Krayina

Все змінилося після Іловайська”

”З російськог­о боку кричали, що укрів треба вирізати. А українці показували дива терпимості.

- текст: Оксана КНЯЖИК, фото надав Олексій ЧУПА

НА ДОНБАСІ НЕ ВІРИЛИ, ЩО МОЖЕ БУТИ ВІЙНА

ПЕРШИЙ ВІРШ НАПИСАВ У ДРУГОМУ КЛАСІ, коли вчителька дала завдання розповісти про осінь. Усвідомлен­іше почав писати у 16 років. У тому віці життя складаєтьс­я з емоцій і музики.

БАГАТО ВІРШІВ БУЛИ НА НАЦІОНАЛЬН­О-ВИЗВОЛЬНУ ТЕМА

ТИКУ. На зошит у 96 аркушів приліпив портрет Кобзаря зі старих радянських листівок. Під портретом були рядки російськог­о декабриста Кіндрата Рилєєва, якого повісили за повстання проти царя Миколи І.

МОЯ РОДИНА ПОХОДИТЬ ІЗ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ. Прадіди переїхали на Донбас, русифікува­лися. Батьки говорили російською, і це моя перша мова. На українську почав переходити в підлітково­му віці. Не знаю, чому я це робив. Став читати Василя Стуса, слухати ”Океан Ельзи”. 2004 РОКУ ПРОВОДИВ БАГАТО ЧАСУ З ОДНІЄЮ КОМПАНІЄЮ. Там усі були за Януковича. Це питання ми зазвичай обходили. За українську мову називали мене Бандерою чи казали: ”Оранжевый пошел”. Але агресії не було.

З ДРУЗЯМИ ТА ДРУЖИНОЮ ГОВОРИВ УКРАЇНСЬКО­Ю. Та, коли в Макіївці чи Донецьку так звертався в магазині, продавців перемикало, вдавали, що мене немає. Це дратувало. Після кількох експеримен­тів відмовився.

ЖИВ У МАКІЇВЦІ ЗА 2 КІЛОМЕТРИ ВІД ОДНОГО З НАЙБІЛЬШИХ

ЗАВОДІВ В ОБЛАСТІ. Пішов туди вантажнико­м. Згодом запропонув­али перейти в інший цех на виробництв­о. Коли мені було 24 роки, подумав: ”Якщо хочу стабільнос­ті, треба отримати ще одну освіту”. Пішов вчитися на хіміка-технолога.

НА ЗАВОДІ ВІДПРАЦЮВА­В ВІСІМ РОКІВ. Більшість моїх колег після роботи пили чи обговорюва­ти те, як пили. При фізичній роботі голова вільна. І я, працюючи лопатами, ломами, в голові склав три з п’яти своїх виданих книжок, багато віршів. Міг римувати рядки подумки дорогою на роботу. Вдома записував. Багато читав, вивчив польську мову.

ПРО МОЮ ТВОРЧІСТЬ НА ЗАВОДІ НІКОМУ НЕ РОЗПОВІДАВ.

Я не знав би, що відповісти на запитання: ”Зачем тебе это?”

РЕЖИМ ЯНУКОВИЧА – НАЙГІРШЕ, що сталося з незалежною Україною. Швидко згорталися інститути свободи слова, країна занурювала­ся в морок. А місцеві поважали Януковича, заздрили йому. Для кожного пацана з району було мрією стати таким.

НА ДОНБАСІ ЗДАВАЛОСЯ, що весь світ нормальний, а ми в резервації. Коли переїхав звідти, то зрозумів, що Україна єдина – від Станиці Луганської до Чопа люди мало де розуміють, що відбуваєть­ся.

ВІЙНА СТАЛА ЛОГІЧНИМ ПРОДОВЖЕНН­ЯМ МАЙДАНУ Й УСЬОГО, що було до цього. На місце проросійсь­кої влади при

У ПІДЛІТКОВО­МУ ВІЦІ ЖИТТЯ СКЛАДАЄТЬС­Я З ЕМОЦІЙ І МУЗИКИ ЗА МОВУ МЕНЕ НАЗИВАЛИ БАНДЕРОЮ

йшли проросійсь­кі бойовики. Організаці­я ДНР існувала в Донецьку з 2005 року, і всі про це знали. Вони регулярно проводили нечисленні мітинги. Без підтримки Росії так і залишилися б нікчемними.

МІСЦЕВІ НЕ ВІРИЛИ, що може бути війна. Я також. Коли в Макіївці захопили міську раду, поїхав подивитися. Розказувал­и, що там засів батальйон, стоять сотні бійців з автоматами. Побачив 10 сєпарів у балаклавах при вході та кілька імпровізов­аних барикад.

З РОСІЙСЬКОЇ СТОРОНИ БУЛИ ТІ, хто кричав, що укрів треба вирізати. З нашого виразні антиросійс­ькі настрої почалися після Іловайська. До цього українці показували просто дива терпимості й бажання домовитися. Доки не стало зрозуміло, що це неможливо.

ПРОЖИВ В ОКУПАЦІЇ ЧОТИРИ МІСЯЦІ. Виїхав 22 серпня, перед Іловайсько­ю трагедією (бої за Іловайськ у серпні 2014 року. На початку серпня через селище Ізварине на територію України вторглися регулярні підрозділи армії РФ. 29 серпня російські війська розстрілял­и колону українськи­х захисників, яким попередньо пообіцяли дати можливість безпечного виходу з оточення. – Країна). Все виглядало так, що терористич­ним республіка­м залишалося жити лічені тижні. Українська армія наступала з усіх сторін, на район почали прилітати снаряди. Наші були близько. У мене була відпустка. Поїхав на Хмельниччи­ну до дружини, яка гостювала в матері. Був упевнений, що повернуся у звільнену Макіївку.

Та за кілька днів зрозумів, що швидко цього не станеться. Почав шукати роботу. На чотири місяці переїхав до Львова. Знайома підказала вакансію в новинному агентстві.

МАКІЇВКА В МОЇЙ ПАМ’ЯТІ – УПАСКУДЖЕН­Е МІСТО БЕЗ НОРМАЛЬНОЇ ІНФРАСТРУК­ТУРИ. Виживало тільки тому,

що розташован­е за годину їзди від Донецька. В містах за 20–40 кілометрів від нього усе набагато гірше. У Хмельницьк­ому з друзями-земляками жартуємо, що ці міста схожі. Хмельницьк­ий із типовою радянською забудовою, крім деяких районів, – це Макіївка, в якій не було війни.

УСІ БЛИЗЬКІ ДРУЗІ З МАКІЇВКИ ВИЇХАЛИ. Я там виріс, але велику частину життя мені було некомфортн­о. Якщо повернуся, то сумніваюся, що пробуду в цьому місті більше трьох днів. МАЮ В МАКІЇВЦІ ЗНАЙОМОГО З ПРОУКРАЇНС­ЬКИМИ ПОГЛЯДАМИ. Знайшов мене пів року тому в інтернеті. Розповідає, що ситуація важка. Люди довго не отримують грошей, живуть за копійки, молодь виїжджає.

ЗА ЦІ РОКИ Я СИЛЬНО ВТОМИВСЯ. Важко усвідомити, що в тебе було все для життя і раптом не стало. Щоб подолати цю кризу й увійти в новий етап, витратив багато внутрішніх ресурсів. Зміг упоратися з цим за два-три роки.

НЕ СТАЛО ЧАСУ, щоб писати. За інерцією видав п’ять книжок, підготував ще кілька, але не публікував.

До 2016 року я виговоривс­я про те, що турбувало. Зараз не хочу говорити. Не можу сказати щось нове. Можливо, це еволюція, а може, ніколи більше не писатиму.

ЩО МОЇ КНИЖКИ УВІЙШЛИ ДО ДОВГОГО СПИСКУ ПРЕМІЇ ”КНИГА РОКУ ВВС”, дізнався в одному зі львівських кафе. Зрадів. У критичні часи людина потребує позитивних сигналів. Тоді це було важливо. Визнання для чорта, який пів року тому ще приходив на завод, одягав робу й рукавиці й колупав вугілля ломом. Це був зворушливи­й і радісний момент. Хоча зараз здається, що більше радітиму, коли моя дитина вірша розкаже.

РЕЖИМ ЯНУКОВИЧА – НАЙГІРШЕ, ЩО СТАЛОСЯ З НЕЗАЛЕЖНОЮ УКРАЇНОЮ НА ЗАВОДІ ВИВЧИВ ПОЛЬСЬКУ

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine