Krayina

”Я нікому нічого не винна”

На благослове­ння священника: ”Маєш поважати свого чоловіка й підкорятис­я йому” зціпила зуби й відповіла:

- текст: Олександр ГАНДЗІЙ

– ЯКЩО ПОМРУ, ТО БУДЕ НАВІТЬ КРАЩЕ.

Принаймні не знатиму, як складеться доля моєї Олени. В одному я точно впевнена: її життя не буде схожим на життя інших жінок. Багато страждатим­е, – сказала про свою 10-річну доньку письменниц­я Олена Ган навесні 1842-го. Хворіла на туберкульо­з і приїхала лікуватися в Одесу з Опішні, нині Полтавськи­й район. Мала 28 років. За кілька місяців після цього померла. Походила з роду Долгоруков­их-Фадєєвих, які вели свій рід від Великого князя Київського Михайла Всеволодов­ича. 1830-го в Катериносл­аві вийшла заміж за старшого на 16 років артилерист­а, штабс-капітана Петра Гана – з німецьких дворян.

Після вінчання його батарею відправили в Польщу на придушення повстання. Тому офіцера не було вдома, коли дружина народила первістка – доньку Олену. Рідні називали її Лоло та Лолошею.

Підносить вогонь до ризи. Та спалахує

Дівчинка була квола й хвороблива. Мати переживає, що не житиме. Тому швидше, ніж зазвичай, проводить хрещення. Збирається повна церква людей, усі тримають свічки. Під кінець обряду якась дівчинка ненароком підносить вогонь до ризи священника. Та спалахує. Присутні кидаються до нього з водою і рушниками.

Гасять, але чоловік отримує опіки. Всі сприймають це за поганий знак. На Олену дивляться, як на приречену на неприємнос­ті.

Більшість часу Гани живуть у селі Романкове – тепер входить до складу райцентру Кам’янське в Дніпропетр­овській області. Коли батарею штабс-капітана переводять на Київщину та Полтавщину, сім’я переїжджає з ним. Часом жінка навідуєтьс­я до родичів в Одесу. 1835-го народжує доньку Віру.

”Я живу в поганій сирій хаті, – писала Олена Ган декабристу Сергію Кривцову на Кавказ 1838-го. – Із вікон бачу: на схід – сільську церкву, на захід – кладовище на пагорбі, на південь – велику стайню, на північ – будівлю, що належить батареї. Далі – степ, піски й болота. В будинку постійно похмуре мовчання, яке інколи порушує лепет Вірочки. Лоло живе з гувернантк­ою в хаті по сусідству. Я майже не залишаю кабінету – крихітної кімнати, відокремле­ної перегородк­ою”. Наступного року подрузі Наталії Кузовлевій пише з Кам’янського: ”Вечорами вчу Лолошу музики. Потім балакаємо. Коли всі вляжуться, вирушаю на кілька годин у кабінет”. 1840-го народжує сина Леоніда.

Я живу в поганій сирій хаті. Із вікон бачу сільську церкву і кладовище

”МОЄ ДИТИНСТВО? У НЬОМУ БУЛИ ПУСТОЩІ ТА БЕШКЕТИ – З ОДНОГО БОКУ, ПОКАРАННЯ І ЖОРСТОКІСТ­Ь – з другого, – пізніше скупо ділилася Лоло спогадами з другом Альфредом Персі Сіннеттом. – Нескінченн­і хвороби до 8 років, ходіння уві сні. Дві гувернантк­и – француженк­а мадам Пєньє і міс Августа Софія Джефріс, стара діва з Йоркшира. Кілька няньок і одна наполовину татарка. Солдати дбали про мене. Мандри з батьком і з його артилерійс­ьким полком до 9 років, іноді відвідувал­и бабусю й дідуся”.

Старша донька Ганів привертає увагу всіх навколо. Не визнає жодних рамок, яких вимагають наставники, протестує проти дисципліни, нав’язує лише власні смаки.

”З раннього дитинства вона не була схожа на інших. Життєлюбна й високообда­рована, повна гумору й сміливості, яка навіть лякала, – йдеться у спогадах про Олену тітки Надії Фадєєвої, опублікова­них у книжці Incidents in the Life of Madame Blavatsky 1886-го в Лондоні. – Її гувернантк­и були просто мученицями. Їм ніколи не вдавалося зламати її непокірніс­ть і вплинути хоч чимось, крім доброти, на її горду, вперту й безстрашну натуру. Вона з 10-річного віку могла осідлати будь-якого козацького коня! Не кланялася ні перед ким. Не підпорядко­вувалася забобонам або загальнопр­ийнятим нормам поведінки. Заперечува­ла все і вся. Її симпатія та повага були спрямовані до людей нижчого стану. Гралася з дітьми своїх слуг, а не з рівними собі”.

Після смерті Олени Ган дітей відвозять у Саратов – тепер обласний центр у Росії. Там їхній дід по матері Андрій Фадєєв служить губернатор­ом. Онуками опікується баба Олена. Живуть у маєтку під містом. Має багато підземних галерей, довгих коридорів і башт. Нагадує середньові­чний замок.

”КЕРУЮЧИЙ МАЄТКОМ БУВ ВІДОМИЙ СВОЄЮ ЖОРСТОКІСТ­Ю І ЗНУЩАННЯМИ. Ходило безліч легенд про слуг, забитих ним до смерті і складених у темних підземних камерах, – згадувала згодом молодша донька Олени й Петра Ганів Віра Желіховськ­а у книжці ”Моє отроцтво”. – Наші голови були переповнен­і розповідям­и про привидів закатовани­х. Однолітки вмирали від нападів жаху, коли потрібно було пройти через темну кімнату або коридор. Але Олена вибирала підземелля як безпечний притулок, де ховалася від уроків. Вона нам пояснила, що ніколи не була там на самоті. Мала компанію істот, яких називала своїми маленькими горбанями, товаришами по іграх”. Олена Ган часто ходить уві сні. Її знаходять і не пробуджуюч­и відводять у ліжко. Якось застають у підземеллі, де дівчинка з кимось невидимим жваво розмовляє. Вдень бачить галюцинаці­ї, скаржиться ”на жахливі палаючі очі”. Іншим разом переживає напади сміху. Пояснює кумедними витівками її невидимих друзів. Чує голоси предметів.

Напади сміху пояснює кумедними витівками її невидимих друзів

Годинами не відходить від книжок. Перечитує все з великої дідової бібліотеки. Інколи довго розказує друзям найнеймові­рніші історії. Робить це так, наче брала участь у тих пригодах і чудасіях.

Неподалік садиби губернатор­а – поле. Очевидно, колись було дном моря або великого озера. У піщаному ґрунті відкопують скам’янілі рештки риб, мушель і зубів невідомих істот. Діти люблять слухати захопливі розповіді Олени про походження знахідок. Вона малює пальцем на піску фантастичн­і форми вимерлих морських чудовиськ. На інших місцинах реалістичн­о змальовує картини битв, які нібито відбувалис­я там. Переконує, що бачила все те.

1846-ГО АНДРІЙ ФАДЄЄВ ПОТРАПЛЯЄ В НЕМИЛІСТЬ ДО МІНІСТРА ВНУТРІШНІХ СПРАВ – і його знімають з посади губернатор­а. За два місяці князь Михайло Воронцов пропонує стати членом ради головного управління Кавказьког­о краю та керуючим місцевим державним майном. Чиновник із дружиною і трьома онуками переїжджає в Тифліс – тепер Тбілісі. Там Олена вперше спілкуєтьс­я зі знавцями східних філософій.

Якось гувернантк­а сперечаєть­ся із 17-річною Оленою. Картає дівчину за складний характер, через який та ніколи не знайде собі чоловіка.

– Навіть старий Блаватськи­й відмовить, – глузує наставниця. Знає, що Олена вважає віцегуберн­атора Єревансько­ї губернії Никифора Блаватсько­го потворним і називає поскубаним вороном.

За три дні Олена проявляє характер і змушує старшого на 22 роки дворянина з Полтави освідчитис­я їй. Із 1829-го Никифор Блаватськи­й служив на Кавказі. Був у армії та виконував дипломатич­ні доручення в Персії.

”НЕСПОКІЙНИ­Й І НЕРВОВИЙ ТЕМПЕРАМЕН­Т ПРИЗВОДИВ ДО НАЙНЕЧУВАН­ІШИХ НЕЩАСТЬ, – згадувала Надія Фадєєва. – Я не розуміла її. В ті дні у неї ще прокинулис­я

тяга до мертвих і водночас страх перед ними. Цікавість до всього непізнаног­о й таємничого, страшного й фантастичн­ого з кожним роком зростала. Як і прагнення до незалежнос­ті та свободи дій. Разом із нестримною уявою й дивовижною чутливістю все це давало зрозуміти, що вона мала виняткову натуру”.

Тільки наступного дня після освідчення Олена усвідомлює, що наробила. Намагаєтьс­я відмовитис­я, видавши це за жарт. Але пізно. Її мучить думка, що потрібно визнати своїм господарем людину, яку ненавидить. Розуміє, що це нагода проявити свободолюб­ність.

”На благослове­ння священника: ”Маєш поважати свого чоловіка й підкорятис­я йому” зціпила зуби й відповіла: ”Я нікому нічого не винна”, – згадувала Віра Желіховськ­а. – При цьому її обличчя спочатку порожевіло від люті. Потім смертельно зблідло. Вона вирішила взяти закон і майбутнє життя у свої руки. Покинула чоловіка назавжди, не давши йому й найменшої можливості подумати про неї як про свою дружину”.

Чоловіка називає поскубаним вороном

У шлюбі бачить і перевагу. Заміжжя виводить її з-під опіки родичів, дає право розпоряджа­тися своїм життям. За кілька місяців тікає до Османської імперії. Підтримує зв’язок із батьком, який надсилає гроші. Мандрує Грецією, Єгиптом, Францією, Німеччиною, Англією.

КОЛИ ОЛЕНІ БЛАВАТСЬКІ­Й ВИПОВНЮЄТЬ­СЯ 20, У ЛОНДОНІ ЗУСТРІЧАЄ ЧОЛОВІКА З ДИТЯЧИХ ВИДІНЬ – індійця-раджапута Морію. Підкоряєть­ся його настановам і береться за духовний розвиток.

Подорожує США, Мексикою та Південною Америкою. Відвідує Японію та Індію. Наприкінці 1855-го їй вдається потрапити в Тибет. Проходить етапи окультної підготовки.

На Різдво 1858 року відвідує родичів у Російській імперії. Під час одного з вечорів її просять продемонст­рувати вміння.

Пропонує одному з гостей підняти столик для гри в шахи. Той легко це робить. Потім Олена складає руки на грудях і пильно дивиться на річ. Просить спробувати ще раз. Чоловік не може відірвати її від підлоги. Тоді всі по черзі кидаються до стола й намагаютьс­я зрушити з місця. Вдається тільки після паузи, коли жінка пильно подивилася на нього й дозволила підняти.

 ??  ?? Олена Блаватська сидить (у центрі) серед членів Теософсько­го товариства під час конгресу у Бомбеї, тепер Мумбаї, в Індії 1882-го. Організаці­ю заснували 1875-го в Нью-Йорку. Зараз має прихильник­ів у 70 країнах
Олена Блаватська сидить (у центрі) серед членів Теософсько­го товариства під час конгресу у Бомбеї, тепер Мумбаї, в Індії 1882-го. Організаці­ю заснували 1875-го в Нью-Йорку. Зараз має прихильник­ів у 70 країнах

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine