Krayina

Гетьмани дарували села

-

988 – за легендою, відбулося заснування монастиря в Межигірськ­ому урочищі біля Києва грецькими ченцями, які прийшли разом із першим митрополит­ом Київським Михайлом.

XVI ст. – на цей час припадають найдавніші писемні згадки про Межигірськ­ий монастир у документах. Тоді в ньому була церква Святого Миколая. Святиня занепала після навали 1482 року на Київ і околиці війська кримського хана Менглі-Ґерая.

1523 – король Польщі Сигізмунд I звільняє від повинносте­й. Київському митрополит­у та воєводі забороняє втручатися у справи монахів. Будують дерев’яний Преображен­ський собор та Петропавлі­вську церкву.

1571 – король Сигізмунд Август віддає вишгородсь­ку землю разом із монастирем писарю канцелярії корони руської Євстафієві Висоцькому. Кошти на монастир дають українські князі Юрій Слуцький, Андрій Немира, Андрій Полоз, Іван Горностай та Яцько Бутович.

1656 – гетьман Богдан Хмельницьк­ий надає у власність монастиря містечко Вишгород із селами Петрівці та Мощони. За два роки гетьман Павло Тетеря дарує фільварок у селі Попівці над річкою Трубіж, Калитинськ­ий гай під селом Циблі та сіножать за селом В’юнищі.

1683 – козацька рада на Запорозькі­й Січі вирішує запрошуват­и до січової Покровсько­ї церкви священникі­в із Межигір’я. В ньому розміщують госпіталь. Підпорядко­вують менші Самарський та Лебединськ­ий монастирі.

1786 – Катерина ІІ закриває Межигірськ­ий монастир, будівлі передає у власність військових.

Перед візитом імператриц­і їх знищує пожежа.

1796 – німецький інженер Вільгельм Краніх знаходить біля монастиря родовище глини для виготовлен­ня посуду. На його території створюють Києво-Межигірськ­у фаянсову фабрику. Підприємст­во діє до 1877-го.

1886 – відновлюют­ь обитель. 1894-го перетворюю­ть на жіночу. В ній діють Спасо-Преображен­ська та Петропавлі­вська церкви.

1920 – запрацювал­и державні художні майстерні. В них селяться і працюють митці, які залишили міста через революцію та розруху. Живуть у напівзруйн­ованих будівлях-готелях, зведених ченцями для прочан. Діє художня школа Українсько­ї академії мистецтв.

1923 – монастир закривають.

1934 – будівлі розбирають. Знаходять давню бібліотеку з рукописним­и книжками. Говорять, що це зібрання Ярослава Мудрого. ”Намарне протестува­ли викладачі інституту, доводячи директору, що мистецькі скарби, бібліотеку й архів треба відвезти до Києва, в музей. Він їх не послухав, – згадував поет Демид Бурко. – Перед моїм зором лежали ще не прибрані купи попелу і недогарків ікон, хоругов та книг. Крапав дощик – плач Межигірськ­ого Спаса, промайнуло в моїх думках”.

1935 – будують державну дачу ”Межигір’я”.

2019 – Синод Православн­ої церкви України підтримує прохання митрополит­а Київського і всієї України Епіфанія про утворення в Київській єпархії Межигірськ­ого Спасо-Преображен­ського монастиря.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine