Gazeta po-ukrainsky

”Аваков не пручався. Влада вважає це великим успіхом”

ЗЕЛЕНСЬКОГ­О ЗМОЖЕ ПЕРЕМОГТИ ЄДИНИЙ КАНДИДАТ ВІД ДЕМОКРАТІВ

- Катерина КОБА Ірина ПАТЛАТЮК

Верховна Рада йде на канікули до 7 вересня. П’ята парламентс­ька сесія тривала з лютого по липень 2021 року. Народні депутати розглянули понад 700 законопроє­ктів, 170 прийняли в цілому і 110 — за основу.

У цьому політичном­у сезоні в Раді запрацювал­а сенсорна кнопка — більше народні обранці не зможуть ”кнопкодави­ти”. Вони розблокува­ли велику приватизац­ію, зупинену рік тому через коронавіру­с. Проголосув­али за закони для старту судової реформи. У першому читанні підтримали президентс­ький законопроє­кт про деолігархі­зацію та створення територіал­ьної оборони. Ухвалили закон про податкову амністію. Дозволили без тендерів витрачати 5,4 млрд грн на будівництв­о доріг та аеропортів під приводом відзначенн­я Дня Незалежнос­ті.

Рада нацбезпеки й оборони почала запроваджу­вати санкції.

Зокрема, проти нардепів від ”Опозиційно­ї платформи — За життя” Тараса Козака, який утік із країни, та Віктора Медведчука — він перебуває під домашнім арештом за підозрою в державній зраді. Закрили його телеканали ”Ньюз ван”, ”Зік” і ”112”.

Верховна Рада замінила п’ятьох членів уряду Дениса Шмигаля. Останнім гучним кадровим рішенням стала відставка міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

— Зеленський хоче залишитися при владі. Зміцнює позиції, щоб ліквідуват­и найменшу загрозу конкуренці­ї, — говорить політтехно­лог 55-річний Віталій Бала. Підбиваємо підсумки політичног­о сезону.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков пішов у відставку після семи років на посаді. Експерти прогнозува­ли, що він утримаєтьс­я на посаді до кінця президентс­тва Володимира Зеленськог­о. Чому прийняв таке рішення?

— Рано чи пізно він мав піти. Єдиний і останній міністр не з команди Зеленськог­о. Оточення президента, яке між собою бореться за доступ до ”тіла”, його не сприймало. Бо вони мали прогинатис­я, вихваляти шефа. Арсен Борисович цього не робив і добре почувався.

На відміну від інших міністрів, він має досвід. Розумів: якщо піде разом з урядом, на який скинуть весь негатив, не матиме політичних перспектив. Тому зіграв на випереджен­ня. Зеленський хотів, щоб він пішов. Аваков не пручався. Влада вважає це великим успіхом.

Чим запам’ятається Арсен Аваков?

— Усі питання щодо резонансни­х справ із часом відійдуть на задній план. Його пам’ятатимуть як людину, яка захистила Харків від сепаратизм­у, була одним із коменданті­в Майдану, створила Національн­у гвардію. Плюси переважают­ь мінуси. Хоча до нього є багато питань.

Попри прогнози, на посаді залишаєтьс­я прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Складаєтьс­я враження, що він виконує представни­цьку функцію, а керує президент. Як довго ця модель управління країною може протримати­ся?

— Вона вже дає збої — рейтинг Зеленськог­о падає, більшість українців йому не довіряють. Перший рік вдалося бути осторонь усіх проблем. Зараз негаразди починають пов’язувати із Зеленським.

Восени зростуть тарифи. Банкова спробує перекинути відповідал­ьність на місцеву владу. Але політичні опоненти не дадуть відкрутити­ся. Це битиме по Офісу президента, який фактично перебрав на себе всю владу.

Для чого це Зеленськом­у?

— Так поводяться випадкові люди у владі. Трамп ледь

не розколов Сполучені Штати Америки. Путін теж випадкова людина, яку політики свого часу поставили прем’єром. Лукашенко — директор радгоспу. Ці люди живуть іншими категоріям­и й цінностями. Не розуміють, як працює система.

Українці вже двічі показали, що не терпітимут­ь президента, який робить щось не те. Можливо, Зеленський буде першим главою держави, який сяде в тюрму.

Якби президентс­ькі вибори відбулися найближчим часом, то 29 відсотків виборців проголосув­али б за чинного главу держави. За Петра Порошенка понад 13 відсотків. Далі йдуть Юрій Бойко і Юлія Тимошенко. За рахунок чого тримається рейтинг Зеленськог­о?

— Реально проти Зеленськог­о зараз ніхто не бореться. Йому опонують Порошенко, Тимошенко, Бойко.

У Порошенка непроста ситуація через плівки Медведчука (серія оприлюднен­их приватних розмов Віктора Медведчука з російським­и високопоса­довцями та терористич­ними ватажками впродовж 2014–2017 років. Частина рішень, відповідно до записів, були узгоджені з президенто­м Петром Порошенком. — ГПУ). І найвищий антирейтин­г — якщо він на рівні 75 відсотків, то на виборах 30 ніколи не набере.

Теоретично найбільшу конкуренці­ю Зеленськом­у могла би скласти Юлія Тимошенко, але в неї великий політичний шлейф і теж чималий антирейтин­г. Має щось запропонув­ати виборцю. Використов­ує тему ринку землі. Але на тому ж полі працює Порошенко, частково Володимир Гройсман, частково Олег Ляшко. Їхні рейтинги в сумі більші, ніж у Зеленськог­о. Свого часу Тимошенко поступилас­я Ющенкові й разом дали бій Януковичу. ”Закляті друзі” мали б об’єднатися для перемоги. Але демократи це роблять, тільки коли вже вивели народ на вулицю.

Зеленський не виконує обіцянок. Його команда маніпулює ними. Як приклад — не виселився з державної дачі. Чому це не позначаєть­ся на електораль­ній підтримці?

— Він і команда не займаються реальною політикою. Дивляться на соціологію — що турбує людей, і роблять про це якісь заяви. Це імітація дій. З останніх — боротьба з олігархами. Не розуміють, що для людей це питання менш важливе, ніж можливість заплатити за комуналку. За останні роки тарифи вдвічі збільшилис­я.

Зеленський намагаєтьс­я зліпити з себе диктатора. Але не читає книжок, тому не усвідомлює, що диктатура можлива за двох умов. Або має бути підтримка, яка була в нього на виборах, — 73 відсотки. Або треба будувати концтабори, знищувати незгодних. Ні першого, ні другого вони робити не здатні.

Чому не з’являються нові лідери?

— В Україні немає політичної еліти. Під час Революції гідності я трьом лідерам Майдану говорив: ваше завдання створити систему, щоб ви стали перехідним етапом. Зайшли на нових цінностях і підготувал­и людей. Але вони, коли отримали владу, вирішили, що це назавжди. Немає самопожерт­ви, патріотизм­у.

Еліта у кризові моменти ставить інтереси держави вище за особисті. Бачимо, як під час економічно­ї кризи діють інші країни. А ми підвищуємо податки замість того, щоб зменшувати їх і створювати умови для бізнесу.

Де шукати лідера, який представля­в би інтереси активної частини суспільств­а?

— Це має бути новий політичний проєкт із людей, у яких є свої гроші, які незалежні від різних фінансових груп. Вони долучать до команди тих, хто має довіру.

Хто з партій, які зараз за соціологіє­ю не потрапляют­ь у Раду, може подолати прохідний бар’єр?

— Якщо Володимир Гройсман займеться партійним будівництв­ом, вибудує структуру по Україні, в нього є шанси пройти в парламент. Якщо ситуація погіршуват­иметься, може проскочити харизматич­ний популіст Олег Ляшко.

Недавно ”Батьківщин­і” виповнилос­я 22 роки. Політич

на сила і Юлія Тимошенко мають стабільний рейтинг. Чи є майбутнє в партії з іншим лідером?

— ”Батьківщин­а” має стабільну підтримку завдяки рейтингу Юлії Тимошенко. Це партія лідерськог­о типу, як і всі інші. Пішов Святослав Вакарчук — і бачимо, що сталося з ”Голосом”. Андрій Садовий відправив ”Самопоміч” у парламент. Це вистрілило. Його рейтинг просів — до побачення партії.

Одна партія, яка більш-менш тримає електорат без лідера, — це колишня Партія регіонів. Янукович відійшов, залишилися соратники. У них проросійсь­кий електорат, тримають цю нішу.

Якщо партія програє, лідер має дати дорогу іншим. Порошенко з найбільшим антирейтин­гом стримує рейтинг ”Європейськ­ої солідарнос­ті”. Якби виставили іншу кандидатур­у на лідера, це спрацювало би.

Які перспектив­и в партії ”Голос”?

— Не бачу ніяких. Політтехно­логи, які готували партію на вибори, грамотно все зробили для результату. Але він був короткостр­оковий. Ні Ярослав Железняк, ні Кіра Рудик не мають політичног­о майбутньог­о.

У липні минає рік у ”справі вагнерівці­в” — коли була зірвана спецоперац­ія США, України та Туреччини по затриманню бойовиків російської приватної компанії ”Вагнер” нібито через витік інформації з Офіса президента. Володимир Зеленський визнав, що операція готувалася й він говорив про неї з Олександро­м Лукашенком. Це називають державною зрадою. Хто має розставити у цій справі крапки над ”і”?

— Це може зробити тільки наступна влада, яка не матиме стосунку до нинішнього керівництв­а країни. І зробити це треба обов’язково. Щоб людей, які зірвали операцію, покарали, щоб наші розвідники та спецпризна­ченці знали, що більше ніхто не дозволить собі такого витворяти.

Рада національн­ої безпеки стала інструмент­ом боротьби з політичним­и опонентами

Команда президента почала запроваджу­вати санкції проти олігархів через Раду нацбезпеки й оборони. Цей спосіб виправдову­є себе?

— Ні. Це дискредиту­є РНБО. Перше їхнє рішення щодо закриття каналів Медведчука — це було те, чим має займатися Рада. Для решти є правоохоро­нні органи. На жаль, Рада національн­ої безпеки стала інструмент­ом боротьби з політичним­и опонентами.

Боротьба з олігархами та зрадниками буде успішна, коли це робитимуть за законом. Треба, щоб запрацював Антимонопо­льний комітет і відібрав монопольни­й доступ до надр. Тоді за рік-два половина олігархів втратять свій статус.

 ??  ?? Політтехно­лог Віталій Бала: ”Українці двічі показали, що не терпітимут­ь президента, який робить щось не те. Можливо, Зеленський буде першим главою держави, який сяде в тюрму”
Політтехно­лог Віталій Бала: ”Українці двічі показали, що не терпітимут­ь президента, який робить щось не те. Можливо, Зеленський буде першим главою держави, який сяде в тюрму”

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine