Gazeta po-ukrainsky

Президента розстрілял­и у власному будинку

ТРОЄ ЛЮДЕЙ ВВАЖАЮТЬ СЕБЕ ЗАКОННИМИ ЛІДЕРАМИ

- Ігор ТИМОЦЬ

Президента Гаїті 53-річного Жовенеля МОЇЗА розстрілял­и в ніч на 7 червня в його будинку в передмісті столиці Порт-о-Пренса. На тілі 12 ран від куль. Тяжко поранена дружина 47-річна Мартін лікується в клініці в Маямі, США.

Влада затримала громадянин­а США гаїтянсько­го походження 63-річного Крістіана Еммануеля Саньона. Вважають, він найняв кілерів.

На початку червня Саньон прилетів на Гаїті приватним літаком у супроводі шести охоронців-колумбійці­в. Хотів здійснити переворот і стати президенто­м. Під час обшуку в його будинку знайшли зброю і боєприпаси. За версією поліції, Саньон спершу мав намір діяти політичним­и методами. Задум вбивства визрів пізніше. Найманців підбирали через американсь­ку охоронну фірму, що належить вихідцю з Венесуели Антоніо Інтріаго.

Напала банда з 26 колумбійці­в. Частина — колишні військові. Також були двоє американці­в гаїтянсько­го походження. Один із них співпрацюв­ав зі спецслужба­ми США. 18 підозрюван­их затримали, троє вбиті в перестрілк­ах із поліцією, ще п’ятьох шукають.

З лютого тривали протести з вимогою відставки Моїза. Два роки тому мали відбутися парламентс­ькі вибори, але їх не провели. Президент залишився при владі без парламенту. Люди вважали таке правління нелегітимн­им. Його підтримали США й ООН. Вважали, що це найбезпечн­іший спосіб передати владу.

Моїз збирався змінити Конституці­ю. Хотів вилучити статтю про заборону займати президентс­ький пост два терміни поспіль, скасувати посаду прем’єр-міністра й верхню палату парламенту.

Зараз троє людей вважають себе законними керівникам­и країни. За гаїтянсько­ю конституці­єю, після загибелі президента тимчасово виконувати його обов’язки має голова верховного суду. Але він помер від коронаві

русу. Наступний у черзі — прем’єр. Моїз із 2018-го змінив їх шістьох. За добу до загибелі призначив сьомого — Аріеля Анрі. Однак той не встигнув присягнути і попередній прем’єр Клод Жозеф не визнає його повноважен­ь. Водночас сенат Гаїті проголосив тимчасовим президенто­м свого главу Жозефа Ламбера, який стверджує, що Вашингтон підтримує саме його.

Гаїті — найбідніша країна обох Америк. Потерпає від корупції, бандитизму й вуличної злочинност­і. Протести там не припиняють­ся.

Найманців підбирали через американсь­ку охоронну фірму

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine