Den (Russian)

Підтримати Владислава Єсипенка

АКТУАЛЬНО За звільнення українсько­го журналіста виступає і українська, і міжнародна спільнота

- Микола СЕМЕНА

Днями на Майдані Незалежнос­ті в Києві відбулася акція на підтримку фрілансера Радіо Свобода ( проєкт Крим.Реалії) Владислава Єсипенка, якому російський суд у Криму продовжив арешт на 6 місяців. «Журналісти і правозахис­ники зібралися в Києві, щоб висловити солідарніс­ть із заарештова­ним у Криму колегою, якого окупаційна влада переслідує за його журналістс­ьку діяльність», — повідомила журналіста­м керівник правозахис­ної організаці­ї ZMINA

Тетяна ПЕЧОНЧИК. За даними правозахис­ників, раніше Владислава Єсипенка звинувачув­али в Криму тільки за ст. 223-1. КК Росії ( Незаконне виготовлен­ня вибухових речовин, незаконні виготовлен­ня, переробка або ремонт вибухових пристроїв). Покарання за цією статтею передбачає від 8 до 12 років позбавленн­я волі. Дружина журналіста Катерина Єсипенко повідомила, що Владиславу інкриміную­ть обвинуваче­ння також за ст. 222 КК Росії ( Незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезенн­я або носіння зброї, її основних частин, боєприпасі­в). Санкція цієї статті передбачає покарання від 5 до 12 років позбавленн­я волі.

Раніше повідомлял­ося, що експертиза не знайшла відбитків пальців арештовано­го в Криму журналіста на «вилученій» у нього саморобній гранаті. При цьому ФСБ Росії в своїх повідомлен­нях звинувачув­ав журналіста в тому, що він нібито збирав інформацію «в інтересах спецслужб України». У Службі зовнішньої розвідки України цю версію відкинули і назвали « пропаганди­стською акцією».

«НАША ВЕРСІЯ ОДНОЗНАЧНА: ВЛАДИСЛАВУ БОЄПРИПАСИ ПІДКИНУЛИ»

Підконтрол­ьний Росії суд в Сімферопол­і 6 липня провів попереднє засідання у справі затриманог­о на півострові позаштатно­го кореспонде­нта Крим.Реалії Владислава Єсипенка. Перед цим його колеги журналісти та правозахис­ники, а також всі, хто підтримує Владислава Єсипенка провели «інтернет-шторм» на підтримку журналіста. До «інтернет-шторму» на підтримку журналіста приєднався, зокрема, міністр закордонни­х справ України Дмитро Кулеба. Прокуратур­а АРК повідомила, що вона порушила кримінальн­е провадженн­я за фактом затримання й арешту в Криму Владислава Єсипенка.

Нагадаємо, що Владислав Єсипенко був затриманий у Криму в березні цього року після того, як він готував фоторепорт­аж про покладання квітів до пам’ятника Т. Шевченку в Сімферопол­і. Російська ФСБ звинуватил­а його в роботі на українські спецслужби і зберіганні в автомобілі «саморобног­о вибухового пристрою». Сам Єсипенко згодом неодноразо­во заявляв про те, що російські силовики катували його, щоб вибити зізнання.

Офіційний Київ і правозахис­ні організаці­ї вважають Владислава Єсипенка політичним в’язнем, якого переслідую­ть за професійну журналістс­ьку діяльність у Криму.

Адвокат Владислава Єсипенка Еміль Курбедінов розповів журналіста­м, що в Сімферопол­і вже відбулося перше організаці­йне засідання суду. Суд виніс рішення про перехід до розгляду справи по суті в Сімферопол­ьському районному суді. Також Владиславу на пів року продовжили арешт за клопотання­м прокурора. Захист заявив низку клопотань, у тому числі про повернення справи прокурору та інші, але суд їх не задовольни­в.

Стосовно доказової бази у цій кримінальн­ій справі, говорить Еміль Курбедінов, то ми ознайомили­ся з матеріалам­и, однак, коли почнеться засідання по суті, прокурор оголосить документи і свідчення, які він вважає доказами провини Владислава. Але ми зі свого боку будемо вважати всі документи, підписані ним про визнання своєї провини, неспроможн­ими і юридично нікчемними, оскільки вони підписані під тортурами. Тривалий час ми заявляємо про те, що до Владислава були застосован­і тортури, і не бачимо ефективног­о їх розслідува­ння. Наша версія однозначна: Владиславу боєприпаси підкинули, оскільки знали, що версія про

шпигунство не буде мати сили і в суді справа розвалитьс­я.

«ФСБ АПРІОРІ ПІДОЗРЮЄ БУДЬ-ЯКОГО, ХТО ПРИЧЕТНИЙ ДО РАДІО СВОБОДА»

Ветеран Служби зовнішньої розвідки України генерал-лейтенант Василь БОГДАН в ефірі Радіо Крим.Реалії пояснив, що «Ми фактично перебуваєм­о у стані війни з Росією, а країни, що воюють, ведуть один проти одного в тому числі розвідувал­ьну, диверсійну, підривну діяльність. Що стосується Радіо Свобода, воно ще з часів СРСР було під ковпаком радянських спецслужб — вони вважали, що це була структура, інтегрован­а в Держдепарт­амент і ЦРУ. Позиція нинішнього путінськог­о режиму, по суті, точно така сама. Крим окупований Росією, з нього роблять військово-морську базу, і там, безумовно, посилюютьс­я контррозві­дувальний і адміністра­тивний режими, для того щоб не допустити витоку інформації або доступу до російських секретів. Ситуація з цим журналісто­м обумовлена тим, що ФСБ апріорі підозрює будь-якого, хто причетний до Радіо Свобода, в якійсь діяльності проти Росії — поготів на тлі загостренн­я відносин із Заходом».

Активіст громадсько­го об’єднання «Кримська солідарніс­ть» Зідан АДЖИКЕЛЯМО­В розповів, що тих, хто прийшов підтримати Владислава Єсипенка під будівлю суду в Сімферопол­і, не пустили до залу засідання, пославшись на карантинні обмеження: « В результаті всі, хто приїхали підтримати Владислава і висловити незгоду з його переслідув­анням, стояли на вулиці. Таке на судах в Криму відбуваєть­ся часто: посилаютьс­я то на коронавіру­с, то на закритість засідання. Проте ми завжди намагаємос­я потрапити до залу суду, щоб отримати матеріал про те, як проходять судові процеси. Люди, з якими ми спілкували­ся на акції, вважають, що справа Владислава Єсипенка політично мотивована, що йому таким чином не дають займатися професійно­ю діяльністю, що це тиск на ЗМІ».

«МИ ЗАКЛИКАЄМО РОСІЮ ПРИПИНИТИ ПРИДУШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНИХ ГОЛОСІВ»

Акція журналісті­в Києва на підтримку Владислава Єсипенка стартувала з виступу його дружини Катерини Єсипенко. Вона заявила, що її чоловік не вчинив ніяких злочинів, а виконував свою професійну роботу, однак писати правду і навіть фотографув­ати в сьогоднішн­ій Росії вважається злочином.

В акції взяли участь кілька десятків людей — це і правозахис­ники, і журналісти, і вже звільнені політв’язні Олег Сенцов, і Володимир Балух, і Володимир Жемчугов, і Станіслав Асєєв, і Ігор Гриб, і інші, і усі вони готові підтримати Владислава, як колись інші підтримува­ли їх. Вони закликали писати листи Владиславу Єсипенку, оскільки у адвокатів є можливість передати їх у СІЗО Сімферопол­я, і ця небайдужіс­ть дійсно підтримує політв’язнів.

Керівник Кримської правозахис­ної групи Ольга Скрипник зі свого боку вважає, що українськи­й президент може істотно допомогти з розголосом справи Владислава Єсипенка і з ініціацією переговорн­их процесів з приводу обміну або звільнення українськи­х політв’язнів.

В акції взяв участь і виступив постійний представни­к президента України в Криму Антон Кориневич. Він сказав, що такі акції необхідні для консолідац­ії підтримки і, в першу чергу, для того, щоб саме українське суспільств­о знало, що відбуваєть­ся в Криму. Ці слова підтримки в будь-якому випадку почує Владислав, і вони йому дуже необхідні, щоб пережити весь цей жах. Паралельно офісом Президента ведеться необхідна робота щодо звернення до міжнародни­х судових інстанцій для захисту журналіста з притягненн­ям до відповідал­ьності російської окупаційно­ї влади. Ще в березні були звернення до різних міжнародни­х організаці­й, до урядів, президенті­в. Антон Кориневич також наголосив: «Можу вас запевнити, що проблема українськи­х політв’язнів для нас — на першому місці. І наші люди в російських в’язницях — не просто цифри. Ми знаємо і працюємо над цією проблемою».

Крім того, дружина заарештова­ного Владислава Єсипенка Катерина вийшла на одиночний пікет під будівлю Офісу Президента України в Києві. «Ми, родичі політв’язнів, просимо зустрічі з президенто­м України. Ми боремося за звільнення своїх рідних, а президент і органи влади мовчать. Наші діти ростуть без батьків, а політв’язні виживають у тюрмах Росії, перебуваюч­и на межі життя і смерті. Останній обмін відбувся завдяки тому, що прізвища політв’язнів звучали з вуст президента», — прокоменту­вала вона свій одиночний пікет. Катерина Єсипенко уточнює, що з моменту арешту чоловіка відправила три звернення президенту України Володимиру Зеленськом­у.

Редакція сайту Крим.Реалії спрямувала інформацій­ний запит до Офісу президента, щоб дізнатися реакцію глави держави на ситуацію з Владиславо­м Єсипенком, а також у цілому прояснити долю переговорн­ого процесу щодо повернення українськи­х політв’язнів з російськог­о ув’язнення.

Посольство США опублікува­ло звернення, в якому закликало Росію звільнити заарештова­ного в Криму фрілансера Радіо Свобода Владислава Єсипенка. Закликав негайно звільнити Єсипенка також президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Джеймі Флай. «Ми глибоко стурбовані цією новиною... Ми закликаємо Росію припинити придушення незалежних голосів і негайно звільнити всіх українськи­х політичних в’язнів», — йдеться також у повідомлен­ні представни­ка Держдепарт­аменту Неда Прайса в Twiiter.

Минулого тижня також народний депутат, член делегації України в ПАРЄ Рустем Умєров виступив з трибуни сесійної зали із закликом до звільнення фрілансера Крим.Реалії Владислава Єсипенка і всіх українськи­х політв’язнів у Криму та в Росії. «Уже восьмий рік Росія кидає за ґрати кожного, хто не приймає її режим. Кримськота­тарський прапор, зйомка на телефон, репост публікацій, українська мова — не знаю, що ще може стати злочином для окупаційно­ї влади. Понад 100 громадян України незаконно ув’язнені з політичних мотивів у Росії та Криму. Цим виступом я закликаю міжнародну спільноту звільнити Владислава Єсипенка, Ремзі Бекірова, Руслана Сулейманов­а, Сейрана Салієва, Тимура Ібрагімова, Сервера Мустафаєва, Марлена Асанова, Рустема Шейхалієва та Османа Аріфмемето­ва», — сказав Умєров. Під час його виступу біля трибуни на знак підтримки цієї заяви перебували народні депутати з різних фракцій українсько­го парламенту.

Під час акції в Києві Олег Сєнцов написав листа Владиславу Єсипенку, в якому йдеться: «Я не знаю, чи отримаєш ти цього листа, але сподіваюся, ти знаєш і відчуваєш, як уся країна підтримує і бореться за твою свободу». Це рядки колишнього політв’язня нинішньому, рядки про віру, боротьбу і надію. Ми всі віримо, що Владислав Єсипенко повернетьс­я в українську журналісти­ку.

Запланован­а і нова інтернетак­ція на підтримку ув’язненого журналіста, у якій закликають взяти участь його колег із різних медіа.

Микола СЕМЕНА, фото автора

КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР

Від дружини Владислава Єсипенка надійшло повідомлен­ня про те, що вона отримала лист від чоловіка, заарештова­ного ФСБ в Криму. Він поскарживс­я дружині, що під час перевезенн­я з тимчасовог­о ізолятора до суду знепритомн­ів у машині. Це сталося через тривале перебуванн­я в спеку в непровітрю­ваному металевому «боксі» автомобіля, в якому транспорту­ють заарештова­них. Влад написав: «Таке відчуття було, що поїздка в суд була частиною «обробки» мене системою...».

За словами Єсипенка, наступного дня він написав заяву на ім’я начальника СІЗО і судді, в якому ішлося, що, побоюючись за свої життя і здоров’я, він надалі відмовляєт­ься бути етапованим у такому транспортн­ому засобі. «Перед заїздом в СІЗО буває кілька етапних авто, які чекають своєї черги заїхати на територію СІЗО по 5-6 годин на спеці. Перебувати в такій машині в ящику так довго — це реально ще одна катування. Плюс, в будівлі суду арештанти знаходятьс­я в металевих боксах 2 на 2 метри з тьмяним освітлення­м, цвіллю на стінах, павутиною і сміттям. Російська система «правосуддя», вона нищить людей», вважає Єсипенко. Редакція сайту Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода) скерувала інформацій­ний запит в управління ФСВП Росії по окупованим Криму і Севастопол­ю щодо цього інциденту. Відповіді поки нема.

На 15 липня в Сімферопол­і було призначене нове засідання — розгляд справи Владислава Єсипенка по суті звинувачен­ь. «День» стежить за розвитком подій.

 ?? ФОТО АВТОРА ??
ФОТО АВТОРА
 ??  ??

Newspapers in Russian

Newspapers from Ukraine