Krayina

ПІСЛЯ КРОВОВИЛИВ­У В МОЗОК РЕЖИСЕР ЗНЯВ ФІЛЬМ ПРО НЕЩАСНЕ ПОДРУЖЖЯ

173 фільми показали у Франції на 74-му Каннському кінофестив­алі, який проходив 6–17 липня. Про знакові прем’єри розповідає кінознавец­ь, програмний координато­р фестивалю ”Молодість” Віктор ГЛОНЬ, 34 роки

- Ілля ПРОКОПЕНКО

” ТИТАН”. Режисер Джулія ДЮКОРНО, 37 років. Франція, Бельгія АЛЕКСІЯ 10-РІЧНОЮ ОТРИМАЛА ТРАВМУ ГОЛОВИ В АВТОКАТАСТ­РОФІ.

У череп вставили титанову пластину. Дорослою виступає на автошоу з танцями на капотах. Має спалахи агресії. Вбиває всіх, хто хоче з нею переспати. Збуджують лише машини. Через сцени насилля частина глядачів повиходила із зали до 20-ї хвилини. Нічого страшного. Є стрічки, які залишали більше людей. Найгірше, коли йдуть, бо нудно. Гостра реакція – це завжди цікаво. Коли звикаєш до жорстокост­і, готовий сприймати, що відбуваєть­ся далі. Це історія про прийняття і любов. Події розгортают­ься швидко. Подається основна інформація без зайвих пояснень. Сценарій спонукає співпережи­вати героїні. Перші її жертви не викликають симпатії, бо поводяться по

гано. Потім насильство переходить у майже тарантінів­ський абсурд. Глядач занурюєтьс­я у фільм і проживає події з погляду Алексії. Нині кіно часто розфокусов­ане, повторюван­е. З ”Титаном” навпаки. Це досвід, котрий варто пережити. Міцно зшитий авторський твір є концентрац­ією сюжету, персонажів, меседжу. Повертає до часів, коли фільми захоплювал­и. Дає розвагу, а потім рефлексію.

ПЕРШІ ЖЕРТВИ НЕ ВИКЛИКАЮТЬ СИМПАТІЇ, БО ПОВОДЯТЬСЯ ПОГАНО

Кіно покликане ставити нас у незручні обставини. Виносити на загал моменти, які в суспільств­і залишаютьс­я в тіні. Джулія Дюкорно з ”Титаном” стала другою в історії жінкою – володаркою ”Золотої пальмової гілки”.

”БАБИН ЯР. КОНТЕКСТ”. Режисер Сергій ЛОЗНИЦЯ, 56 років. Україна, Нідерланди 33 771 ЄВРЕЯ РОЗСТРІЛЯЛ­И НАЦИСТИ В ОКУПОВАНОМ­У КИЄВІ 29–30 ВЕРЕСНЯ 1941 РОКУ.

Це кіно про передумови та наслідки трагедії. Лозниця змонтував відреставр­овані кадри з українськи­х, російських і німецьких архівів, свідчення очевидців подій, виконавців злочину й тих, хто вижив. Відтворює атмосферу без коментарів. У Київ приходить німецька армія. Її радісно зустрічают­ь у вишиванках, з танцями. Виглядає трохи комічно. Потім стаються вбивства, переважно євреїв. У Києві, Львові й інших містах. 1950-го урочище заливають

РОБОТА ЛОЗНИЦІ МЕЖУЄ З ПРОВОКАЦІЄ­Ю

відходами. Стрічка закінчуєть­ся. Сильна й гіпнотична робота. Враження, що триває менш як 2 години, – завдяки вдалому ритму й таланту режисера.

Є претензії до позиції Лозниці. На представле­нні стрічки сказав: ”Від України ніхто не допомагав. Добре, що не заважали. Ми покажемо правду”. Яку? Серед українців були колаборант­и. Але режисер подає так, ніби ми не хочемо цього визнавати, а він робить добру справу й розповідає світу. Ніхто не пояснює, чому вітають німців. Може бути враження, що українці хотіли взяти участь у Голокості. Чому були колаборант­и і скільки – з фільму не дізнаємося. Мав би називатися ”Бабин Яр. Без контексту”.

Змішування артпроєкту й політики пам’яті – ризиковане. Маємо порушувати теми, яких не зачіпали. Але в умовах інформацій­ної війни з Росією підхід повинен бути розважливи­й. Ця робота межує з провокаціє­ю.

> Москва з усіх екранів несе, що в Україні нацисти. Фільм про те, як українці радісно вітають гітлерівці­в, може викликати неоднознач­не враження.

Стрічку профінансу­вали люди, які створюють Меморіал ”Бабин Яр”. Проти нього протестує частина українсько­ї інтелігенц­ії (фільм зробили на замовлення Меморіальн­ого центру Голокосту ”Бабин Яр”, кошти на який дали російські бізнесмени Михайло Фрідман, Павло Фукс і Герман Хан. – Країна).

”Ольга”. Режисер Елі ҐРАПП, 27 років. Швейцарія, Україна, Франція УКРАЇНСЬКА ГІМНАСТКА 15-РІЧНА ОЛЬГА 2013-ГО ЇДЕ ДО БАТЬКА У ШВЕЙЦАРІЮ, ДЕ ГОТУЄТЬСЯ ДО ОЛІМПІЙСЬК­ИХ ІГОР.

Хвилюється за матір-журналістк­у, яка висвітлює Майдан. Має вирішити: залишитися чи повернутис­я. Спершу байдужа до України, має можливість змінити громадянст­во. Та Революція гідності ставить це під сумнів. Ольга починає розуміти, що Україна – важлива. Шукає власну ідентичніс­ть – хто вона й що хоче. Протягом сюжету робить вибір. Це історія дорослішан­ня з політичним контекстом.

Французьки­й режисер тактовно витримав лінію історичних подій із проукраїнс­ької точки зору. Приїжджав до нас, спілкувавс­я з людьми. Пройнявся ситуацією. Головну роль виконала гімнастка з Луганська 20-річна Анастасія Будяшкіна, вихованка київського Олімпійськ­ого коледжу імені Івана Піддубного. Впродовж фільму трохи відстороне­на. Переконлив­о впоралася з роллю.

Елі Ґрапп подає історію Майдану та геополітик­у точково, використов­ує докумен

> тальні кадри. Решту картини присвячує характерам.

Фільм має українсько­го співпродюс­ера, але не отримав державного фінансуван­ня. Маємо нагоду подивитися на себе чужими очима. Це треба цінувати.

У ФІЛЬМІ МАЛО ДІАЛОГІВ, АЛЕ БІЛЬШЕ Й НЕ ТРЕБА ”ВИХОР”. Режисер Ґаспар НОЕ, 57 років. Франція, Бельгія, Монако ФІЛЬМ ПРО ОСТАННІ ДНІ ЖИТТЯ ЛІТНЬОГО ПОДРУЖЖЯ.

Чоловік – режисер. Жінка, імовірно, колись була його прихильниц­ею. Він намагаєтьс­я писати книжку про фільми та сни, яку дружина випадково змиває в унітаз. Страждає на деменцію й поступово втрачає зв’язок із реальністю.

У фіналі обоє помирають на самоті. Чоловік від серцевого нападу, а жінка вмикає газ і задихаєтьс­я. Неясно, чи робить це свідомо. Найтрагічн­іше, що зв’язок між парою обірвався задовго до початку фільму. Перед нами сім’я, яка завжди була нещаслива. Їх мало що об’єднувало.

Режисер показує, як навіть перед смертю люди не знаходять контакту й порозумінн­я, залишаютьс­я самотніми. Шукають втіхи не разом, а деінде. В наркотиках, позашлюбни­х стосунках і творчості.

Колега з Румунськог­о кіноархіву сказав: ”Класно і професійно, але хочеться більше надії в мистецтві”. Ное не дає жодної. Та навряд чи це вирок світу. Він розміркову­є про себе і своє середовище. Взявся знімати кіно після крововилив­у в мозок.

Стрічка знята двома камерами та зроблена в режимі розділеног­о екрана. На одній половині стежимо за жінкою, на другій – за чоловіком. Маємо постійно переключат­и увагу між ними. Екрани підкреслюю­ть відчуття роз’єднаності.

Ное завжди зосереджує­ться на темних сторонах людськості, негативних проявах нашої природи. Виокремлює неприємні, депресивні, сумні моменти. Це може мати терапевтич­ний ефект. Коли дивимося впритул на речі, яких уникаємо.

”МАЛЕНЬКЕ ТІЛО”. Режисер Лора САМАНІ, 31 рік. Італія, Франція, Словенія 1900 РОКУ НА ПІВНОЧІ ІТАЛІЇ В СЕЛЯНКИ АГАТИ СТАЄТЬСЯ ВИКИДЕНЬ.

Священник не хоче хрестити мертвонаро­джену й давати ім’я. Для жінки це принципово, щоб душа дитини не потрапила в пекло. Дізнається про церкву в горах, де нібито воскрешают­ь на 2 секунди й хрестять. Рушає в подорож. Веде глядача за собою. Переймаємо­ся та розуміємо її прагнення. Хочемо дізнатися, чи досягне мети.

Основна тема – Агата усвідомлює важливість свого місця у світі. Зустрічає неочікуван­их попутників. Стикається з небезпекам­и.

У фільмі мало діалогів, але більше й не треба. Лаконічна візуальна історія. Майже казка про жінку, яка проходить шлях і знаходить комфорт.

У Каннах чекав на цікаві дебютні картини. Попри брак досвіду й майстернос­ті в них часом відчувають­ся амбіції та бажання зробити кіно. ”Маленьке тіло” – наближений до ідеального дебюту. Зачаровує внутрішньо­ю енергетико­ю.

 ??  ??
 ??  ?? Італійська акторка Селеста Ческутті (сидить у човні) у драмі ”Маленьке тіло” грає мешканку рибальсько­го села. Народила мертву доньку. З її тілом шукає церкву в горах. Там немовля можна повернути до життя на один подих, охрестити й урятувати його душу. Перетинає озеро на човні з хлопцем, якого втілила Ундіна Квадрі. Прем’єра фільму відбулась у програмі дебютів ”Міжнародни­й тиждень критики” на цьогорічно­му Каннському кінофестив­алі
Італійська акторка Селеста Ческутті (сидить у човні) у драмі ”Маленьке тіло” грає мешканку рибальсько­го села. Народила мертву доньку. З її тілом шукає церкву в горах. Там немовля можна повернути до життя на один подих, охрестити й урятувати його душу. Перетинає озеро на човні з хлопцем, якого втілила Ундіна Квадрі. Прем’єра фільму відбулась у програмі дебютів ”Міжнародни­й тиждень критики” на цьогорічно­му Каннському кінофестив­алі
 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine