Пісок формується не століттями й не тисячоліттями. Потрібні мільйони років
На італійському острові Сардинія збільшать мінімальний штраф для крадіїв піску, мушель та гальки з пляжів. Раніше карали на 500 євро. З осені хочуть підвищити вдвічі. Заборона діє з 2017 року.
У туристів 2019-го конфіскували 20 тонн піску. Торік – 50 тонн
Тоніо АМАНЬЄРІ, 36 років, поліцейський, Ольбія, Італія:
– МАСШТАБИ КРАДІЖОК ВРАЖАЮТЬ. У липні вісім із десяти туристів в аеропорту мали мушлі чи пляшку піску. Ми хотіли вивезти його з аеропорту на пляжі наприкінці року, але кімната була заповнена. За кілька тижнів конфіскували понад 10 тонн. Багато піску мандрівники вивозять автомобілями. Ми не можемо перевіряти кожен багажник. Маємо право оглянути, але обшукати машину не можна. Місцева влада найняла підлітків. Ті гуляють і стежать, чи хтось не насипає піску і не збирає мушель. Коли бачать таке, повідомляють нам. Якщо висипали на місці, штрафу не виписують. Якщо пляшка вже в номері – покарання. Дратувало, коли починали сваритися й доводити, що не знали про заборону. Оголошення висять на пляжах і в готелях. Час від часу поліцейський у формі обходить пляжі й нагадує. Минулого тижня подзвонила 15-річна дівчина: люди набирають пісок, а на її прохання не реагують. Ми приїхали. Мали чотири повні великі пляшки. Просимо висипати. Жінка усміхається й починає нас заспокоювати, що вони набрали його не на сувеніри, а для акваріуму. Ніби це щось змінює. Маємо волонтерів, які відстежують продавців піску в інтернеті. Але притягнути їх до відповідальності майже неможливо. Знайшли майстриню, яка виготовляє прикраси з мушель. З’ясували, що була в червні на відпочинку позаторік. Внесли її в чорний список. Писала обурені листи, що не може забронювати квитки й житло. Але, щоб відстежити всі такі випадки, нам бракує спеціалістів.
ПОГОДИВСЯ ЗАПЛАТИТИ 24 ТИСЯЧІ ДОЛАРІВ ШТРАФУ, ЩОБ НЕ МАТИ ПРОБЛЕМ З ЕКОЛОГАМИ
Мелісса ВІТТАРІО, 56 років, океанолог, СанХуан, Пуерто-Рико:
– ЛЮДИ НЕ РОЗУМІЮТЬ, ЩО ПІСОК ФОРМУЄТЬСЯ НЕ СТОЛІТТЯМИ Й НАВІТЬ НЕ ТИСЯЧОЛІТТЯМИ. Щоб утворилися такі кристали кварцу, як у нас, потрібні мільйони років. Усе, що зникло, не відновиться. Якщо забрати пляшку чи дві, великої трагедії не буде. Але вже сотня туристів вплинуть на екосистему. У нас проблема має інші масштаби. Люди вивозять цілі вантажівки для будівництва. Орендують шматок землі з виходом на пляж нібито для бізнесу, а тоді починають копати. Нас торік викликали у Гренаду. Там місцеві вивезли піщаний захисний насип. Зараз через це розвинулася ерозія ґрунту. Не мають води, дерева вивертає з корінням. Це незворотний процес. Навіть якщо завез
ти пісок, нічого не зміниться. На В’єкесі в Пуерто-Рико хотіли оголосити екологічну катастрофу. Там вивезли понад 200 вантажівок із невеликого пляжу. На Ямайці ми нарахували 100 вантажівок. Люди не розуміють, що роблять. Продавали океанічний пісок для спа-салонів і прикрашання садів. У світі законодавчо мають закріпити заборону забирати будь-що з пляжів. У США бізнесмен Оскар Муньйос замовив пісок із пляжу у Флориді, щоб зробити захисний насип собі перед будинком. Погодився заплатити штраф 24 тисячі доларів, щоб не мати проблем з екологами. І пісок за його кошт завезли на місце.
Ізабель ДЖОВАННІ, 41 рік, власниця готелю, Буделлі, Італія:
– В ЄВРОПЕЙСЬКИХ ТУРИСТІВ ПОПУЛЯРНО ЗБИРАТИ ПІСОК ІЗ ПЛЯЖІВ, ДЕ ВОНИ БУЛИ. Тримають його у красивих банках. На острові раніше навіть продавали вишукані ємності для цього. Пісок тут рожевий. Пляж вважається одним із найкрасивіших у світі. Маємо групу у фейсбуці, де публікуємо фото конфіскованого. Робили серію знімків про те, як поменшало піску. Якщо порівняти з фотографіями, зробленими 20 років тому,
то зміни вражають. Просили людей, які мають удома сувеніри з піском, повернути їх. Я була готова відшкодувати поштові витрати. Відгукнулися менше десятка.
У червні туристи з Рима привласнили цінну скам’янілість. Це бачив переодягнений офіцер поліції. Коли хотів забрати її, сказали, що загубили. Потім на своїй сторінці в мережі викладали фото. Вважають, що належить їм, бо знайшли, коли пірнали з масками. Подруга приїжджала з Франції десятки років. Була при тому, коли моїх гостей оштрафували за зібраний пісок для акваріума. Обурювалася разом із поліцейськими. А тоді я побачила її фото в соцмережах – у саду клумби були задекоровані нашим піском. Рухаємося до того, що пляжі стануть приватними. Тоді зможуть наймати охорону й установлювати дорогі системи спостереження. Іншого виходу немає.