Stirling Observer

Show entries in abundance

- KAIYA MARJORIBAN­KS

The committee of Callander and District Horticultu­ral Society were delighted to be able to host a physical annual show again this year at a new location which provided more space and ventilatio­n for all taking part.

East Torrie Farm hosted the event following last year’s “virtual format” via a dedicated website but the energy and enthusiasm clearly existed to get back to a more “normal format”.

This was evidenced by the 323 entries adorning the staging and tables – flowers, vegetables, baking, craft, photograph­y and floral art all in abundance.

The show was open to the public after judging had completed and there was a real excitement to have the show back in person with lots of new faces.

As well as entering vegetables from their own garden in the main competitio­ns, Callander Primary School classes entered some beautiful ‘Summertime’ collages on canvas helping to create a feast of colour.

Awards were as follows: 1 P5/6; 2 - P6; 3 - P3/4.

The committee expressed a big thank you to the judges who undertook the difficult task of awarding points for the various trophies - Bill Nichol for both Open and Confined Flowers, Grant Farquharso­n for both Open and Confined Vegetables, Morag Mason for Industrial,

Gordon Scott for Photograph­y and Tricia Johnson for Children’s Entries and Callander Primary School entries.

The winners for the special awards were as follows.

Most meritoriou­s exhibit: Confined Flowers - Janet Greenfield; Confined Vegetables - Hamish Thomson; Floral Art Sarah Burrows; Industrial - Olga Watkins; Open Flowers - Norman McBean; Open Vegetables Norman McBean; Children’s Christina Wood.

Marshall Rose Bowl, Most Meritoriou­s Exhibit - Janet Greenfield; Callander Cottage Cup, Most points in Confined Section - Ray Watkins; Society’s Challenge, Most points Confined Flowers - Ray Watkins; Tom Beith Cup, Most points in Confined

Vegetables - Mike Luti; Roman Camp Challenge, Most points in cut flowers Open section John Burrows and Ray Watkins; Esher Cup, Most points in Open Vegetables - John Burrows; Abertay Cup, Most points in Floral Art - Charlotte Wood; Paterson Cup, Most Meritoriou­s in Industrial section - Olga Watkins; Stainton Cup, Most points in Industrial section - Ciara Dillon; Campbell’s Shortbread Cup - Sarah Burrows; Teith Cup ( biggest onion by weight) - Norman McBean; Jean Aidie Quaich, Most points in sweet peas, Open or Confined - Ray Watkins; Bob Pywell Quaich, Most meritoriou­s exhibit in Confined section - Janet Greenfield; Bob McDougall Cup, Best Tomato in

Show - Mike Luti; Inga Cummins Salver, Best Rose in Confined section - Jacquie Fingland; Society Cup, Most points in fruit section - Ray Watkins; Children’s Cup, Most points in children’s section - Christina Wood; Roslin Cottage Cup, Best plant entry in children’s section - Daniel Wood.

The Callander Community Council Best Kept Garden competitio­n was judged earlier in the month by Chris Clark.

In 2020 extra classes were added so that more people could take part, and these were back by popular demand this year. The overall winner of the CCC Cup for the Best Kept Garden and winner in the Large Garden category was awarded to Janet Greenfield of Ancaster Road.

Other winners in each category were as follows: Best Kept Small Garden – Trust Housing, North Church Street; Best Family Garden – Charlotte Wood, Camp lace; Best Kept Window Box, Hanging Basket or Container – Charlotte Wood; Best Kept Wildflower Area – Margaret and David Warnock; Best Evening Cocktail Patio – Olga and Ray Watkins; Best Kept Garden Area (under 12) – Christina Wood.

A committee spokespers­on said: “Thanks again to everyone who supported the show either by volunteeri­ng as a helper, judging, competing or visiting the resulting display.

“It was a real team effort resulting in a happy and successful community event. See you all next year.”

Newspapers in English

Newspapers from United Kingdom