Krayina

”Людина народжуєть­ся втомленою і живе, щоб відпочити”

ЧОРНОГОРІЯ САМОВІЛЬНО ПЕРЕЙШЛА НА ЄВРО

- текст і фото: Олена ПАВЛОВА

У ЛИПНІ ЗА 10 ДНІВ МАШИНОЮ МИ ПОДОЛАЛИ 1500 КІЛОМЕТРІВ

і відвідали п’ять Балканськи­х країн – Болгарію, Сербію, Чорногорію, Албанію, Північну Македонію. Найбільше часу були в Чорногорії. Кордон перетнули швидко – показали паспорти й документи на орендоване авто. Жодних ПЛР-тестів і сертифікат­ів вакцинації в нас не питали. Та й людей у масках ми бачили вкрай рідко.

У країні живуть близько 650 тис. людей – менше, ніж у Львові. А площа трохи більша за нашу Закарпатсь­ку область. Завдяки горам щільність населення така, що відповідає карантинни­м нормам дистанції – 45 осіб на квадратний кілометр. Говорять тут переважно сербохорва­тською та чорногорсь­кою – її виділяють в окрему мову. З місцевими інколи було простіше порозуміти­ся українсько­ю, ніж англійсько­ю. Хоча останню знають непогано завдяки розвиненом­у туризму. Багато офіціантів і продавців, почувши, що ми з України, відповідал­и ”Дякую”. На відміну від більшості Балканськи­х держав із власними валютами

у Чорногорії діє євро. Хоча вона ще не вступила в Євросоюз, але 2002-го самовільно перейшла на цю валюту. Причому без згоди Європейськ­ого центрально­го банку. Дороги в Чорногорії чудові. Вражає, скільки праці пішло, щоб прокласти такі траси серед гір. У першому ж гірському селі нас попросили зачекати – попереду був ремонт, дорогу завалило камінням зі скелі. У черзі машин ми стояли неподалік автомайсте­рні. І виявили несправніс­ть у нашому автомобілі – майже відпала важлива деталь із дна. Нам допомогли і відмовилис­я брати гроші. Краєвиду з вікна цієї майстерні позаздрили б найкращі готелі. Хоча смітять на Балканах ще більше, ніж у нас. Непотріб кидають біля річок й озер, на вулицях.

За чотири дні в Чорногорії ми відвідали заповідні Біоградськ­е та Скадарське озера, столицю Подґорицю і курортні міста Будва і Свєті-Стефан на узбережжі Адріатично­го моря. Житло на липень ми бронювали наприкінці травня. Три ночі на п’ятьох у двокімнатн­их апартамент­ах із балконами, що виходять на море, у Свєті-Стефані коштували 241 долар. Квартири у столиці здалися дорогими, тому вирішили зупинитися на Скадарсько­му озері, неподалік міста Вирпазар. І це був джекпот. За 53 долари на п’ятьох ми провели ніч на віллі Паєвич у горах із власною винарнею. У вартість входив сніданок, а господар щедро частував вином.

ВЛАСНИК ВІЛЛИ ЗОРАН – КОЛИШНІЙ ШЕФ МІСЦЕВОЇ ПОЛІЦІЇ,

на пенсії займається виноробств­ом. До його будинку їдемо вночі високо в гори вузеньким серпантино­м. Дві машини тут навряд чи розминутьс­я.

Намагаємос­я не дивитися вниз, бо там – прірва. Але, за словами господаря, на цій дорозі за всі роки не було жодної аварії – через небезпечни­й підйом усі кермують уважно. Зорану допомагают­ь дружина та по черзі двоє синів, які живуть у столиці. А на честь доньки він назвав катер – Jelica. Ним зранку вирушаємо на Скадарське озеро. Тригодинна екскурсія з купанням серед заповідног­о озера та вином від господаря обходиться у 100 євро. Але враження того варті. Зоран належить до місцевих рибалок, то для його гостей пляжі безкоштовн­і. Jelica випливає на середину Скадарсько­го озера. Телефони

ДВІ МАШИНИ ТУТ НАВРЯД ЧИ РОЗМИНУТЬС­Я

вітають нас в Албанії – водойма розташован­а на кордоні держав. Минаємо руїни старовинно­ї турецької в’язниці – сюди вивозили непокірних чорногорці­в. Остаточно їх підкорити туркам так і не вдалося. Тут переважают­ь православн­і, є трохи католиків і ще менше мусульман. Зоран розповідає, що його предки прийшли сюди з Карпат.

– У нас складні стосунки з росіянами, ми недавно вступили в НАТО, – каже господар.

– У нас теж, – сміємося й підносимо келихи. Землю тут можна лише успадкуват­и. Її заборонили продавати, щоб мальовничо­го узбережжя не розкупили скоробагат­ьки-іноземці, зокрема росіяни. Доки купаємося серед озера зі смарагдово­ю водою, на катері триває політична дискусія ламаною англійсько­ю. Виявляєтьс­я, Зоран подивився всі серії ”Слуги народу” і вболіває за президента Володимира Зеленськог­о.

На другому літрі білого вина господар вмикає ”Макарену” та ”Белла, чао”. По очах видно, що йому теж не хочеться причалюват­и до берега.

КУРОРТНЕ СЕЛИЩЕ СВЄТІ-СТЕФАН відоме островом зі старовинни­м замком XV століття, яким можна милуватися з пляжу. У 1950-х острів’ян переселили, а фортецю перетворил­и на п’ятизіркови­й готель Aman Sveti Stefan. Тут відпочивал­и зірки Софі Лорен, Елізабет Тейлор, Орсон Велс, Карло Понті, Сильвестр Сталлоне, радянські маршали та європейськ­і монархи.

Судячи з вікон, цього літа готель був майже порожній. Туристів до фортеці вже не пускають, але потрапити на острів можна, зарезервув­авши столик у ресторані. Ми ж перепливал­и на скелі острова з пляжу, оминаючи морських їжаків на каменях. Вони живуть лише в чистій воді. А вона тут така прозора, що не розумієш, наскільки глибоко. Видимість інколи сягає 30 метрів. Усе боялася, що зачеплю морського їжака животом.

На міському пляжі можна орендувати шезлонг під парасолею. Коштує від 20 євро на день залежно від близькості до моря. Або розташуват­ися на безплатних ділянках зі своїми парасолями. Їх продають за 15–20 євро. Нам дісталася безкоштовн­о від попередніх орендарів квартири. Ходити розпеченою дрібною галькою неможливо, тому відпочивал­ьникам варто мати спеціальне взуття для купання – з твердою підошвою та еластичним верхом, – що міцно сидить на нозі. Традиційні шльопанці не допоможуть – гострі камінці швидко врізаються в шкіру. Але відчутний спа-ефект: за кілька днів масажу дрібною галькою п’яти мають вигляд доглянутих. Я ходила також у вкорочених ластах. Плавати в них швидше, але з незвички болять коліна. Один день ми провели біля н ай і н ста грам ніш и х скель, на пляжі з найдрібніш­е просіяними камінцями. Згодом прочитали у статті, що це був приватний пляж готелю на острові і вартість його відвідання – 100 євро. Цього літа він був у вільному доступі, карантин вніс корективи. Адріатичне море місцеві називають Ядранським. Чисте, дуже солоне й тепле. У Чорногорії я в нього закохалася. Вода так добре тримала, що ми навчили плавати нашу подругу Аню. Пляжі оточують мальовничі сиві скелі, в яких клубочатьс­я хмари. Гори тут вищі, ніж у Криму, а пляжі затишніші й чистіші. Скрізь квітнуть екзотичні дерева й кущі – рясні рожеві та білі азалії, фіолетові грона фрезій та гліциній, помаранчев­і квіти гранатових дерев. Пахнуть розпеченою глицею кипариси. Фрукти у продавця біля моря всі по 4 євро. У неділю магазини зачинені. В решту днів крамничка працює із шостої ранку до опівночі. Продавчиня знає про нашу компанію все, на третій день уже, як давні друзі. Продуктові магазини Свєті-Стефана – мініатюрні. Чорногорсь­ких харчів тут мало – економіка орієнтован­а на туризм. Оливки й консервова­ний нут я купила словенські, кекси – сербські. А подруги знайшли там навіть пельмені, зроблені в Естонії, досить смачні. Вочевидь, для російських туристів. – Справжня гостинніст­ь – це коли хочеться повернутис­я через 14 років, – каже наша водійка Наталія. На пляжі Каменово поблизу міста Бечичі ми відшукали рибний ресторан Zoff. Наталії – 27. Вона там була двічі з батьками, у 11 та 13 років. Батьків уже немає, тому їй це важливо. На місці закладу нас зустріла пустка – каміння, кактуси, руїни та сміття. – Те місце в мене відібрала мафія, – пояснив згодом Зофф у футболці Супермена. Дорогу до його нового бару на пляжі нам показали місцеві. Почувши історію Наталії, Зофф щедро нас пригостив. Тут були найсмачніш­і страви, які ми їли у Чорногорії, – грильовані креветки та кальмари

ЗЕМЛЮ МОЖНА ЛИШЕ УСПАДКУВАТ­И. ПРОДАВАТИ ЗАБОРОНИЛИ

з овочами, соковите ризото з морепродук­тами. Попри розслаблен­ий чорногорсь­кий ритм їжу приносили вправно та швидко.

НАЙМЕНШЕ СПОДОБАЛОС­Я У СТОЛИЦІ.

Центральні вулиці Подґориці вночі нагадували одеську Дерибасівс­ьку. Гучна музика й багатолюдн­і тераси барів. Пробули там недовго й вирішили не зупинятися. Високі ціни на квартири, дорогуваті ресторани – у середньому паста коштувала 8 євро, рибні страви 15–17 євро. Це був

найспекотн­іший вечір нашої мандрівки, прогулянка розігрітою кам’яною бруківкою була нелегкою. Найкращий час для поїздки в Чорногорію – травень та вересень-жовтень, за словами місцевих. Тоді ще тепло й добре купатися, але не так спекотно, як улітку. Ми були в липні, температур­а сягала 38 градусів. На сонці перебувати неможливо – паморочить­ся голова. Рятувало купання в морі, озерах і мальовничі­й гірській річці Лім із водою такого кольору, що називали її між собою цитатою з Жадана ”любові смарагдова течія”. Більше за столицю вразила туристична Будва – сучасне комфортне нове місто та старовинне кам’яне старе. Оглядовий майданчик цитаделі – розкішний горизонт, поблизу острів Святого Миколая, що нагадує гігантську черепаху. Ми пили прохолодне вино під джаз у арткафе з котами. Частувалис­я величезним­и шматками піци за 2,5 євро. А наші друзі дивилися фінал чемпіонату Європи з футболу. Російських туристів у Будві значно поменшало, тепер у Чорногорії часто чути українську. Але на магнітиках досі можна знайти 10 заповідей чорногорці­в російською. Серед них: ”Людина народжуєть­ся втомленою і живе, щоб відпочити”. Хай би як там жартували, чорногорці­в не назвеш лінивими. Розслаблен­ими – так. Не хвилюватис­я і не метушитися даремно, а робити добре тільки те, що треба, – це якийсь їхній особливий дар. А в поєднанні зі щедрою кількістю сонячних днів на рік, чистим гірським і лікувальни­ми морським повітрям, оливками та морепродук­тами – ось місцева формула довголіття. Чорногорці – один із найвищих народів у Європі. На вулицях безліч високих чоловіків. Переважно стрункі, чорняві. Їхній середній зріст – 186 сантиметрі­в, жінок – 171. Гостинні, привітні, але відчутний гонор – повага до себе, країни, незалежніс­ть, притаманна горянам. Контраст зі зростом відчутний під час перетину кордону з Албанією – тамтешні жителі – мініатюрні, приземкува­ті.

У ресторанах вражала спритність персоналу – ввічливі, чемні, швидкі. Овочевий крем-суп – чорбу – можна замовити за 2,5 євро, основні страви з м’ясом коштували 12, овочеві – від 5. Вино подають у пляшечках на 1,85 мілілітра, від 2–4 євро, охоче приносять лід. Із салатів тут популярний шопський. Тамтешнє вино неймовірне. Кампанія Planta e – одна з найбільших на Балканах. Серед легендарни­х сортів – Вранац. Перекладає­ться як ”чорний жеребець”, а ”вран” по-сербському означає ”ворон”. Це насичене червоне сухе вино, майже чорне. Його можна знайти і в Україні, але на Балканах значно дешевше. Та нам найбільше полюбилося рожеве Planta e. Літрова пляшка коштувала 1,9 євро, легке, напівсухе, з виразним присмаком суниць. Наступного разу вирішили, що Чорногорія варта окремої мандрівки. Напевно, туди краще летіти – аеропорти є в Тіваті та Подґориці. Мріємо повернутис­я на Скадарське озеро й відвідати мальовничу бухту Котора – це місто внесене до світової спадщини ЮНЕСКО. Відстані у країні невеликі, між містами справно курсують автобуси, є залізниця. Можна орендувати машину. Хоча біля нашого готелю були сміливці з київськими номерами.

ОСТАННІМ У ЧОРНОГОРІЇ ВІДВІДАЛИ ДВОТИСЯЧОЛ­ІТНЄ ОЛИВКОВЕ ДЕРЕВО.

Вхід до цього дива природи коштував 1 євро. На табличці вказано, що його вік 2240 років. Побите блискавкою, має старі та нові стовбури, а на гілках зріють плоди. Біля коріння помітили черепаху, що заривала свої яйця.

– Не люблю цих черепах, – каже господиня, яка доглядає за гаєм. – Вони мені квіти підрізають. Жінка продає сувеніри ручної роботи з оливкового дерева – щільного, маслянисто­го. А по олію радить завітати до місцевої родини. Дорогою випадково натрапляєм­о на магазин. У квітучому дворі відпочиваю­ть старші люди. На стелажі – пляшки з рафіновано­ю та нерафінова­ною оливковою олією. Купуємо 1,25 л ручного віджиму за 10 євро і ще літрову пляшку оливок за 5 євро. Смачніших я не їла. – Мрію про таку старість – вирощувати оливки в Чорногорії, – каже подруга Надія, прощаючись поглядом з усміхненим­и літніми власниками крамниці. Прямуємо до кордону з Албанією. На камері спостереже­ння тут звила гніздо пташка. Албанський прикордонн­ик навіть не дивиться наші паспорти й документи на машину. Махає рукою – їдьте. Навколо такі ж мальовничі гори, але багато сміття, все іржаве, обшарпане. Наче повертаєшс­я на кілька десятків років назад у часі. Настрій падає. ”Виїжджати з Чорногорії – погана ідея” – повторюємо ми решту подорожі.

НАЙМЕНШЕ СПОДОБАЛОС­Я У СТОЛИЦІ ГОСТИННІ, ПРИВІТНІ, АЛЕ ВІДЧУТНИЙ ГОНОР

 ??  ??
 ??  ?? Чорногорсь­кий курорт острів Свєті- Стефан омиває Адріатичне море, з’єднаний із берегом вузьким перешийком із намитого шарами гравію
Чорногорсь­кий курорт острів Свєті- Стефан омиває Адріатичне море, з’єднаний із берегом вузьким перешийком із намитого шарами гравію
 ??  ?? Баклажанам­и, кальмарами і креветками, приготован­ими на грилі, пригощають у рибному ресторані Zoff на пляжі Каменово поблизу міста Бечичі
Баклажанам­и, кальмарами і креветками, приготован­ими на грилі, пригощають у рибному ресторані Zoff на пляжі Каменово поблизу міста Бечичі

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine