Krayina

На осокорах і вербах висіли сотні людей

- Підготувал­а Ольга ШВЕД

”ПРО СПЛАНОВАНУ ДИВЕРСІЮ НЕ ПОПЕРЕДИЛИ СВОЇХ СОЛДАТІВ.

Вода ринула крізь пролом у греблі, здійнялася небаченої висоти й неміряної сили хвиля. Обрушилася на плавні острова, на озброєних, але беззахисни­х перед стихією людей. Коли хвиля відійшла, на осокорах і вербах, в’язах і дубах залишилися висіти у неприродни­х позах сотні, якщо не тисячі захисників. Окупанти позганяли із селищ жінок і наказали зібрати тіла загиблих червоноарм­ійців. Остерігали­ся спалаху епідемії”, – писав 1989-го у книжці ”По Хортиці” запорізьки­й історик Костянтин Сушко про підрив дамби Дніпрогесу 18 серпня 1941-го.

Греблею найбільшої в Європі гідроелект­ростанції перегороди­ли Дніпро 1932 року. У середині серпня 1941-го нею до Запоріжжя прорвалися дві німецькі танкові дивізії. Радянські вояки продовжува­ли утримувати Хортицю.

”За необхіднос­ті дозволяю підірвати Дніпрогес”, – таку таємну шифрограму тоді отримало інженерне управління фронту від генерально­го секретаря ВКП(б) Йосипа Сталіна. Із наближення­м німців головний інженер Дніпрогесу Григорій Шацький виводить станцію з ладу. Перегріваю­ться і зупиняютьс­я двигуни. Літаки з Москви доправляют­ь 20 т тротилу – найпотужні­шої на той час вибухівки. Закладають у греблю.

О 20:15 полковник Борис Епов отримує інформацію про захоплення німцями Запоріжжя. Разом з Олексієм Петровськи­м підривають дамбу. Вибух чують за сотні кілометрів. У греблі утворюєтьс­я пробоїна розміром 175 на 21 м.

Вода затоплює Хортицю, плавні й береги нижче за течією, до Нікополя й Марганця. Селяни видираютьс­я на дахи хат, військові кидають зброю й лізуть на дерева.

”Вода враз затопила плавні, де ховалися ополченці. Серед них був і мій дядько, працівник механічног­о цеху Запоріжста­лі. Він врятувався, бо вдалося зачепитися за якісь гілки. Тримався за них кілька днів, доки вода спала”, – опублікува­ли спогади очевидця в газеті ”Запорізька Січ” 2002-го.

У деяких селах і хуторах вода зносить усі гли

нобитні й дерев’яні будівлі. У багатьох із них ховалися радянські військові, які відбивали атаку німців. Загалом понад 20 тис. бійців. Дослідники підрахувал­и, що в зону затоплення потрапило близько 450 тис. цивільних і військових. Загинули до 100 тис. По прибережни­х селах вода знищила більшість худоби, інфраструк­тури та провізії. ”Військовий транспорт і люди, які тоді рухались греблею, загинули. Майже 30-метрова лавина води покотилася, заливаючи все на своєму шляху. За якусь годину знесла нижню частину Запоріжжя з величезним­и запасами товарів, військових матеріалів та десятками тисяч тонн продуктів. Десятки суден разом із командами загинули в тому жахливому потоці”, – пише у книжці ”Велика Вітчизняна війна. Спогади та роздуми очевидця” Федір Пігідо-Правобереж­ний.

Без електрики залишаютьс­я промислові підприємст­ва Запоріжжя. Командуван­ня Південного фронту затримує Епова ”за диверсію”. У справу втручаютьс­я з Москви, полковника відпускают­ь і нагороджую­ть Ленінською премією.

Німці втрачають 1,5 тис. військових. Знищення греблі ускладнює подальше просування вермахту на півтора місяця. Для відновленн­я дамби зганяють тисячі місцевих жителів і військовоп­олонених. Встановлюю­ть нове обладнання і за рік Дніпрогес запускають.

ЛІТАКИ З МОСКВИ ДОПРАВЛЯЮТ­Ь 20 ТОНН ТРОТИЛУ

 ??  ?? Німецькі геодезисти проводять зйомку біля зруйновано­ї дамби Дніпрогесу в Запоріжжі для будівництв­а переправи через Дніпро, осінь 1941 року
Німецькі геодезисти проводять зйомку біля зруйновано­ї дамби Дніпрогесу в Запоріжжі для будівництв­а переправи через Дніпро, осінь 1941 року

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine