Congratulations class of 2021
Full graduation list:
The following have graduated from City of Glasgow College:
FACULTY OF NAUTICAL AND STEM HIGHER NATIONAL CERTIFICATE MARINE ENGINEERING
Group B Ahmad Altheyab Declan Reece Berry John Blackburn Declan Brown Stewart Cameron Michael Carson Ewan Crawford Connor Leye Greig Ryan Jenkinson
HIGHER NATIONAL CERTIFICATE MARINE ENGINEERING
Group C Anthony Macinnes Ruaridh Macintyre Daniel Lewis Macleod Thomas Robert Mcmeikan Thomas Martin O'brienbarden Jack Oliver Luke Rayner Josh Shanks Fraser Alexander Stewart Shaun Tipping Liam Vaughan
HIGHER NATIONAL DIPLOMA MARINE ENGINEERING
Group B Jaimie Anderson Sean Ballantyne Dean Brolly Matthew Robert Combe Ryan James Davidson Jacob Oliver Dobson Jason Hall Mark Harvey Alex Jones Megan Macdonald Andrew Mcgregor Philip James Mcguire Connor Neeson Jamie Porchetta Ryan Richards Nicholas Taylor
HIGHER NATIONAL DIPLOMA MARINE ENGINEERING
Overseas Ishan Apte Armaan Bhardwaj Jitesh Gaikwad Seymour Gomes Rushikesh Indore Umair Zubair Khan Amey Vilas Mantri Richardson Nadar Khurram Shahzad Abu Zaid Shaikh Vishal Singh Rutuj Tarte
PROFESSIONAL DEVELOPMENT AWARD MARINE MANAGEMENT (MARINE ENGINEERING)
Group A Ahmed Al Ansary Sebastian Allen Stephan Barrett Oliver Booth Kyle Iain James Cameron Matthew Davy Alexander James Holbrook Daniel Hosie Casey Leigh Laver Charlie Mckenzie Peter Muir William Nell Steven Robinson Adam Savage James Spanner Dean Stevenson Henry Taylor Adam Lee Thornton Tiree Withers Jacob Wollington Louis Young
PROFESSIONAL DEVELOPMENT AWARD MARINE MANAGEMENT (MARINE ENGINEERING)
Group B Struan Agnew Ahmed Humaid Hamdan Al Hinai Kahlan Sulaiman Nasser Saif Al-yaaribi Duncan Gordon Blandford Ross Richard Boyd Arran Cameron Liam Fitchett Craig Hardman Sam Jarvie Kieran Lacon Luke Guy Gordon Lovell Cameron John Macleod Calum Mcinulty Thomas Moore Andrew Robertson Thomas Herbert Smith Stephen James Crompton Spencer Declan Wilson
HIGHER NATIONAL DIPLOMA MARINE ELECTROTECHNOLOGY
Rodolfo Augusto Dos Santos Pereira Jake Anthony Downie Dean John James Harron Andrew James Leber Stuart Mcaleese Rhys Meechan Jack Petrie Nicki Jon Rough Steven Thiele Joseph Woolnough
HIGHER NATIONAL CERTIFICATE NAUTICAL SCIENCE
Group B Kieran Bain Joseph Campbell-pedrana Sarah-louise Doherty Innes James Ferguson Marcus Alexander Horne Stuart Macleod Mateusz Malczewski Harvey Martin Fraser Mitchell Ross Michael Nathaniel
HIGHER NATIONAL CERTIFICATE NAUTICAL SCIENCE
Group C Jack Fyfe Euan David Maitland Gregor Mcfadyen Leah Rogers Cameron Sey Portia Taylor-mountford Fraser Wall
HIGHER NATIONAL DIPLOMA NAUTICAL SCIENCE
Overseas Group A Kavin Ayyandurai Karan Singh Bhadouria Norton Carvalho Lennon Diniz Abdulbasit Jamadar Aditya Karvir Darshan Kathara Nishad Khare Omkar More Faizan Mulla Aniket Patil Dylan Pinto Mark Alick Pinto Gautam Rajpurohit Mackbon Rodrigues Kaushal Sant Aditya Saran Abilash Sekar Vikas Sharma Shlok Singh Preet Tandel Aditya Vaidya Prashant Vampugani Deepak Kumar Varatharajan
HIGHER NATIONAL DIPLOMA NAUTICAL SCIENCE
Overseas Group B Melford Raymond Ajay Noble Chandy Alex Mohammed Ashik Ammanulla Prarthana Sameer Gaikwad Akash Martin Evangel Kwenyerechukwu Okoli Jayashree Rajesh Lokesh Sakthivel Genesis Samuel Vijayakumar Swapnil Sareen Pratham Sharma Jaspreet Singh Kushagr Thakur Sundarapandian Thangappan
PROFESSIONAL DEVELOPMENT AWARD MARINE MANAGEMENT (NAUTICAL SCIENCE)
Group A Emma Judith Barrett Jack Boyle Dominic Jeffrey Chodzynski Morgan Coe Alexander Douglas Day James-ryan Mccullagh Andrew Moorhouse Robert Andrew Owens
PROFESSIONAL DEVELOPMENT AWARD MARINE MANAGEMENT (NAUTICAL SCIENCE)
Group B Zahir Majid Zahir Al-ghafri Yaqoob Said Abdullah Al-shukaili Blair Dickinson Harry Andrew Dobson Oscar Gleave Lisa Hunter Helen Catherine Macdonald Andrew Mcdonald Max Mcfarlane Lewis James Mcneil Kenneth Alexander More Alexander Arthur Morrison James O'mahony Thomas Andres Oser Katie Robinson Owen Greg Ross Adarsh Shajan Hamed Salim Ali Waldwadi Philip Wilkinson Daniel Woodward
OFFICER OF THE WATCH INCLUDING HIGHER NATIONAL CERTIFICATE NAUTICAL SCIENCE (GAMMA)
Raj Kamalakar Apandkar Miklos Csere Jebin Cyraic Rohan Sudhir Gavathe Jithin George Aamer Iqbal Khan Don Basco Kulandai Simranjeet Singh Luthra Mohit Makkar Ajhar Shoukat Mukadam Mr Navraj Deepak Pathania Himanshu Singh Rawat Mukesh Sharma Ravish Naresh Sharma Robindeep Singh Manik Tyagi Anil Kumar Yadav
CHIEF MATE/ MASTER INCLUDING HIGHER NATIONAL DIPLOMA NAUTICAL SCIENCE
Group Y Emad Ahmed Mohammed Al-ezze Calum Craig Campbell Mark Dike Zakari Idris Darryl Lackey Kevin Lennon James Ruaridh Lunan Iain Alexander Mackinnon Luke Perrett Andrew Riddell David Sollitt
CHIEF MATE/ MASTER INCLUDING HIGHER NATIONAL DIPLOMA NAUTICAL SCIENCE
Group Z Abdal Ghani Abu Khalaf Jack Brundell Gary Macdonald Mark Macleod Ewan Mcmillan Angus Alexander Reid John Arthur Robertson Md Zabed Mahmud Sabuj
CHIEF MATE/ MASTER INCLUDING HIGHER NATIONAL DIPLOMA NAUTICAL SCIENCE (GAMMA)
Group X Elroy Nazareth Sebastian Afonso Rahul Bajia Niveshkar Baskaran Sagar Annasaheb Chavan Tauseef Nuruddin Chilwan Sandeep D Souza Avinash Dias Dwayne Conceicao Gonsalves Vivek Manyam Ananda Naidu Amit Kumar Mehta Aditya Pareek Rahul Sudhakar Sabnis Pawankumar Singh Dipakkumar Jagubhai Tandel
CHIEF MATE/ MASTER INCLUDING HIGHER NATIONAL DIPLOMA NAUTICAL SCIENCE (GAMMA)
Group Y Abhisek Acharjee Inderpreet Singh Manjeet Singh Bobal Prafulla Deepak Chawhan Vikrant Sanjay Deshpande Alden Dsouza Mohammed Kaleem Anupam Kumar Kha Shariqibrahim Yusuf Khan Amol Mohan Khot Amey Vilas Kundyekar Vineeth Nair Samaresh Pal Prabhavesh Panakkal Alister Pereira Puneet Kumar Sharma Sunil Shewale Amar Singh Vikas Kumar Tiwari
COLLEGE PRIZE WINNERS BEST PRACTICAL MARINE ENGINEER
Henry Taylor
BEST PROGRESS AWARD ENGINEERING
Andrew Robertson
BEST PROGRESS AWARD IN NAUTICAL STUDIES
Simranjeet Singh Luthra
FACULTY RECOGNITION AWARD - ENGINEERING
Tiree Withers
FACULTY RECOGNITION AWARD NAUTICAL SCIENCE
Prarthana Sameer Gaikwad
THE SALVESEN TRUST PRIZE
Matthew Davey
THE NORTHERN LIGHTHOUSE BOARD PRIZE ENGINEERING CADET OF THE YEAR
Dean Harron
THE NORTHERN LIGHTHOUSE BOARD PRIZE DECK CADET OF THE YEAR
Kieran Bain
If your name is missing from the list please contact the institution directly as it is the university that provides the information for the newspaper.