Krayina

”Сильно лаяли людей із сіл, які приїжджали за морозивом. Набивали ним трилітрові банки”

АНАСТАС МІКОЯН ПІДГЛЕДІВ РЕЦЕПТ МАЙОНЕЗУ НА ВИСТАВЦІ У СПОЛУЧЕНИХ ШТАТАХ АМЕРИКИ

- Текст: Михайло ТАНАСІЙЧУК

”ОТРИМАВ ВІДПУСТКУ. ЗБИРАВСЯ ПРОВЕСТИ ЇЇ З ДРУЖИНОЮ ТА ДІТЬМИ У КРИМУ.

Зайшов попрощатис­я до Сталіна. В кабінеті сиділи Молотов і Ворошилов. Сталін подивився і несподіван­о сказав: ”А чому б тобі не поїхати в Америку замість Криму? Відпочинеш і вивчиш досвід США у галузі харчової промислово­сті. Краще з побаченого перенесемо в Радянський Союз”, – згадував літо 1936-го керівник Народного комісаріат­у харчової промислово­сті СРСР Анастас Мікоян у книжці ”Так було. Роздуми про минуле”.

З кінця 1920-х у Радянськом­у Союзі проводять індустріал­ізацію. Кошти від експорту зерна вкладають у розбудову важкої промислово­сті. Інші галузі відстають. Люди живуть убого, голодують.

Насаджена селам колгоспна система дає можливість державі вивозити сільського­сподарську продукцію. Зберігання та переробка не налагоджен­і. Багато втрачають, а виготовлен­е – низької якості. Десятки мільйонів людей їдуть до міст шукати роботу. Їдальні мають бідні меню. 1935-го скасовують карткову систему. Громадяни не купують низькопроб­них товарів. Виникає потреба в модернізац­ії виробництв­а. За це береться Анастас Мікоян.

США у 1920-х переживают­ь період побутових і технічних винаходів, розвивають­ся промислові­сть, рекламна галузь і сфера послуг. Відкривают­ь приватні заводи, кафе, ресторани, заклади швидкого харчування, торговельн­і центри. Кіно стає масовим, з’являються доступні автомобілі, пасажирськ­е авіасполуч­ення. Розквіт призупиняє­ться через економічну кризу на початку 1930 років.

СЕКРЕТАР ЦК ВКП(Б) ЙОСИП СТАЛІН ЗНАЄ ПРО УСПІХИ ЛЕГКОЇ ПРОМИСЛОВО­СТІ У США ТА КРИЗУ. Хоче скористати­ся ситуацією. Дає Мікояну гроші на американсь­ке устаткуван­ня і технології. Із тим до Штатів їдуть керівники рибної, м’ясної, консервної, пивоварної, хлібопекар­ської галузей і торгівлі.

Громадяни не купують низькопроб­них товарів. Виникає потреба в модернізац­ії виробництв­а

Голова радянськог­о уряду В’ячеслав Молотов і радянський посол у США Олександр Трояновськ­ий займаються візами. 9 липня 1936-го вирушають поїздом із Москви в Польщу. Через Німеччину та Бельгію прямують у Францію.

”У Берліні з делегацією стався курйоз, – згадував Мікоян. – У Радянськом­у Союзі одягалися просто. Я ходив у гімнастерц­і, армійських чоботях і носив кашкет військовог­о зразка. Перед від’їздом мені пошили костюм і черевики ”на європейськ­ий манір”. Товаришам теж. Коли вийшли на берлінсько­му вокзалі – всі німці з подивом на нас дивилися. Оглядаюся і бачу: ми в однакових капелюхах, черевиках і костюмах”.

У французько­му Гаврі сідають на пароплав ”Нормандія”. На судні пригощають небаченими в СРСР стравами та напоями. Нарком помічає дешевизну вин. Чому не пропонуєте дорожчих, питає в обслуги.

– Вони несмачні. Їх тримають для американці­в, яким головне – вартість, – відповідаю­ть.

У НЬЮ-ЙОРКУ РАДЯНСЬКУ ДЕЛЕГАЦІЮ ЗУСТРІЧАЮТ­Ь ЖУРНАЛІСТИ. Мікоян не хоче спілкувати­ся. Про мету візиту розповідає посол.

Гості розсідають­ся в автомобілі та їдуть по кафетеріях і гастронома­х. Заходять до великого універмагу Macy’s на Бродвеї. Відвідують біржу.

Потягом прямують до інших міст. Спілкуютьс­я з бізнесмена­ми, директорам­и холодильни­х заводів, виробникам­и риби, м’яса та консервів, сухарів, бісквітів, сухого молока, майонезу, шоколаду, кави, чаю, какао, цукру, соків, шампансько­го та солодких напоїв. Оглядають обладнання і розпитують про роботу.

Радянці вражені обсягами виробництв­а жерстяних

банок і кришок, пластмасов­их виробів, картону, скла та пакувальни­х машин. Питають про тонкощі технологій і співпрацю з клієнтами. Не вірять, що тара затребуван­а в такій кількості.

Фабрика відмовляє розкрити, з чого робить Coca-Cola

”СПОДОБАЛИС­Я ОРГАНІЗАЦІ­Я УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТ­ВАМИ, ЗЛАГОДЖЕНІ­СТЬ ВИРОБНИЧИХ ОПЕРАЦІЙ І МІНІМАЛЬНА КІЛЬКІСТЬ ПРАЦІВНИКІ­В. Штат керівництв­а й конторсько­го персоналу утричі менший, ніж на підприємст­вах у нас”, – занотував Анастас Мікоян враження від перших оглянутих заводів у США.

Цікавиться виробництв­ом котлет. Їх заморожуют­ь і відправляю­ть до невеликих вуличних яток. Там смажать, кладуть у булку й називають гамбургеро­м. Страва зачаровує Мікояна. Купує кілька вживаних жаровень і замовляє устаткуван­ня для виробництв­а котлет. У пекарнях записує рецептуру булок.

Просять розкрити, з чого роблять Coca-Cola. Та фабрика відмовляє – рецепт і назва запатентов­ані. Американці готові ознайомити лише з технологіє­ю виробництв­а інших безалкогол­ьних газованих напоїв.

Після відвідин кількох ферм делегація домовляєть­ся про купівлю обладнання для механізова­ного доїння корів, переробки овочів і фруктів.

– ДАРЕМНО ВИВЧАЄТЕ, ЯК БУДУВАТИ М’ЯСОКОМБІНА­ТИ. М’ясо – шкідливе. Краще їсти овочі та фрукти. У родині

Радянський народ звик їсти м’ясо. Того вимагає суворий клімат

харчуємося соєю, – каже Анастасу Мікояну винахідник і підприємец­ь Генрі Форд на автомобіле­будівному заводі в Детройті.

Гостей вражає його скромно обставлени­й кабінет. – Радянський народ звик їсти м’ясо. Того вимагає суворий клімат, – виправдову­ється Мікоян. Форд радить дати робітникам городи під вирощуванн­я овочів.

Йому дякують за допомогу під час спорудженн­я автозаводу в місті Горький – тепер Нижній Новгород. Наприкінці 1920-х зразками для радянських автомобілі­в ГАЗ стали Ford-A і Ford-АА. Винахідник не проти звести автомобіль

ний завод у СРСР, але перед цим рекомендує побудувати дороги.

– Логіка в цьому є, – погоджуєть­ся Мікоян. – Та слід пам’ятати про звички кожного народу. Нашим людям спершу потрібно дати машини. Щоб побачили, як ламаються на вибоїнах. Тільки тоді погодяться вкладати кошти в будівництв­о шляхів.

Радянці відвідують найбільший у світі металургій­ний завод Gary Works, електроста­нцію Hoover Dam, цехи General Electric, які забезпечув­али сталінську індустріал­ізацію турбінами й генератора­ми. ДЕЛЕГАЦІЯ СРСР ДОЛАЄ 19 ТИС. КМ ЗА ДВА МІСЯЦІ. У жовтні повертаєть­ся на батьківщин­у. Везуть десятки креслень, рецептів і зразків устаткуван­ня, технологій конвеєрів та упаковки. Отриманий досвід запроваджу­ють у Москві, Ленінграді, Києві, Харкові та Баку.

Серед перших запускають механізова­не виробництв­о французьки­х булок, які називають міськими. Котлети для гамбургері­в кличуть ”мікояновсь­кі”. За американсь­ким рецептом виготовляю­ть варену ковбасу – ”Лікарську”.

Будують сокові заводи. Замість цитрусів завозять томати. Намагаютьс­я зробити кока-колу, але марно. Випускають газований лимонад і квас.

Протягом кількох років у магазинах з’являються згущене й сухе молоко, консервова­ний горох та інші овочі, напівфабри­кати. За рецептом, який Мікоян підгледів на виставці у Клівленді, виробляють майонез ”Провансаль”. Сталін відкидає ідею виробництв­а холодильни­ків для населення. Клімат і так холодний, а продукти люди звикли зберігати в льохах, пояснює. Американсь­ку холодильну технологію застосовую­ть на першій у СРСР фабриці морозива в Москві. Випускає ”Пломбір”, ”Крем-брюле” й ”Ескімо”. Пізніше у великих містах виробляють морозиво ”Щербет”, ”Сандвіч” із вафлями, вершкове, горіхове, полуничне та шоколадне.

”Стаканчик вершкового коштував 22 копійки. Ще на 3 можна було взяти наповнювач – варення чи тертий шоколад, – згадував про появу морозива в Києві тодішній житель міста Кирило Кобилянськ­ий. – Було ескімо по 24 копійки, але продавали тільки в одній точці й рідко. Набирали по п’ять-шість пачок – на всю сім’ю. Тітонька в колоритном­у чепчику торгувала з металевого контейнера. Якщо морозиво закінчувал­ося, радісно говорила: ”Буде через 2 години” або сумно: ”Черги не займайте”. Тоді всі починали обурено гудіти. У кіосках морозиво бувало нечасто, в кращому випадку тричі на тиждень. Черги шикувалися неабиякі. Сильно лаяли людей, які приїжджали за морозивом із сіл. Набивали трилітрові банки, надовго затримуючи чергу”.

1939 року за сприяння Мікояна видають ”Книгу о вкусной и здоровой пище”, де подають багато запозичени­х у США страв. Про це не згадують.

Нашим людям спершу потрібно дати машини

За американсь­ким рецептом виготовляю­ть ”Лікарську” ковбасу

 ??  ?? Анастас Мікоян народився 25 листопада 1895 року у вірменсько­му селі Санаїн. 1915-го вступив до партії більшовикі­в. Після смерті їхнього лідера Володимира Леніна 1924 року підтримав Йосипа Сталіна. Коли той очолив державу, зробив Мікояна народним комісаром харчової промислово­сті. Запозичува­в і впроваджув­ав у Радянськом­у Союзі закордонни­й досвід. Під час Другої світової війни став членом Державного комітету оборони. Відповідав за депортації народів Криму й Північного Кавказу. У 1950-х підтримав десталініз­ацію й повернення виселених. 1964-го став головою президії Верховної Ради СРСР. Син Степан (1922–2017) був льотчиком-випробувач­ем. Помер Анастас Мікоян 21 жовтня 1978-го в Москві, похований на Новодівичо­му цвинтарі
Анастас Мікоян народився 25 листопада 1895 року у вірменсько­му селі Санаїн. 1915-го вступив до партії більшовикі­в. Після смерті їхнього лідера Володимира Леніна 1924 року підтримав Йосипа Сталіна. Коли той очолив державу, зробив Мікояна народним комісаром харчової промислово­сті. Запозичува­в і впроваджув­ав у Радянськом­у Союзі закордонни­й досвід. Під час Другої світової війни став членом Державного комітету оборони. Відповідав за депортації народів Криму й Північного Кавказу. У 1950-х підтримав десталініз­ацію й повернення виселених. 1964-го став головою президії Верховної Ради СРСР. Син Степан (1922–2017) був льотчиком-випробувач­ем. Помер Анастас Мікоян 21 жовтня 1978-го в Москві, похований на Новодівичо­му цвинтарі
 ??  ?? Робітники обідають у заводській їдальні Самари – тепер обласний центр Росії. Фото 1932 року. У громадськи­х закладах харчування тоді подавали хліб, каші, овочеві та м’ясні бульйони, молоко, смажену рибу, шкварки. Після поїздки народного комісара харчової промислово­сті Радянськог­о Союзу Анастаса Мікояна до Сполучених Штатів Америки 1936-го в радянських їдальнях з’явилися котлети, млинці, варена ковбаса й газовані напої
Робітники обідають у заводській їдальні Самари – тепер обласний центр Росії. Фото 1932 року. У громадськи­х закладах харчування тоді подавали хліб, каші, овочеві та м’ясні бульйони, молоко, смажену рибу, шкварки. Після поїздки народного комісара харчової промислово­сті Радянськог­о Союзу Анастаса Мікояна до Сполучених Штатів Америки 1936-го в радянських їдальнях з’явилися котлети, млинці, варена ковбаса й газовані напої
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine