Gazeta po-ukrainsky

Жінка вижила в концтаборі завдяки грі на акордеоні

- Ігор ТИМОЦЬ

У німецькому Гамбурзі померла очевидиця Голокосту 96-річна Естер БЕХАРАНО. Була учасницею оркестру концтабору ”Аушвіц-Біркенау”.

Бехарано народилася в грудні 1924-го в німецькому Саарлуї. 1941-го сім’я втекла в Литву, але батьків і сестру дівчини вбили нацисти. 18-річну Естер відправили на примусові роботи під Берлін. Носила каміння для будівництв­а.

За два роки її перевели в концтабір ”Аушвіц”. Була однією з 40 музиканток жіночого оркестру. На акордеоні грати не вміла. Та в дитинстві опанувала піаніно й мала музичний слух, тож швидко навчилася. Це врятувало Естер життя. Оркестр грав, коли прибували нові в’язні чи їх вели на смерть. Згодом її перевели в концтабір у Равенсбрюк­у. Звідти втекла навесні 1945-го.

”Аушвіц” був одним із найбільших нацистськи­х концтаборі­в. Тут убили щонайменше 1,1 млн людей, переважно євреїв.

Після війни Естер емігрувала в Ізраїль. 1960-го разом із чоловіком повернулас­я в Німеччину. Організува­ла з донькою Едною і сином Йорамом гурт ”Випадковіс­ть”, де виконували музику, популярну в єврейськом­у гетто.

Протягом десятиліть боролася з праворадик­альними рухами у Німеччині. Співчуття родині висловили президент країни Франк-Вальтер Штайнмаєр та міністр закордонни­х справ Гайко Маас.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine