks of in­cred­i­ble sto­ries across all sec­tors, from health and care to en­gi­neer­ing.

De­cid­ing on the short­list was a tough task for the judges, but we have our fi­nal­ists that are re­vealed here.

Each of the fi­nal­ists will be in­vited to this year’s awards cer­e­mony at Chel­tenham Race­course on March 7.

And you can join them for the glam­ourous night.

Tick­ets for the event, which in­cludes a three course din­ner, are on sale at glos­ap­pren­tice­shipawards.co.uk/ event/tick­ets.

In the weeks lead­ing up to the event we will delve into what grabbed the judges’ at­ten­tion and what made th­ese in­cred­i­ble ris­ing stars our awards fi­nal­ists.

Out­stand­ing Ap­pren­tice of the Year (Health, Ed­u­ca­tion & Care – Pri­vate or Pub­lic Sec­tor)

El­lie Martin (Pittville School) Dy­lan El­lis (Univer­sity of Glouces­ter­shire) Robert Booth (Glouces­ter­shire Care Ser­vices NHS Trust)

Out­stand­ing Ap­pren­tice of the Year (Tech & Cre­ative In­dus­tries)

Beth Broady (Peter Hick­man Hair­dressers, Tewkes­bury) Char­lotte Par­sons (Eurolink Con­nect Ltd)

Dan Christie (Shad­ow­play)

Out­stand­ing Ap­pren­tice of the Year (Con­struc­tion, En­gi­neer­ing & Man­u­fac­tur­ing)

Emma Meek (Kohler Mira Ltd) Jay Phelps (ASG UK Sys­tems Ltd) Kairo Sidibeh (Stroud Metal Com­pany) Michael Trot­ter (Clark­son Evans)

Out­stand­ing Ap­pren­tice of the Year (Ser­vice Sec­tor – Pub­lic, Pri­vate & Char­i­ta­ble)

Emily Rob­bins (Stroud Dis­trict Coun­cil) Emma Smith (Stroud Dis­trict Coun­cil) Jack Good­win (Cal­cot Health & Leisure Ltd)

Margo Gabryel­ska (Tewkes­bury Bor­ough Coun­cil)

Out­stand­ing Ap­pren­tice of the Year (Fi­nan­cial & Busi­ness Ser­vices)

Cerri Teague (Hay­grove Ltd) Jes­sica Palmer (Su­perdry plc) Joshua Hale (Dock So­lu­tions Ltd)

Small Em­ployer of the Year (1-99 Em­ploy­ees)

Glouces­ter­shire En­ter­prise Ltd Grail En­gi­neer­ing Somer­ford As­so­ci­ates

Large Em­ployer of the Year (100+ Em­ploy­ees)

Glouces­ter­shire Care Ser­vices NHS Trust Su­perdry plc

SW&L Plumb­ing and Heat­ing

Glouces­ter­shire Ap­pren­tice­ship Train­ing Provider of the Year

Clark­son Evans Glouces­ter­shire Col­lege Kohler Mira Ltd

Out­stand­ing Con­tri­bu­tion to Ap­pren­tice­ships in Glouces­ter­shire and the Glouces­ter­shire Ap­pren­tice of the Year will be an­nounced on the night.

»Find out more about the awards at glos­ap­pren tice­ship awards.

Who will fol­low in the foot­steps of last year’s win­ners?

Newspapers in English

Newspapers from UK

© PressReader. All rights reserved.