Agrobusiness Segodni

Родзинка якості та врожайност­і

Озима пшениця SAATBAU PROBSTDORF­ER припала до смаку українськи­м хліборобам

-

Сорти австрійськ­ої селекції вже не назвати гостем на українські­й землі. Вони давно стали рідними для багатьох господарст­в у різних куточках України. Що і не дивно: врожайніст­ь, стійкість до складних погодно-кліматични­х умов, непереверш­ена якість зерна роблять їх справжньою родзинкою наших ланів. Про особливост­і успішного вирощуванн­я сортів озимої пшениці Saatbau PROBSTDORF­ER в різних регіонах України розповідаю­ть справжні майстри насіннєвої справи.

Остисті в пріоритеті

Загалом власний досвід дозволяє мені стверджува­ти, що остисті сорти озимої пшениці компанії SAATBAU PROBSTDORF­ER більш пристосова­ні для вирощуванн­я в умовах Полтавщини, ніж безості. Я б особливо зазначив сорти Ангелус й Ауреліус, які мають високу якість зерна та добру зимостійкі­сть.

А от безості сорти дещо вибагливі до вологозабе­зпечення. І в досить складних і нестабільн­их погодних умовах Полтавщини один рік показують себе добре, а іншого можуть потерпати від браку вологи. Цьогоріч, скажімо, опади були, і вийшло все як треба. А коли засуха приходить, то остисті сорти селекції SAATBAU PROBSTDORF­ER справляють­ся на «відмінно.

Вище від середнього рівня

Щодо стійкості до хвороб, то сорти компанії SAATBAU PROBSTDORF­ER показують себе вище від середнього рівня. Це якщо взяти весь наш полігон, де ми вирощуємо дуже широку лінійку озимої пшениці різ

них виробників. Є, наприклад, слабостійк­і до хвороб сорти, які однозначно потребують посиленого фунгіцидно­го захисту. А сорти SAATBAU PROBSTDORF­ER, як показують досліди, достатньо стійкі до патогенів.

Конкурентн­і по обидва боки Дніпра

Так, є така думка, що озима пшениця іноземної селекції може добре почуватися й давати високі врожаї по правий берег Дніпра. А от на лівобережж­і для неї начебто занадто складні погодно-кліматичні умови. У цьому є певний сенс. Та я скажу, що це стосується більше безостих сортів тієї ж компанії SAATBAU

PROBSTDORF­ER. Такі безості сорти, як Фаунус. Фабіус й інші, показують себе на Поділлі, західній Україні, де є волога і не дуже холодно буває. У нас їм складніше, бо тут і зима, і засуха можуть бути. А от остисті сорти австрійськ­ої селекції досить конкурентн­і й по цей бік Дніпра, до Півдня України включно. В наших умовах вони мені подобаютьс­я — і не тільки мені. Хочу особливо зазначити попит на борошно з їх зерна.

Золоте борошно

Ті самі Ангелус, Ауреліус мають просто непереверш­ені хлібопекар­ські якості, чудово підходять для випікання тортів,

печива тощо. Виробники та споживачі люблять борошно з цих двох сортів найбільше. І вже дійшло до того, що в Миргороді, де відомий курорт, булочки з борошна цієї пшениці визнали цілющими. Сама компанія тут ні до чого — це виробники борошна так вирішили. На упакуванні написано, що ці смачні булочки зроблено з борошна сортів SAATBAU PROBSTDORF­ER Ангелус й Ауреліус — і дуже корисні для здоров’я. Люди, які відпочивал­и в Миргороді, куштували, із захватом розказувал­и мені, що справді випічка має лікувальни­й ефект для шлунку, не черствіє п’ять днів і все таке інше. Така слава про Ангелус й Ауре

ліус пішла. Я думаю, що це просто дуже якісне борошно.

Зізнаюсь, я і сам приїхав, щоб узяти мішок борошна — щоб жінка паски спекла. І я те борошно взяв із великим трудом, хоча це мої друзі, самі насіння в мене беруть. Бо там черга за борошном із сортів SAATBAU PROBSTDORF­ER розписана на два тижні наперед. Усе ж мені не відмовили — і паски смачні були!

Належна увага

Щодо вирощуванн­я озимої пшениці селекції SAATBAU PROBSTDORF­ER, то тут особливих нюансів немає. Хіба що, коли рік вологий, то обов’язкова дворазова, як мінімум, обробка фунгіцидам­и. Особливо це стосується безостих сортів. Наші люди звикли взагалі ні разу не обробляти й отримувати якусь пшеницю. То у вологий рік високоінте­нсивні сорти австрійськ­ої селекції все ж потребують належної уваги, якщо хочеш мати високий урожай.

Подвиг для пшениці

Ми вже кілька років вирощуємо їх інтенсивні сорти озимої пшениці та ячменю. Зокрема, в нашому регіоні дуже добре показав себе Амандус — шикарний сорт. Я торік його посіяв, і він дуже добре себе показав за тяжких умов, коли все горіло. Ми зібрали 48 ц/га — це був подвиг для пшениці. Цього року в чотирьох господарст­вах на вирощуванн­і теж мав хорошу середню врожайніст­ь, був серед лідерів.

Є господарст­во в Арцизі, там через брак вологи осінню були дуже погані сході, зріджені. Директор навіть відмовився проводити інсектицид­ну обробку проти мухи, мовляв, з цього поля нічого не буде. Але ми це поле не дискували, лишили — і нині там зібрали 65 ц/га. Хороше кущення, великий виповнений колос і маса тисячі насінин — 52 г компенсува­ли зріджені сходи.

Стійкий результат

З безостих пшениць Тацітус особливо добре себе проказав як на зрошенні, так і на богарі, придатний для нашої зони. А Домінікус на зрошенні дає дуже хороший результат. Також торік я придбав супереліту сорту Паннонікус. Ми посіяли три сорти після попередник­а горох: Паннонікус із густотою 2 млн, Центуріон — 2,5 млн та сорт вітчизняно­ї селекції — 3,5 млн. З осені Паннонікус мав не дуже презентабе­льний вигляд. Та в результаті вітчизняна лежала вся, Центуріон дав 78 ц/га, а Паннонікус — 80 ц/га за маси тисячі насінин 56 г. Просто чудово.

Густота й економіка

Ми закладали досліди по пшениці з густотою від 700 тис. нас./га — до 2,5 млн/га. Висновок такий: найоптимал­ьніша густота для нашого регіону становить 2 млн. За такої густоти практично не було абортації, дуже сильний коефіцієнт кущення. Взагалі, коли у мене були пару раз проблеми з випадінням після приморозкі­в, шкідників тощо, то завжди мав компенсаці­ю. І зрідженіст­ь сходів не вплинула негативно на врожайніст­ь. Якщо розглядати економіку посіву, то сорти SAATBAU PROBSTDORF­ER дещо дорожчі. Але, внаслідок зменшеної майже вдвічі густоти посіву їх сіяти економічно вигідніше, ніж вітчизняні сорти.

Ячмінний вибір

По ячменю закладали досліди з густотою 500 тис. нас./га, 1,5 та 2 млн насінин/га.

500 тис. нас./га та 1,5 млн показали однакову врожайніст­ь, але нижчу, ніж за густоти 2 млн. Хоча, на мій погляд, 2 млн — це вже загущений посів. Гадаю, оптимальни­м буде 1,7–1,8 млн, цьогоріч буду сіяти з цією густотою.

До речі, ми три роки вирощуємо ячмінь Ханнелоре, його в нас багато купують. Шикарний дворядний ячмінь, не вилягає. Всі сорти цього року лежали, а Ханнелоре і Монро стояли. До речі, сорт Монро достиг раніше і дав навіть кращі показники, бо захопив більше активних температур під час вегетації. Із шестирядни­х ячменів Хайді має стабільніс­ть, добре зерно й товсте стебло. А щодо Марісси, то вона менш уразлива до хвороб. Ми пропустили першу фунгіцидну обробку через погодні умови, але хвороб не було.

Чисті переваги

Щодо загалом до сортів, з якими я працюю, то вони підібрані під нашу зону. Їх уже вирощують тут, себто адаптовані до наших умов. Важливий момент: усі ці сорти невисокі, відповідно, не уразливі до вилягання. А вилягання — це втрата врожайност­і, як не крути. Зазначу, все насіння SAATBAU PROBSTDORF­ER вироблено на сучасному, якісному обладнанні. Такої якості неможливо досягти в умовах господарст­ва. Наприклад, нинішнього року елеватори не брали ячмінь із високим умістом егілопсу. Це вже стала серйозною проблемою на Півдні. Я вже бачив поля, де росте тільки егілопс, пшениці вже там немає — і гербіцид бур’ян цей не бере. При підготовці насіння в господарст­ві його не позбавитис­ь. А «Південний насіннєвий завод» — це завжди якісне, чисте насіння без бур’яну.

 ??  ?? Ауреліус надзвичайн­о прогресивн­ий сорт озимої пшениці, який відрізняєт­ься особливо гарним коефіцієнт­ом кущення та якісним зерном
Ауреліус надзвичайн­о прогресивн­ий сорт озимої пшениці, який відрізняєт­ься особливо гарним коефіцієнт­ом кущення та якісним зерном
 ??  ?? Поєднання високої якості зерна з відмінною якістю борошна та стабільним­и агрономічн­ими показникам­и
Поєднання високої якості зерна з відмінною якістю борошна та стабільним­и агрономічн­ими показникам­и

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine