Безкоштовне навчання англійською мовою в Німеччині можливе Необов’язково знати німецьку мову, щоб здобути вищу освіту Вуз допомагає у вирішенні всіх організаційних питань
Один із найбільших університетів прикладних наук у Баварії ВюрцбурґШвайнфурт – FHWS – запрошує українців отримати освіту бакалавра. Завдяки проєкту I-Campus українці мають шанс не тільки на престижну освіту й подальшу кар’єру, а й на німецьке громадянство. Що пропонує цей проєкт іноземним студентам та чого очікує від них, розповіла ”Країні” менеджер напрямку ”Східна Європа” університету ВюрцбурґШвайнфурт
Про вступ до німецького університету більшість українських абітурієнтів не наважується навіть мріяти. Чому Німеччина зацікавилася українськими студентами? Що саме викликало цей інтерес?
– Багатьом регіональним і міжнародним компаніям доводиться постійно боротися з нестачею кваліфікованих фахівців у Німеччині. Тому університет Вюрцбурґ-Швайнфурт відреагував на потреби компаній і вирішив залучати іноземних студентів до навчання, щоб заповнити прогалини на німецькому ринку праці. Вуз розробив інноваційний проєкт I–Campus (скорочення слів ”Інтернаціональний кампус”. –
Країна), в рамках якого з 2014 року пропонує кілька спеціальностей англійською мовою, які раніше були тільки німецькою. Ми називаємо їх програмами-близнюками – TWIN-Programmes. Тобто необов’язково знати німецьку, щоб здобути вищу освіту в Німеччині. Студенти можуть почати навчання англійською мовою й одночасно, за бажання, вивчати при університеті німецьку. Досягнувши рівня В2, перейти на навчання німецькою мовою за тією ж програмою. Це дає можливість потім вступити в магістратуру і влаштуватися на роботу. Адже, володіючи німецькою, зробити це значно простіше. За проєкт, що дає можливість змінювати мову навчання, університет FHWS отримав нагороду Best Strategy Award MINTernational і 250 тисяч євро на реалізацію I–Campus. Нині це єдиний вуз у Німеччині з програмами-близнюками.
Фахівців яких саме професій бракує на німецькому ринку праці? Які спеціальності пропонує І-Campus?
– Передусім не вистачає технічних фахівців, інженерів. Ми пропонуємо такі програми-близнюки: робототехніка, логістика, бізнес та інженерія, мехатроніка і міжнародний менеджмент. Це міждисциплінарні програми, і фахівці цих напрямків дуже потрібні на німецькому ринку праці.
За яких умов відбувається вступ на ці спеціальності?
– У Німеччині 12-річна шкільна освіта, тому українським абітурієнтам не вистачає одного року. Тож, закінчивши 11 класів, необхідно провчитися ще рік у вузі на будь-якому технічному напрямку. Окрім атестату й залікової книжки за перший курс, необхідний сертифікат з англійської мови рівня В2, наприклад IELTS 6.0. На робототехніку додатково потрібно TesAS. Цього достатньо для 100-відсоткового вступу в наш університет. Щоправда, через рік потрібно буде виконати ще дві умови: надати сертифікат про володіння німецькою на рівні А2 і на певні спеціальності потрібна 6-тижнева виробнича практика.
Для охочих вступити на міжнародний менеджмент потрібно відучитися рік на будь-якому економічному напрямку. Також, окрім знання англійської мови на рівні В2, слід володіти німецькою на рівні А2 одразу під час вступу. І оскільки місця на цю спеціальність обмежені,
то вступ не гарантується, а залежить від середнього балу абітурієнта.
Чи допомагає університет студенту з пошуком практики чи курсу німецької мови? Чи підтримує університет іноземних студентів під час адаптації?
– Студент сам повинен знайти місце проходження практики. Її можна пройти в Україні, бо в Німеччині це буде значно складніше. А ось мовні курси студент може закінчити при університеті онлайн.
Вуз робить усе можливе, щоб іноземні студенти почувалися комфортно. Для легшої адаптації FHWS пропонує ”Орієнтаційну програму”, що стартує за 10 днів до початку навчання. В цей час студенти знайомляться з містом, університетом, працівниками та іншими студентами. FHWS допомагає у вирішенні всіх організаційних питань – відкриття рахунку в німецькому банку, оформлення посвідки на проживання. Також пропонує тренінги з німецької культури.
Чи дороге проживання у Німеччині? На яку суму повинні розраховувати українські студенти, вступаючи до FHWS?
– Прожитковий мінімум у Німеччині становить 861 євро на місяць. Але, як показує практика, студентам може вистачити і 500–600 євро. Медична страховка коштує 110 євро, на їжу піде близько 100–150 євро на місяць. Решта залежить від особистих витрат і від вартості житла. Адже можна жити як в апартаментах за 400 євро, так і в скромній кімнаті за 200.
Чи можуть студенти FHWS розраховувати на стипендію?
– Німецька держава оплачує навчання німців та іноземців, тому освіта для всіх є безкоштовною. Але іноземні студенти не можуть претендувати на державну стипендію. Втім FHWS пропонує одноразову мотиваційну стипендію 1500 євро для двох-трьох першокурсників із країн СНД. У Німеччині багато фондів, де можна спробувати отримати стипендію. Але на неї можуть розраховувати лише ті, хто вже провчився щонайменше рік у FHWS і показав певні успіхи. Потрібно розуміти, що будь-яка стипендія –
це, скоріше, бонус, а не можливість вирішити питання з фінансами під час навчання.
Чи дозволяється студентам працювати паралельно з навчанням?
– Всі іноземні студенти мають право підпрацьовувати під час навчання до 120 днів на рік. Завдяки гнучкому розкладу лекцій будь-який студент може поєднувати навчання й роботу. Коли я була студенткою, то підробляла з самого початку навчання й могла себе забезпечувати. Звісно, в цьому випадку не обійтися без високої мотивації, цілеспрямованості й дисципліни.
Чи багато студентів з України вступають в університет Вюрцбурґ-Швайнфурт і як вони справляються з навчальною програмою?
– Щороку десятки студентів з України вступають до нашого університету на англомовні та німецькомовні програми. Студенти з СНД, і зокрема з України, вважаються одними з найкращих. Професори відзначають їхню відповідальність, цілеспрямованість і знання. Найчастіше це студенти, які вже здобули вищу освіту в Україні або провчилися кілька курсів. Я щоразу радію, коли український студент виграє грант на закордонний семестр у США і їде в один із наших тамтешніх партнерських вузів на пів року. Нещодавно я була рада дізнатися, що один із наших випускників з України взяв шлюб і тепер його дружина вступає до нашого університету.
Чи можна залишитися в Німеччині після навчання, якщо випускник знайде роботу й матиме можливість себе забезпечувати?
– Так, Німеччина після закінчення навчання дає випускникам можливість змінити студентську візу на візу для пошуку роботи. Вона видається на півтора року. Практика показує, що студенти, які успішно закінчили технічну спеціальність, одразу після навчання влаштовуються на хорошу роботу. Адже навчаючись вони працюють над проєктами спільно з фірмами в окрузі й набувають практичного досвіду. Всі студенти проходять обов’язкову 6-місячну практику в компанії. Багато з них потім пишуть свою дипломну роботу також на підприємстві, поглиблюючи практичні знання. У FHWS є безкоштовний кар’єрний центр, де студентам допомагають написати резюме за німецькими стандартами, вчать, як успішно пройти співбесіду або Assessment Center. Все це сприяє тому, що наші випускники знаходять роботу одразу після закінчення навчання. Пропрацювавши два роки, можна подавати документи на ПМП, а отримавши його – і на німецьке громадянство.
Я впевнена, що проєктом І-Campus зацікавилося чимало наших читачів. З чого ж їм потрібно починати, щоб вступити до німецького університету Вюрцбурґ-Швайнфурт?
– Рекомендую для початку ознайомитись із сайтом університету international.fhws. de – російською мовою. Там можна знайти відповіді на всі запитання: які спеціальності пропонуються, які вимоги є щодо кожної з них. Також можна ознайомитися з умовами отримання візи та іншими організаційними моментами. На сайті є відгуки наших стипендіатів, які описали свій досвід навчання першого семестру в FHWS. Чимало корисної інформації читачі знайдуть і на моїй сторінці в інстаграмі – nataliya.kudelya.de. Якщо охочим вступити до нашого університету потрібна буде допомога, вони можуть писати мені на електронну адресу nataliya.kudelya@fhws.de – і я з радістю спробую допомогти.