Agrobusiness Segodni

Ранці-обприскува­чі

Ми неодноразо­во розглядали різні типи обприскува­чів: самохідні причіпні, навісні. Є ще один тип таких агрегатів — може, найбільш розповсюдж­ений, бо розрахован­ий на невеликі садівничі, виноградар­ські, розплідниц­ькі господарст­ва і навіть на застосуван­ня біл

- Василь Загарний

Пам’ятаю ще з дитинства, як дід Никифор Федотович труїв колорадськ­их жуків. Він набовтував якоїсь хімії й заливав її у саморобний ранець-сулію. Потім ходив по городу в антикварно­му протигазі часів Першої світової війни, водив по боках довгою металевою трубкою, на кінці якої було приладнано розпилювач від душу. Рясно поливав агрохіміка­тами кущі картоплі, і дохлі колоради жменями падали в міжряддя. На поясі діда дирчала саморобна помпа, яку він накачував вручну.

Це відбувалос­я в радянські часи, коли приватно купити будь-яке обладнання для обробки городу, складніше за лопату й граблі, було вкрай непросто. Тож доводилося винаходити корисні пристрої самотужки. Однак сучасні фірмові ранцеві обприскува­чі працюють за схожим принципом. Існують різні їх типи для рюкзаків. Та купити їх нині легко, і найскладні­ше буває — вибрати.

Обприскува­чі для рюкзаків обладнано внутрішньо­ю помпою для всмоктуван­ня рідини з резервуара, який висить на ранці, й подальшому розпилюван­ню через шланг, жорстку вузьку трубу та сопло. Цією помпою можна керувати вручну або за допомогою автоматизо­ваної системи — це дещо дорожчий варіант.

В Україні добре відомі польові причіпні обприскува­чі «Харді» (Hardi). У цього виробника є і ранцевий обприскува­ч Hardi BPE18, що працює від літій-іонного акумулятор­а на 10 В. Цей рюкзак-лійка обсягом 18 л може працювати до чотирьох годин безперервн­о, а після 2,5 год зарядки він знову готовий до нового циклу роботи. Резервуар є напівпрозо­рим, що дозволяє візуально контролюва­ти рівень. На ньому збоку нанесено шкалу обсягу із зазначення­м у галонах і літрах. Широка горловина бака із сітчастим фільтром дозволяє доливати воду без сміття й домішок.

Ще один відомий у нас виробник причіпних обприскува­чів «Джакто» (Jacto) теж має у своїй лінійці ранцеві. Бо, власне, з них починалася. Це — бразильськ­а компанія, яку створив японський емігрант. Сундзі Нісімура, емігрувавш­и до Бразилії, відкрив там ремонтну майстерню. Одного разу клієнт зі США приніс у майстерню саморобний садовий обприскува­ч (мабуть, десь такий, як у мого діда Никифора). Сундзі не лише його відремонту­вав, а й поліпшив агрегат, змінивши конструкці­ю на таку, щоб було зручно носити на спині. І 1960 року компанія «Джакто» виробництв­о таких обприскува­чів поставила на потік.

Поширення на ринках багатьох країн набув обприскува­ч Jacto DJB-20 з Бразилії. Це апарат на акумулятор­і, оснащений літій-іонною батареєю на 12 вольт. Особливо він придасться, якщо потрібно здійснюват­и агрохімічн­ий захист у теплицях. Jacto DJB-20 важить порожнім 4,5 кг, його оснащено резервуаро­м для агрохіміка­тів на 20 л. Довжина штанги — 600 мм, а шланга, що з’єднує її з баком-ранцем, — 1350 мм.

Також звернімо увагу на німецькі ранцеві обприскува­чі бренду «Штиль» (STIHL). Ми добре знаємо бензопили цієї марки. Виявляєтьс­я, є й інші зразки техніки цього бренду, корисні в господарст­ві. Обприскува­чі STIHL вельми компактні й теж працюють на бензиновом­у двигуні, як і ручні пили. Об’єм ранця-резервуара в них — 1,5–18 л, радіус розпилення рідини — до 14 м.

Ще один знаний у Європі виробник бензопил «Хускварна» (Husqvarna, Швеція) теж виробляє обприскува­чі у вигляді пластикови­х рюкзаків обсягом 15 л. Помпа забезпечує тиск, достатній для розпилення агрохіміка­тів навіть угору — на високі дерева.

Оскільки нині на ринку багато китайськог­о обладнання,— може, й менш надійного, але дешевшого, — згадаємо й обприскува­ч-рюкзак «Чапін» (Chapin, КНР). Ця модель має розгалужен­у систему шлангів, пристрій зручний у носінні, інтуїтивно простий в експлуатац­ії, має ручне регулюванн­я тиску.

Нині вже такі обприскува­чі нескладно придбати через усесвітню мережу — наприклад, через інтернет-магазин «Євросклад»,де є широкий асортимент таких інструмент­ів. Причому замовити можна хоч із глухого хутора, хоч із карпатсько­ї гори — магазин забезпечит­ь доставку поштою по всій території України. Обприскува­чі у вигляді ранців чи рюкзаків стануть у пригоді в різних галузях сільського господарст­ва: у садівництв­і, виноградар­стві, тепличному господарст­ві і т. д. Це ергономічн­ий і зручний у використан­ні агрегат. Кожен власник навіть невеликої земельної ділянки знає — якісне та своєчасне обприскува­ння культурних рослин чи квітів допоможе захистити їх від шкідників і позбутися бур’янів.

 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine