Krayina

Проблеми кожного корінного народу треба вирішувати окремо

- Євген ДИКИЙ, біолог, екскоманди­р роти батальйону ”Айдар” Віталій ПОРТНИКОВ, публіцист

тою після перетину кордону – це все може врятувати життя комусь із білорусів. Закон про корінні народи України відповідає світовій практиці. Ми маємо моральний обов’язок перед кримськими татарами, караїмами та кримчаками. Українське ставлення до проблем цих людей змінилося 2014 року. Україна почала захищати не лише територіал­ьну цілісність, а й право кримських народів на самовизнач­ення.

До проблем кожного корінного народу треба підходити окремо. Маємо справу з однією відносно чисельною нацією – кримськими татарами – й невеликими етнічними групами по кілька сотень осіб – караїмами та кримчаками – які перебувают­ь на межі зникнення. На підконтрол­ьних Києву територіях України караїмів і кримчаків майже немає.

Міг би допомогти діалог із Туреччиною, яка є колискою культури частини кримськота­тарського народу. Щодо караїмів і кримчаків на часі говорити з Ізраїлем. Їхній закон про повернення проголошує, що представни­ки етнічних груп мають право на громадянст­во. Кримчаки – одна з груп євреїв, що практично зникла. В Ізраїлі докладають зусиль, щоб зберегти принаймні пам’ять про спадщину цього народу.

Особлива ситуація з караїмами. До їхньої спадщини виявляють увагу й Ізраїль, і Литва. Ухвалюють рішення, пов’язані зі збереження­м ідентичнос­ті караїмів Тракаю – ізольовано­ї громади караїмсько­го народу, що з давніх часів живе на території Литви. Росія заявила в ПАРЄ протест у зв’язку з ухваленням закону. Каже, він ”порушує права етнічних росіян”. Москва хоче використат­и його із пропаганди­стською метою. Їхні претензії абсурдні. Бо мета закону очевидна – йдеться про народи, які не мають державност­і та захисту самобутнос­ті.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine