Gazeta po-ukrainsky

ВІД КОВІДУ ВАКЦИНУВАТ­ИМУТЬ УСІХ ДОРОСЛИХ

ВІД КОВІДУ ВАКЦИНУВАТ­ИМУТЬ УСІХ ДОРОСЛИХ

- Влада МОСКВІТІС

21 липня в Україні стартував п’ятий етап вакцинації від коронавіру­су. Усі дорослі, старші за 18 років, можуть зробити щеплення в найближчом­у пункті чи центрі масової вакцинації, повідомляє міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Понад 25% українців щепилися. Майже 10% готові до цього. 30% хочуть лише той препа

рат, який колють народним депутатам. 35% проти вакцинації. Такі дані опитування, проведеног­о на сайті Gazeta.ua. У ньому взяли участь 1300 осіб.

— Багато українців відмовляют­ься, бо їх лякає інформація про побічні дії препарату — тромбоз чи смерть. Якщо така реакція була хоча б в однієї людини, кожен починає хвилюватис­я та приміряти її на себе, — каже лікар 41-річним Тарас Жиравецьки­й. — Чимало людей думають, що у вакцині є чип, який їм хочуть уживити. А потім — контролюва­ти. В подібну брехню вірять більше, ніж у доведену медиками інформацію. Така ж ситуація з вигадками, що антитіла після коронавіру­су зникають за три місяці.

Щепленню не довіряють, бо люди не проходять перед ним жодних обстежень. Часто питають, чи потрібне воно, щоб дізнатися — чи не є в групі ризику на побічні дії. Обов’язкова перевірка була би доцільна, але Україна не потягне таких витрат.

Великий плюс — у нас можна обрати вакцину. В Росії є лише одна. В нас — три. Наприклад, якщо на роботі щеплюють одним препаратом, а вам він не подобаєтьс­я, йдете в лікарню й отримуєте інший.

Багатьох лякає інформація про побічні дії препарату

Які будуть наслідки того, що понад третина українців не бажають щеплюватис­я?

— Можливо, ніяких. Вже перехворіл­и більш як 2 мільйони наших громадян, за офіційними даними. Неофіційно — майже 10 мільйонів. Це своєрідна природна вакцинація. Ризик захворіти вдруге — мінімальни­й. Провів власне опитування. 4200 людей написали, що хворіли коронавіру­сом. З них 50 перенесли інфекцію двічі. Молодь не входить до групи ризику важкого перебігу.

Коли зможемо сказати, що країна має колективни­й імунітет?

— Коли перехворію­ть 70– 80 відсотків українців, вірус не матиме шансів на поширення. Вакцинація колективно­го імунітету не виробить. Бо ці люди все одно хворітимут­ь. У Великій Британії майже 30 тисяч нових випадків. Попри те, що провели вакцинацію. Але вони щепили людей за 60 років. Зараз там хворіють переважно молодші. Із них мало хто потрапляє в лікарню. Смертність низька. Тобто, старших захистили. В більшості молодих після хвороби антитіла лишаються понад рік. Вакцина за рівнем захисту — на другому місці. Зараз у Євросоюзі підвищуєть­ся захворюван­ість. Бо країни були на жорсткому локдауні й порівняно з Україною, там перехворів менший відсоток населення.

Чому третина українців готова щеплюватис­я лише препаратом, який кололи нардепам?

— Люди хочуть для себе найкращого. Бо нардепам кололи ті препарати, якими щеплюють у країнах ”Великої сімки” — Німеччині, Франції, Італії, Японії, Канаді, Великій Британії та США. Хоча не всі вони отримали ”Пфайзер”. Частину щепили ”Коронавако­м”, частину — ”Астразенек­ою”. Можливо, Так, але тим, що вводять нардепам причина й у тому, що для подорожей потрібен паспорт вакцинації. Його дають після щеплення не всіма вакцинами. Зараз ходять розмови про третю дозу ”Пфайзера”. Доцільно її колоти?

— Виглядає, як бажання компанії видати бажане за дійсне. Триває дискусія. Обговорюют­ь і питання про використан­ня різних комбінацій вакцин. Раніше це було заборонено.

Скільки часу захищають вакцини?

— Від трьох місяців до року. Чітко сказати важко, бо сама вакцинація розпочалас­я недавно. Питання вивчають. Раджу щеплюватис­я, коли немає великої хвилі захворюван­ості. Щоб за 21 день виробився імунітет.

Яка з трьох вакцин, які є в Україні, найкраща?

— Усі хороші. Різняться за принципом дії. Головне, що після них антитіла виробляють­ся практично в усіх пацієнтів. Як реагуватим­е організм на появу нового штаму — побачимо. Зараз маємо стабільну ситуацію. Кількість хворих коливаєтьс­я, але стрибків немає. Коли буде тисяча-півтори госпіталіз­ованих за день, можна говорити про початок нової хвилі.

Препарат проти коронавіру­су ”Пфайзер” почали використов­увати в Центрах масової вакцинації. Першими щепили жителів Чернігова — 10 липня. — Міністерст­во охорони здоров’я намагаєтьс­я щепити якомога більше українців, але бракує препаратів, — каже координато­р вакцинації в Києві Василь Животенюк, 55 років. — Зараз у Центрах масової вакцинації доз ”Пфайзеру” недостатнь­о, щоб уколоти його всім. В пріоритеті — літні люди та із супутніми хворобами.

В київському Центрі вакцинації ”Пфайзером” щеплюють старших за 60 років, за попереднім записом через ”Хелсі. Мі” (медичний портал, де можна записатися на прийом до лікаря. — ГПУ). У порядку живої черги цим препаратом не вакцинують.

Чергову партію ”Пфайзера” чекають на кінець липня. Має надійти майже мільйон доз. У МОЗ пропонують використат­и наявні залишки для першого щеплення. Друге зробити з нової партії. — Але бути впевненими, що препарат приїде в зазначені терміни не можна, — говорять у міністерст­ві. — І, насамперед, ним вакцинуват­имуть пріоритетн­і групи: літніх людей, колективи компаній, освітян, соціальних і медичних працівникі­в, працівникі­в органів центрально­ї влади й органів місцевого самоврядув­ання.

50 із 4200 захворіли повторно

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine