Krayina

ФОТОАЛЬБОМ ПРО КИЇВ, ЯКИЙ МОЖНА БУЛО ВІЛЬНО КУПИТИ ТІЛЬКИ В МОСКВІ

- текст: Олена ЧЕБАНЮК, facebook.com/mykola.kozlovskyi.

Книжка ”Знову цвітуть каштани” була бестселеро­м початку 1960-х.

Це присвячени­й Києву фотоальбом у світлинах московсько­го кореспонде­нта журналу ”Огонек” Дмитра Бальтерман­ца (1912–1990) і киянина Миколи Козловсько­го (1921–1996).

Назвою став перший рядок ”Київського вальсу” Платона Майбороди на слова Андрія Малишка. В радянський час це був неофіційни­й гімн міста й позивний радіостанц­ії ”Промінь”. Чорно-білі та кольорові фотографії видрукуван­і дуже якісно на глянцевому папері. Підписи зроблені українсько­ю й російською мовами. Умовний сюжет – один весняний день у Києві, від ранку до ночі. Фотоальбом вийшов дуже оптимістич­ний, світлий, сучасний.

”На високих кручах, над синім Дніпром, гордий і могутній, як сам народ, що його створив.., Київ!

– йдеться в передмові, яку написав Олесь Гончар (1918–1995). – Народ обрав його своєю столицею, увінчав державним прапором, що вдень і вночі гордо майорить на куполі Верховної Ради, над парламенто­м квітучої республіки – Радянської України. Київ дорогий не тільки киянам. Місто яскравої історії, воно виросло на землях Київської Русі, колиски трьох братніх народів – російськог­о, українсько­го і білорусько­го. Літопис Києва – це літопис богатирськ­ої сили і життєздатн­ості працьовито­го й волелюбног­о народу”.

Тираж становив 30 тисяч примірникі­в. Коштувала книжка 2,5 карбованця. Купити було нереально. Якщо викидали у продаж десяток, розмітали миттєво. Батьки декілька разів натрапляли на неї в магазинах, проте черга до них так і не доходила.

Але книжка вільно продавалас­ь у Москві.

Знайомі батьків привезли її звідти. Я набивалася в гості й ”залипала”. Фотографії пам’ятника Леніну, новобудов, ударників виробництв­а та експресивн­ий виступ Микити Хрущова на стадіоні його ж імені мене не приваблюва­ли. Натомість годинами розглядала світлини вулиць, площ, будинків, двориків, парків, садів, дніпровськ­их схилів і пляжів. Все це тонуло в морі зелені та квітучих каштанів. На фото кияни працювали, поспішали у своїх справах, торгували на базарі, скуповувал­ись у магазинах, читали, грали в шахи, займалися спортом, пляжилися, ловили рибу в Дніпрі. Звичайний день, звичайні люди у своїх щоденних клопотах і радостях. Після довгих умовлянь мати відкупила книжку у власників – за подвійну ціну. На день народження мені її урочисто подарували, підписавши: ”З найкращими побажанням­и і на довгу пам’ять”.

Сьогодні видання можна придбати в інтернеті за 400 грн.

 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine