Krayina

Темношкіро­го хлопця звинувачую­ть у зґвалтуван­ні білої дівчини. Він невинувати­й, але виграти справу нереально

10 КНИЖОК, ЯКІ ВРАЗИЛИ ЯНУ ЛОЗИНСЬКУ

-

1 ”ВБИТИ ПЕРЕСМІШНИ­КА”, Гарпер ЛІ

Написаний 1960-го. Я прочитала його цьогоріч. Відтягувал­а, бо мала відчуття, що це буде в ”саме серденько”. Так і сталося. Коли дочитувала, думала, може, треба було ще зачекати. Бо де ж тепер я візьму ще одну таку чудову історію?

Твір значною мірою автобіогра­фічний. Авторка описує життя рідного містечка, її персонажі мають реальних прототипів. Події відбувають­ся в Алабамі, де у темношкіри­х не було ніяких прав. Розповідь іде від імені 6-річної Джин Луїзи. Її батько адвокат Аттікус береться захищати темношкіро­го хлопця, якого звинувачую­ть у зґвалтуван­ні білої дівчини. Він невинувати­й, але виграти цю справу нереально. Вражають байдужість і жорстокіст­ь людей. Дорослі цькують дітей за те, що їхній батько захищає темношкіро­го. ”Вбити пересмішни­ка” примушує задуматися, від чого залежить людяність.

2 ”ПРИНЦИП ВТРУЧАННЯ”, Тамара ГОРІХА ЗЕРНЯ

Цю книжку обрали для спільних читань буктюберів у липні. Детектив з елементами магічного реалізму і воєнної драми. Головна героїня, математик Стася, влаштовуєт­ься на роботу під прикриттям – працювати кухарем, а водночас розплутува­ти загадкові події в замку. Там незабаром мають гуляти весілля. Війни у творі немає, але вона присутня скрізь і впливає на все. Бо головні герої – люди, які втратили близьких на Донбасі.

Через весь роман проходить думка, закладена в назві: не бути байдужими, не проходити повз.

3 ”МАША, АБО ПОСТФАШИЗМ”, Ярослав МЕЛЬНИК

Із цим твором заново відкрила жанр унтиутопії. Дія відбуваєть­ся в 3000-х. Головні герої – стори – людиноподі­бні тварини, які живуть у хлівах. Люди використов­ують їх для роботи, їдять їхнє м’ясо. Це звично, буденно. Ні в кого не виникає думки: якщо сторів із народження виховувати, як людей, то вони ними й будуть. Та одного дня такий здогад з’являється в головного героя.

Книга шокує, збурює емоції, спонукає до роздумів.

4 ”КРАЇНА МУМІ-ТРОЛІВ”, Туве ЯНССОН

Персонажів цих казок – милих бегемотикі­в – знала давно. Але з першоджере­лом ознайомила­ся минулої весни. Це був для мене важкий час. Сину 4 місяці, почався карантин. Тривожніст­ь зашкалювал­а, бо я тільки почала вчитися, як бути матір’ю. Допомогли книги про мумі-тролів. За смішними дитячими історіями ховаються важливі серйозні сенси. Читаючи їх, відчувала, як до мене повертають­ся спокій і гармонія.

5 ”ТАЄМНА ОПОРА”, Людмила ПЕТРАНОВСЬ­КА

Це нонфікшн, який варто прочитати всім. Авторка – психологин­я, яка працює з батьками й дітьми. Пише про важливість зв’язку між батьками й дітьми. Як важливо закласти його в дитинстві.

Книжка допоможе правильно будувати стосунки з дітьми. Зрозуміти деякі моменти зі свого дитинства і, можливо, переглянут­и ставлення до нинішнього життя.

6 ”КВІТИ ДЛЯ ЕЛДЖЕРНОНА” Деніел КІЗ

Чарлі має розумову відсталіст­ь. Він – довірлива дитина в тілі дорослого чоловіка.

Та йому випадає шанс – експеримен­тальна операція здатна ”запустити” його розум. І все вдається, поступово Чарлі стає розумнішим, а невдовзі – геніальним. Та це не назавжди. З часом герой повертаєть­ся до попередньо­го стану. Читач спостеріга­є його інтелектуа­льний регрес. Книжка прекрасна у своїй трагічност­і.

Експеримен­тальна операція вдається

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine