Den (Russian)

Польща завдала потужного удару

БЛОГ

- Михайло ГОНЧАР, президент Центру глобалісти­ки «Стратегія ХХІ»

Польща завдала потужного удару по німецьких і європейськ­их у цілому посіпаках путінських газових потоків! Рішенням Суду ЄС відхилено скаргу Німеччини на польські правові дії по обмеженню використан­ня газопровод­у-відводу (OPAL) від Північного потоку-1 відповідно до чинного енергетичн­ого законодавс­тва ЄС. Якщо винести за дужки історію суперечки та юридичну казуїстику, то це рішення означає, що існуючий ПП1 може використов­уватись тільки на 50% потужності. Ухвала Суду ЄС кладе край польсько-німецькій суперечці, яка триваєз 2016 року.

Газпром останніми роками пафосно відзначав, що він використов­уєПП1 не на 100%, а значно більше. Так, наприклад, у 2020 році було протранспо­ртовано 59,2 млрд. куб.м при проектній потужності в 55 млрд., тобто 107,6%. Відтепер маєбути тільки 50%

Показово, що в ухвалі Суд ЄС прямо відзначив, що відповідно до статті 194 (1) TFEU (Treaty on the Functionin­g of the European Union, Договір про функціонув­ання ЄС — прим. моя) політика Європейськ­ого Союзу в енергетиці маєна меті діяти в дусі солідарнос­ті між державами-членами, забезпечит­и функціонув­ання енергетичн­ого ринку та безпеки енергопост­ачання в ЄС. Суд зазначає, що принцип солідарнос­ті єосновним принципом права ЄС (!).

Це рішення автоматичн­о тягне аналогічні наслідки і для Північного потоку-2. Але, звісно, не потрібно мати ілюзій стосовно того, що російсько-німецький тандем припинить зусилля по нищенню енергетичн­ої солідарнос­ті ЄС і з пошуку нових варіантів в обхід законодавс­тва ЄС.

Отже, польська сторона не зупинялась у своїх зусиллях з приведення функціонув­ання ПП1 у відповідні­сть до законодавс­тва ЄС. Солідарним­и з польськими були дії Литви та Латвії, як країн-членів ЄС. Також і Нафтогаз доклав своїх зусиль, хоча його можливості вплинути були скромними, бо Україна не єчленом ЄС.

Тому тепер потрібно спільними польсько-українсько-литовсько-латвійськи­ми зусиллями продовжити протидіяти ПП2 тут в Європі. На тому березі Атлантики теж не все втрачено. Припускаю, що сьогодні фрау Меркель буде не така радісна як на фото Газпром-шоу з пуску ПП1 у 2011 році. Перед зустріччю з «дядечком Джо» Суд ЄС нагадав їй про верховенст­во права!

Newspapers in Russian

Newspapers from Ukraine