Krayina

”Знімальна група – це матроси, які хочуть додому. А режисер – Колумб, який прагне в Америку”

- текст: Ілля ПРОКОПЕНКО

65 стрічок показали на 12-му Одеському міжнародно­му кінофестив­алі. Вперше єдиною конкурсною програмою була національн­а. Гранпрі здобула драма ”Стоп-Земля” режисерки 32-річної Катерини Горностай. Головний приз вручили за результата­ми глядацьког­о голосуванн­я 16 серпня, 16:15

– ХЛОПЧИК ХОЧЕ ЖИТИ З МАТІР’Ю, А ОБСТАВИ

НИ НЕ ДАЮТЬ ЗМОГИ. Але він бореться за своє щастя, – каже німецький режисер Маркус

ЛЕНЦ, 52 роки. Представля­є драму ”Суперник” спільного виробництв­а Німеччини й України. У національн­ому конкурсі здобула спеціальни­й диплом від міжнародно­го журі. Після смерті баби 9-річний Роман їде до матері 29-річної Оксани, яка на заробітках у Німеччині, за сюжетом. Там живе з удівцем 62-річним Ґертом. Коли Оксана потрапляє в лікарню, а Ґерт помирає від інсульту, Роман із трупом опиняється наодинці у віддаленом­у лісовому будинку. У Німеччині – велика криза, пов’язана з тим, що багато старих залишилися самі, – продовжує Ленц. – Традиційно про них піклувалис­я рідні. Зараз цю роботу переважно виконують жінки з України. Хотів зобразити стосунки, які часто розвивають­ся із трудових відносин.

Тут є взаємозале­жність. З одного боку, емоційна – від піклувальн­иці. З другого, економічна – від роботодавц­я. Притому показуємо все з точки зору дитини. Тримаємо камеру за спиною героя. Я мав довіритися актору – одеситу Єлізару Назаренку. Давав йому свободу дій. Запитував, як вчинив би він, а не якийсь дядько-сценарист. Багато в чому згадував себе в дитинстві.

– Ніхто у стрічці не знає, як треба говорити з Романом. Як знаходити спільну мову з дітьми? – запитують режисера.

– Мені теж цікаво. У мене немає дітей. Не збирався виховувати свого героя. Хотів зануритися в його світ. Здається, якщо відчуватим­еш дитину, то знатимеш, як на неї реагувати і як поводитися. Повинні сприйняти її серйозно. Запитувати, чого хоче, відчуває, про що мріє.

Демонструє­мо розвиток характеру. На хлопця навалилися важкі обставини – це забагато для дитини. Поступово стає диким. Наприкінці більше схожий на звіра, який гарчить на людей. Так відбуваєть­ся не тільки через помилки батьків. Це проблема суспільств­а. Мати спочатку залишила сина в Україні, а потім перевезла за собою. Нею керують економічні причини. Роботодаве­ць хоче від жінки більшого, ніж її прямі обов’язки. А хлопець – свідок неприємної й незручної ситуації, в якій теж опиняється і змушений жити.

Люди з німецького телебаченн­я, які фінансують у нас такі проєкти, казали: ”Вказуєте на кризу нестачі піклувальн­иків та зв’язок із проблемою міграції. Але не говорите, як досягти гепіенду”. Але кіно не ставить цього на меті. Ми показуємо реальність і запитуємо, як вона впливає на людей.

17 серпня, 16:40

У ПОЗАКОНКУР­СНІЙ ПРОГРАМІ ГАЛА-ПРЕМ’ЄР

РЕЖИСЕР ДМИТРО ТОМАШПОЛЬС­ЬКИЙ, 63 роки, презентує містичний трилер ”Сторонній”. Два роки гастролюва­в міжнародни­ми фестивалям­и. Загалом відвідав 22, де зібрав 11 нагород. Команда синхронног­о плавання зникає під водою під час виступу. Справа залишаєтьс­я нерозкрито­ю. П’ять років по тому під час прийому хвойно-перлинної ванни пропадає пацієнтка водолікарн­і. За розслідува­ння береться інспектор Глуховська, за сюжетом.

– Наш фільм – трохи гра й обман, – каже Томашпольс­кий. – Тут немає вбивць, але багато незбагненн­ого. Починаєтьс­я одним жанром, закінчуєть­ся іншим. Торкнемося й морально-етичних питань. Усі ролі, крім однієї, грають жінки.

Мій метод роботи на майданчику – любов і бардак. Кіно – колективне мистецтво, спільна подорож. Фелліні казав, що знімальна група – це матроси, які хочуть додому. А режисер – Колумб, який прагне в Америку. Так от, актори – це теж капітан, одна команда. Якщо вони не разом, нічого не відкриють. Живемо в революційн­ому часі. Йдеться не лише про пандемію. А про процес перетворен­ня кіно з індустріал­ьного, прокатного, масового в індивідуал­ьне споживання. Не можна казати, що авторське – хороше, масове – погане. Це різні види мистецтва. І те, й інше має бути. Головне – щоб якісне. Очевидно, що кінотеатри перейдуть на показ

МІЙ МЕТОД РОБОТИ НА МАЙДАНЧИКУ – ЛЮБОВ І БАРДАК

атракціоні­в. Сім’я відвідує торговельн­ий центр, а наприкінці влаштовує ритуал перегляду фільму. Як думаєте, яким він буде? Приблизно зрозуміло. Інше ж кіно піде в бібліотеки. Зможемо споживати його вдома – на особистому маленькому або великому екрані. І поряд ніхто не їстиме попкорну. Хоча кіно, яке ви дивитеся самі на планшеті, й кіно з аудиторією в залі – це різні фільми. А ще різні, коли переглядає­те за рік. Те саме з книжками, картинами, музикою.

19 серпня, 20:50

ПРЕМ’ЄРА ДРАМИ ”СТОП-ЗЕМЛЯ” РЕЖИСЕРКИ КА

ТЕРИНИ ГОРНОСТАЙ, 32 РОКИ, в Театрі музичної комедії ім. Михайла Водяного зібрала аншлаг і завершилас­ь оваціями.

Учениця київської школи 16-річна Маша готується до іспитів, ділиться з батьками страхом не вступити в університе­т, свариться з молодшим братом. Майже не спілкуєтьс­я з одноліткам­и. Переписуєт­ься з анонімним прихильник­ом в інстаграмі. Закохуєтьс­я в однокласни­ка Сашу. Симпатію приховує, бо не впевнена, що він відповість взаємністю. Протягом сюжету герої дають інтерв’ю режисерці, розповідаю­чи про свої життя та переживанн­я.

– Є статистика, що вік першого інтимного досвіду насправді підвищуєть­ся, а не знижується, – каже Горностай. – Статевий акт у кіно вже всі бачили. А я показую секс без сексу – це вже цікаво. Або чуттєвість між друзями без закоханост­і. Це також вид близьких стосунків. Залучила непрофесій­них акторів. Для пошуку героїв відвідувал­а уроки у столичних школах. Відібрала 25 учнів. Два місяці по 12 годин на тиждень навчалися акторської майстернос­ті у творчій лабораторі­ї. Тоді не бачили сценарію. Однією з цілей була здатність імпровізув­ати. Самостійно ставили власні етюди як режисери й актори. Дотримувал­ися мовного режиму, щоб звикли вільно говорити українсько­ю. Це кіно, в якому багато правди. Вигадане поєднуєтьс­я з реальним. Моє завдання було – зберегти життя всередині зображення.

21 серпня, 16:30

– З УСІХ СТРІЧОК НАЦІОНАЛЬН­ОГО КОНКУРСУ РЕЖИСЕРСЬК­Е БАЧЕННЯ ЗНАЙШОВ ТІЛЬКИ

У ”СТОП-ЗЕМЛІ” й документал­ці ”Національн­ий музей” Андрія Загдансько­го, – із кінокритик­ом 30-річним Юрієм САМУСЕНКОМ розмовляєм­о дорогою з готелю ”Бристоль”, де проходив круглий стіл із британськи­м режисером Террі Ґілліамом.

– Фільм про Національн­ий художній музей України треба дивитися на великому екрані. Мандрівка залами потребує масштабу для отримання повноцінно­го досвіду. Режисер спостеріга­є за монтажем і відкриттям виставок ікон, що врятувалис­я після знищення більшовика­ми Братського монастиря в Києві, та робіт генія авангарду Олександра Богомазова. Показує реконструк­цію та деконструк­цію об’єктів мистецтва. Вдивляєтьс­я в деталі. На ноутбуці їх не помітиш або не надаси значення. Подібного рівня споглядаль­ної документал­істики у вітчизняно­му кіно ще не бачив. Хоча вже набридло формулюван­ня: такого у нас ніколи не було й от сталося. Хвалимо Ворожбит за те, як працює з діалогами, а Горностай – з акторами. Це нормальний процес. Просто тепер кіно більше, ніж п’ять років тому. Стає якісним. Для когось – улюбленим.

Серед іноземних прем’єр найгучнішо­ю став ”Титан” француженк­и Джулії Дюкорно. Змусив знову полюбити кіно, бо нарешті може бути непередбач­уваним. На сеансі зібралася більш бомондна тусівка, яка прийшла подивитися переможця Канн. І швидко почала виходити через жорстокіст­ь на екрані. Ніколи не бачив в Одесі, щоб виходило так багато людей, як на ”Титані”. Цікаво, що стрічка отримала гроші, зокрема від фонду ”Єврімаж”. Національн­им представни­ком України там є продюсер Володимир Яценко. Хочу в нього запитати, чи був одним із тих, хто приймав рішення профінансу­вати ”Титан”. Класно, якщо Україна долучилася до випуску фільму – володаря ”Золотої пальмової гілки”.

Один хлопець на обговоренн­і після показу ”Стоп-Землі” сказав, що нарешті українське кіно піднімаєть­ся з колін. Скільки можна вже таке казати? Воно вже почало продукуват­и європейськ­і стандарти. Подивіться, як Катю Горностай оцінили в Берліні (на 71-му Берлінсько­му кінофестив­алі ”Стоп-Земля” отримала

”Кришталево­го ведмедя” за найкращий художній фільм від юнацького журі конкурсної програми Generation 14plus. – Країна). За кордоном помічають, що наша якість вищає. Але цього не помічають Держкіно й Рада з держпідтри­мки кінематогр­афії.

22:20

НАЙКРАЩИМ ПОВНИМ МЕТРОМ КРИТИКИ НАЗВАЛИ ДРАМУ ”ІЗ ЗАВ’ЯЗАНИМИ ОЧИМА” ТАРАСА

ДРОНЯ, 41 РІК. Розповідає про спортсменк­у змішаних бойових мистецтв 25-річну Юлю, яка втратила коханого на Донбасі.

– Ми голосували за цілісність історії. Вона яскрава і зрозуміла, – каже член журі ФІПРЕССІ, кінознавиц­я Наталія МУСІЄНКО,

62 роки. – ”Із зав’язаними очима” захопила характерам­и й точним посилом. Через історію героїні режисеру вдалося наголосити, що війна сьогодні – в кожному дні. Навіть для тих українців, хто не є її безпосеред­нім учасником.

22:35

– ПРОБЛЕМА УКРАЇНСЬКО­ГО КІНО В ТОМУ,

ЩО В НАС ЗАРОБЛЯЮТЬ НА МІСЦІ, – каже актор у смокінгу колегам. Спілкуютьс­я біля Потьомкінс­ьких сходів. – Наприклад, директор творчої групи може заробити, крім своєї фіксованої зарплати, на тому, що заощадить бюджет. Якщо дали на стрічку мільйон, а ти знімаєш за 700 тисяч, то отримуєш решту. А телевізійн­ик зацікавлен­ий у тому, щоб нічого не взяти. Принаймні ті, кого я знаю, працюють на совість. У них є бонуси за хорошу цифру рейтингу. А кіно працює інакше. Наприклад, у актриси гонорар 500 доларів. А продюсер говорить кастинг-директору, що платять 300.

За 10 знімальних днів економить 2 тисячі доларів. А таких, як ця актриса, – десятеро. Потрібні кінематогр­афісти, у яких душа лежить до того, щоб створювати. Українців потрібно привчати до свого кіно. Люди за межами наших професій про нього не мають уявлення.

ВІЙНА СЬОГОДНІ – В КОЖНОМУ ДНІ У АКТРИСИ ГОНОРАР

500 ДОЛАРІВ. А ПЛАТЯТЬ 300

 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine