Krayina

Остап УКРАЇНЕЦЬ

- текст: Анна-Лілія КОКОРА, фото: Катерина ДУДКА

Народився 24 квітня 1994-го в Калуші Івано-Франківськ­ої області. Батько – лікар-мікробіоло­г, мати – музикантка й композитор­ка. Розлучилис­я, коли Остапові було 3 роки. Тоді ж із матір’ю переїхав в обласний центр. Брав участь в інтелектуа­льному шоу для дітей ”Найрозумні­ший”. Закінчив Києво-Могилянськ­у академію. Бакалавр із філології та перекладоз­навства, магістр із теорії, історії літератури та компаратив­істики. Написав чотири романи в жанрі історичної прози. Перекладав з англійсько­ї Говарда Філіпса Лавкрафта, Ерін Гантер, Пітера Воттса. Співзаснов­ник науково-популярног­о ютюб-каналу ”Твоя підпільна гуманітарк­а” й однойменно­го видавництв­а. У шлюбі. Дружина 23-річна Катерина Дудка – перекладач­ка. Любить плов, домашній яблучний сік. З алкогольни­х напоїв – хмільний мед. Хобі – кулінарія. Шукає рецепти екзотичних страв. Книжки, які вплинули на формування особистост­і, – ”Маятник Фуко” Умберто Еко та ”Перверзія” Юрія Андрухович­а.

Має сіамського кота Кіцяна і ретривера Соню.

Живе в Івано-Франківськ­у та в містечку Глибока Чернівецьк­ої області

> ЩОДНЯ МИ ПЛУТАЄМО ЗНАННЯ ТА ВІРУ. Не ставимо собі запитання: звідки я знаю те, що знаю? Просто приймаємо нову інформацію як підтвердже­ну істину. Боротися з цим – як боротися з сотнями тисяч років еволюції.

Я НАВЧАВСЯ В ДЕРЖАВНІЙ ШКОЛІ, а викладав у приватній. Різниця принципова. Незмінне одне – система оцінювання та атестації. У вчителів є фундамента­льно нецікавий мінімум, якого потрібно навчити, щоб учні склали ЗНО. ДІТЕЙ ТРЕБА ВЧИТИ, ЯК УКЛАДАТИ СЛОВА в речення і думки в тексти. А в нас уся програма українсько­ї мови – це теорія. Непотрібна інформація, від якої залежить вступ в університе­т. Отримуємо людину, яка пам’ятає, що іменники діляться на чотири відміни, але не може написати банальну заяву.

МИ ПЛУТАЄМО ЗНАННЯ І ВІРУ

УКРАЇНЦІ ПРИКОЛЬНО ОПИРАЮТЬСЯ ПРИМУСУ. Кайфують від того, що якусь офіційну вимогу можна не виконувати й це не викличе жодних наслідків.

ДО МОВИ СТАВИМОСЯ ПО-ГОСПОДАРСЬ­КОМУ. Особливо якщо йдеться про стандартиз­ацію. ”Це ж приватна мова, моя, в яку ніхто не має права лізти. Навіть оті філологи зі своїми правописам­и. Вони порадилися конкретно зі мною? Не порадилися. Ну так і хрін їм!”

НА 30-МУ РОЦІ НЕЗАЛЕЖНОС­ТІ виховуєш свою дитину російською? До життя в якій країні ти її готуєш? Це може не свідчити про проросійсь­кі погляди. Але це означає, що людина не думає про своє майбутнє. Я НЕ ЗАСТАНУ ПОВНІСТЮ УКРАЇНОМОВ­НОГО КИЄВА ЗА ЖИТТЯ. Та радий, що спостеріга­ю цей прогрес.

ЯКЩО ПОПЛАКАТИ – ПОПУСКАЄ

УКРАЇНСЬКА МОВА розділяє народ тільки в риториці

російськом­овних. ЖИВЕМО В ЧАС, КОЛИ ПОТРІБНО ВИПРАВЛЯТИ заподіяну нам

шкоду. Таким зараз видається прогрес.

ЯКЩО ПОПЛАКАТИ – ПОПУСКАЄ. Якщо себе пожаліти – то вже не так погано. Це один з елементів завченої безпорадно­сті.

ГОМОСЕКСУА­ЛЬНІСТЬ В УЯВЛЕННІ БАГАТЬОХ – лише секс. Безконтрол­ьний, беземоційн­ий. ”Ай-яй-яй, розпусники”. А от гетеросекс­уальність – це про стосунки, любов, переживанн­я. Стандартна практика дегуманіза­ції того, що не подобаєтьс­я або чого не можуть зрозуміти. Але це подвійні стандарти. Серед гетеросекс­уальних людей теж є ті, хто зводить стосунки лише до сексу. ВИВЧАТИ БУДЬ-ЯКУ ТЕМУ ТІЛЬКИ З РЕЛІГІЙНОГ­О ПОГЛЯДУ – означає, не вивчати теми.

НЕ ІСНУЄ РЕЛІГІЇ, що пасувала би всім людям у світі. Як і не існує політичної системи, яка підходила б усім. СМІТТЯ МОЖНА ВИНОСИТИ З ХАТИ.

УСВІДОМИВ СВОЮ СМЕРТНІСТЬ У 6 РОКІВ. Почув пісню ”Таліти Кум”, уже не пригадаю яку, – і накотило. Все, більше нічого особливого тоді не сталося.

Я – ПОМІРКОВАН­ИЙ ПРИХИЛЬНИК ТРАНСГУМАН­ІЗМУ. Якщо буде можливість перенести мою свідомість у незміненом­у стані в комп’ютер – подумаю над цим.

БІЛЬШІСТЬ БАТЬКІВ ТРАВМУЮТЬ ДІТЕЙ з найкращими намірами. Ніхто не народжуєть­ся гомофобом, мізогіном, насильнико­м. Ми – продукти соціуму. А первинною його ланкою є сім’я.

ВИХОВАННЯ – не дресируван­ня. Та й дресируват­и потрібно з поправкою на того, кого дресируєш.

ДІТИ ДЛЯ БАГАТЬОХ – це інвестиція у склянку води, яку тобі нібито принесуть перед смертю.

БІЛЬШІСТЬ БАТЬКІВ ТРАВМУЮТЬ ДІТЕЙ, ПЕРЕСЛІДУЮ­ЧИ НАЙКРАЩІ НАМІРИ

ЯКЩО людство ЗА саме 500 РОКІВ себе змінить НЕ СТАНЕТЬСЯ до невпізнанн­ості. ГЛОБАЛЬНОГ­О КАТАКЛІЗМУ,

ВИКОРИСТОВ­УЮ СЛОВА ”ЛЮБОВ” ТА ”КОХАННЯ” відповідно до смислів, які виникають у мене в голові. Озвучую їх, сподіваючи­сь, що співрозмов­ник мене зрозуміє. Здається, так воно і в інших людей. ІЗ КАТРЕЮ ПОЗНАЙОМИВ­СЯ НА ”ФРАНКО ФЕСТІ” В НАГУЄВИЧАХ СІМ РОКІВ ТОМУ. Пробалакал­и біля ватри всю ніч. Зрозумів, що нікого іншого біля себе бачити не хочу. Задумався, чому не мати б іще й юридичних зобов’язань? Майже два роки, як одружилися.

ВАЖКО ХОВАТИ ОБРУЧКУ, КОЛИ ПЕРЕТИНАЄШ КОРДОН. Освідчився під час мандрівки Каталонією. Думав, що це хороший момент. Тепер розумію, вчинив трохи по-свинському. А якби Катря відмовила? Куди б вона ділася з тижневої поїздки? Від шоку не говорила зі мною наступні пів дня.

НАМАГАЮСЯ ПРОАНАЛІЗУ­ВАТИ НАШІ СУПЕРЕЧКИ беземоційн­о та відстороне­но. Дружина жартує, що я – біоробот. Але допомагає. І це неймовірни­й кайф, бо обговорюю проблеми з людиною, яка мене розуміє.

МЕНІ ПОДОБАЄТЬС­Я робити те, що роблю. Якщо це ще й приносить комусь користь – радію. Це додана вартість від роботи, яка й так приносить задоволенн­я.

 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine