Рівність у спорті означає довжину трусів
УСЕ ЗМІНИТЬСЯ, КОЛИ ПОБАЧИМО ФІНАЛ ВІМБЛДОНУ МІЖ ГРАВЦЯМИ РІЗНИХ СТАТЕЙ
1500 ЄВРО ШТРАФУ ЗАПЛАТИЛА ЖІНОЧА ЗБІРНА НОРВЕГІЇ З ПЛЯЖНОГО ГАНДБОЛУ ЗА ВІДМОВУ ГРАТИ В БІКІНІ.
На поєдинок проти Іспанії скандинавські спортсменки вийшли в шортах. Хоча правила зобов’язують, щоб нижня частина жіночої форми щільно прилягала до тіла й мала бічну ширину не більш як 10 сантиметрів. Також гандболістки повинні носити топи з глибоким вирізом. Слідом за цією новиною у стрічці новин поряд опинилися два фотофакти з Олімпіади в Токіо. ”Красунчику, так тримати”, – коментувала переважно жіноча аудиторія вихід тхеквондиста 37-річного Піта Тауфатофуа. Представник острівної держави в Полінезії Тонґа ніс прапор батьківщини. Треті Ігри поспіль, зокрема й на зимових, робить це в національному костюмі – традиційній спідниці таовала з обмазаним олією голим торсом.
На іншому кадрі жіноча збірна Німеччини зі спортивної гімнастики позує в довгих комбінезонах замість звичних купальників. Заявляють, що протестують проти сексуалізації жіночого спорту.
НЕ БРАВСЯ РАХУВАТИ, ЯКУ НОВИНУ БІЛЬШЕ ЛАЙКАЛИ.
У спорті звик зважати на інші цифри й факти. А вони говорять, що в сучасному світі за тими, хто ”швидше, вище, сильніше”, пересічний глядач спостерігає хіба на Олімпійських іграх. Такий уболівальник не їздить за улюбленою командою
на інші континенти, не передплачує нішевих телеканалів, не шукає трансляцій у мережі о третій ночі. Він вмикає телевізор, машинально шукає між тими, хто змагається, своїх. Не побачивши рідного прапорця, може втратити інтерес до головної події світового спорту.
Сталий же вболівальник час і гроші віддає змаганням професіоналів. Тобто дисциплінам, які за рахунок інтересу й, відповідно, грошей аудиторії можуть безбідно існувати. Як кажуть, на ”госпрозрахунку”. Крім усепланетної любові до футболу, боксу, автоперегонів, тенісу, до такого виду спортивного видовища можна зарахувати бейсбол і крикет для азіатів; баскетбол і хокей – для північноамериканців; регбі – для Австралії, Нової Зеландії, ПАР. Ще можна згадати біатлон – для німців. Як там люблять жартувати, ”це наша національна риса – спочатку стріляти, а потім тікати”.
Решта видів спорту – плавання, фехтування чи пінг-понг – опиняються в центрі уваги лише на Олімпійських іграх. Існують переважно за рахунок держави. Бо з часів холодної війни залишилися країни, яким не шкода спускати кошти в унітаз спортивного марнославства. Бо як іще Пекіну чи Москві довести свою перевагу над Вашингтоном. Окремі атлети можуть обжитися спонсорами. Рекламодавець зацікавлений, щоб його бренд шампуню від лупи чи годинника асоціювався з перемогами. І щоб цю рекламу побачила найширша аудиторія. В хід ідуть і такі прийоми, як акцент у трансляціях на пружних сідницях волейболісток чи хокеїсток на траві.
Довжина трусів змінювалася й у чоловіків. Усі, хто перегляне класичні футбольні матчі 1980-х, зверне увагу на ультракороткі шорти гравців. Такі диктувала тодішня мода. Рекламодавець не буде розміщати свій логотип поруч зі спортсменом, який не стежить за трендами.
ПОВЕРНЕМОСЯ ДО ДІВЧАТ.
Історично масовий жіночий спорт став можливий завдяки політичному рішенню про гендерну рівність. Після довгих протестів жінкам дозволили взяти участь в Олімпіаді. 1928-го в Амстердамі полька Галіна Конопацька далі за конкуренток метнула диск і стала першою чемпіонкою Ігор. А перші темношкірі в американському професійному спорті з’явилися після Другої світової. Заявили: ”Чому ми
АКЦЕНТ У ТРАНСЛЯЦІЯХ РОБЛЯТЬ НА ПРУЖНИХ СІДНИЦЯХ НА МАТЧІ ЖІНОЧОГО ФУТБОЛУ ХОДИЛИ ПОЗУБОСКАЛИТИ
мали рівне право з усіма громадянами США в окопах упіймати японську чи німецьку кулю, але не можемо на одному полі поганяти м’яча”. Старші колеги розповідали, що за СРСР в Україні намагалися розвивати жіночий футбол. У Рівному чи Тернополі на матчах дівчат справді були аншлаги. Але ходили на це видовище, скоріше, як на комедійне шоу, позубоскалити про ”цицьки й дупи”. Важко було уявити, що за живого Бишовця чи Мунтяна, хоч і по телевізору, хтось у цих містах насолоджувався майстерністю володіння м’ячем футболісток.
ДО 2007-ГО ЧОЛОВІКАМ
ЗА ПЕРШЕ МІСЦЕ НА ТЕНІСНИХ ТУРНІРАХ ”ВЕЛИКОГО ШОЛОМУ” ПЛАТИЛИ ЗНАЧНО БІЛЬШІ ПРИЗОВІ
Лавочку прикрили. Легендарний київський ”Спартак” Ігоря Турчинова в жіночому гандболі 1970–1980-х виграв усе, що можна було – в СРСР і в світі, – але увагою столич
ної публіки не був жалуваний. Чоловічі команди, навіть аутсайдери радянських першостей, збирали більше людей на трибунах.
І річ не в сексизмі. А в тому, що справжній уболівальник хоче бачити видовище найвищого ґатунку. Це як автолюбителю за рівних умов запропонувати німецький Mercedes чи Daewoo, зібраний у Запоріжжі. Що він вибере? Так і любитель баскетболу хоче дивитися північноамериканську НБА. До речі, її жіночий аналог – найприбутковіша професійна ліга у світі, в якій грають дівчата. Один матч приносить 245 тисяч євро. Але гра Української прем’єр-ліги з футболу – більше. Це притому, що американці вміють і люблять заробляти на спорті. У дитячому екшені ”Космічний джем: Нове покоління”, що зараз іде в кінотеатрах, проти вічного чемпіона Леброна Джеймса змагаються зірки жіночої НБА Даяна Торасі та Ейжа Вілсон. Подивимося, чи принесе такий маркетинговий хід дивіденди WNBA. До речі, норвезькі гроші Європейська федерація гандболу перерахувала благодійній організації, що обстоює рівність прав жінок і дівчат у спорті.
Благородний жест. Як і вирівнювання призових мільйонів на тенісних турнірах ”Великого шолому”. До 2007-го чоловікам за перше місце платили значно більше. Може, це пов’язано з тим, що серед тенісисток-чемпіонок дедалі менше схожих на моделей Марій Шарапових, а більше подібних до бійчинь MMA сестер Вільямс. І ми незабаром побачимо фінал Вімблдону між спортсменами різних статей. Однак поки що рівність у спорті означає передусім довжину трусів.
БІОЛОГІЇ НЕ СКАСУЄШ ВОЛЬОВИМ РІШЕННЯМ ОРГАНІЗАТОРІВ ЗМАГАНЬ.
Статевий диморфізм людей не такий відчутний, як у деяких тварин, але поки що чоловіче тіло здатне бігти швидше, піднімати більшу вагу, ніж загартоване в тих же умовах жіноче. З другого боку, більшість тренерів кажуть, що нервова система жінок і, відповідно, характер, цілеспрямованість, працездатність більш придатні для спорту. Відомі приклади атлеток зі Східної Німеччини, які задля результату перед відповідальними стартами вагітніли, бо гормони ранніх строків додавали
енергії. По закінченню змагань робили аборт. Та навіть такі ”залізні леді” не відмовлялися від фото в журналах у сукнях і капелюшках. Подивіться на зимові види спорту. Затягнуті в комбінезон лижниці не виходять на старт без макіяжу. Жінці хочеться залишатися привабливою за будь-яких обставин. Та і що може бути гарнішим за здорове, треноване тіло. А про надокучливу увагу еротоманів можна буде забути, коли на газон ”Вемблі” у фіналі Ліги чемпіонів вийде команда, в якій не буде важливо, хто якої статі. Фанатам стане байдуже, чи гарні ноги у футболістки, яка заб’є переможний гол. Як перестали хвилювати вболівальників колір шкіри і національність гравців улюблених клубів. Для цього потрібно трохи почекати еволюції гомо сапієнс або революції в методах виховування спортсменок, які нівелюватимуть статеву різницю і дадуть змогу у рівній конкуренції здобувати медалі на змішаних змаганнях. У листопаді торік у чоловічій команді з американського футболу ”Вандербільт Коммодорес” дебютувала Сара Фуллер. Вийшла на поле як кікер. Ця позиція не бере участі в жорстких контактних протиборствах, лише б’є по воротах. Сара грала за команду із сокеру місцевого університету. Коли у ”Коммодорес” на Covid захворіли всі, хто міг, грати ногами покликали ї ї
АТЛЕТКИ ПЕРЕД ВІДПОВІДАЛЬНИМИ СТАРТАМИ ВАГІТНІЛИ