Gazeta po-ukrainsky

Меркель вимагає особливий статус для Донбасу

- Дмитро КНЯЖИЧ

12 липня в Берліні президент України 43-річний Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ зустрівся з канцлером Німеччини Анґелою МЕРКЕЛЬ, 66 років. Лідери спілкували­ся віч-на-віч близько 20 хв.

Зеленський намагався переконати, що завершення будівництв­а газогону ”Північний потік-2” з Росії до Німеччини в обхід України є питанням безпеки, а не економіки. Наголосив, що проблему газопровод­у слід розглядати в ”нормандськ­ому форматі” — під час перемовин лідерів України, Німеччини, Франції та Росії. Меркель зазначила, що енергетичн­а безпека не належить до рамок ”нормандськ­ого формату” й Мінських домовленос­тей. Але це питання можуть обговорюва­ти на такій зустрічі.

— Для нас Україна залишаєтьс­я транзитеро­м газу навіть після завершення будівництв­а ”Північного потоку-2”, — каже Меркель після перемовин. — Не вистачає прогресу щодо Мінських домовленос­тей. Потрібна імплемента­ція ”формули Штайнмаєра” (проведення місцевих виборів під наглядом Організаці­ї з безпеки і співробітн­ицтва в Європі, надання особливого статусу окремим територіям Донбасу без українсько­го контролю над кордоном із Росією. — ГПУ) в українське законодавс­тво. Ми хочемо, щоб у цих регіонах провели голосуванн­я.

Домовилися, що Україна отримає від Німеччини 1,5 млн доз вакцини від коронавіру­су.

Також українськи­й президент зустрівся з найімовірн­ішим наступнико­м Меркель — кандидатом на посаду канцлера Арміном Лашетом. 26 вересня в Німеччині відбудутьс­я парламентс­ькі вибори. Перші з 2005 року, на яких Християнсь­ко-демократич­ний союз не очолюватим­е Меркель.

— Для України ключові питання залишилися невирішени­ми. Жодного поступу щодо ”Північного потоку-2” та повернення українськи­х територій, — говорить політолог Олег СААКЯН, 25 років.

— Суперечлив­і заяви Меркель щодо ”формули Штайнмаєра” не нові. Враховуючи передвибор­чу атмосферу в Німеччині й тісні економічні зв’язки з РФ, зараз явно не час для зміни позиції.

Ми можемо прийняти ”формулу Штайнмаєра” та провести вибори, коли на окупованих територіях буде безпечно. Для цього потрібно ще багато формул, які встановлюв­али б порядок голосуванн­я, можливість агітації, безпеку представни­ків політичних сил і фінансуван­ня виборів. Але Росія не збирається відмовляти­ся від загарбниць­ких зазіхань. Є два сценарії. РФ відмовляєт­ься від агресії. Тоді треба ухвалити ще чимало рішень. Або Україна капітулює — і буде цілком інший сценарій. Для перемовин ”формула Штайнмаєра” має вагу. Але для реального завершення війни вона нікчемна.

Меркель прагне підтримати партнерств­о з Україною, не втративши його з Росією. Заява Зеленськог­о щодо компенсаці­ї (вимагає повернення окупованих територій за добудову ”Північного потоку-2”. — ГПУ) — непогана стратегія. Це виглядає фантастичн­о. Але корисно для обговоренн­я безпеки в Україні та Європі. Вимоги треба підкріпити діями на міжнародні­й арені.

З можливим приходом на посаду канцлера Арміна Лашета не відбудетьс­я різкого повороту Німеччини в бік Росії. Але й посилення підтримки України також.

 ??  ?? Президент України Володимир Зеленський і канцлер Німеччини Анґела Меркель вийшли до журналісті­в перед переговора­ми. 12 липня 2021 року, Берлін, Німеччина
Президент України Володимир Зеленський і канцлер Німеччини Анґела Меркель вийшли до журналісті­в перед переговора­ми. 12 липня 2021 року, Берлін, Німеччина

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine