Чому ”Талібан” виявився таким живучим, не може пояснити ніхто
ЗА 20 РОКІВ АМЕРИКАНСЬКОЇ ПРИСУТНОСТІ В АФГАНІСТАНІ РІВЕНЬ ГРАМОТНОСТІ ТАМ ЗРІС УДВІЧІ, ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ ЗБІЛЬШИЛАСЯ НА ДЕВ’ЯТЬ РОКІВ, – КАЖЕ ІСТОРИК І ПОЛІТОЛОГ АВРААМ ШМУЛЕВИЧ
США не встигли вийти з Афганістану, як таліби захопили владу. Чому організація, на яку тиснули 20 років, так швидко бере гору? Чим пояснити живучість ”Талібану”?
– Скажу як дослідник, який вивчає тему політичного ісламу: на це запитання немає відповіді.
”Талібан” пережив повний військовий розгром. Весь Захід долучився, щоб знищити його. 20 років американці перебували в Афганістані, вклали близько 2 трильйонів доларів. А все розвалилося миттєво. Президент США Джо Байден хотів евакуйовувати американських громадян пізніше 31 серпня, про що домовлялися раніше. Але ”Талібан” не погоджується. Зараз він диктує умови. Таліби воювали і з американцями, і з іншими ісламістськими течіями. 2001 року фактично перемогли Союз моджахедів. Під час громадянської війни Талібан узяв владу в Афганістані. Розбив ІДІЛ, який свого часу претендував на першість у країні. Її залишки підпорядковуються ”Талібану”. А за теорією революції ІДІЛ повинна була перемогти.
Чому?
– Бо це більш модерністський проєкт. У них сучасніший спосіб ведення бойових дій, використовували саморобні безпілотники на взводному рівні. Ідеї в ІДІЛ також новіші. А ”Талібан” – консервативний рух. Та вони перемогли в Афганістані. Живучість характерна для ісламістських течій. У передмові до книжки ”Джихад”, яка вийшла в Парижі 21 рік тому, французький дослідник Жиль Кепель пише, що ми переживаємо останні дні ісламістського проєкту, джихадизму більше не буде. Я також виклав у своєму блозі обкладинку журналу ”Тайм” 2000 року із заголовком: ”Останні дні ”Талібану”. А він досі живий. Це феномен.
Що таке Афганістан сьогодні?
– З цією країною пов’язано багато забобонів. Наприклад, що він – ”могильник імперій”. Хоча жодних імперій не руйнував. Причин його завойовувати не було, особливо так, як це робив СРСР (радянські війська своїм способом ведення війни вбили близько мільйона афганців. – Країна). Друга дурість пов’язана з відомими в соцмережах фото, де молоді афганки в 1960 роках ходять у мініспідницях. Робити висновки, ”яким був Афганістан”, із цих знімків – дурниця. Бо жінок у таких спідницях на всю країну було стільки, як на цьому фото. Там тільки 1936 року відкрили перший університет. Більша частина країни жила в умовах феодального ладу. Жіночої освіти ніколи не було, примітивна економіка, натуральне господарство. Пуштуни – а це основний народ – поділялися на племена. Були інші етнічні групи – таджики, хазарейці, узбеки, аймаки, туркмени, балохи та інші. Афганістан нікому не був потрібен. Так, там є літій. Раніше його не так широко використовували. Це зараз необхідний він для виробництва електричних акумуляторів, зокрема для батарей електромобілів. Країна бідна, гірська, грошей там мало.
А в імперський період, до СРСР, в Афганістан заходили британці.
– Теперішній Афганістан фактично був створений у XIX столітті як буфер між Британською і Російською імперіями. Англійці не збиралися його завойовувати. Вони проводили каральні експедиції, був підконтрольний їм уряд.
Потім почалася революція в Російській імперії. Радянський Союз зміг окупувати більшу частину Центральної Азії, зокрема Бухарське й Хівинське ханства, які до 1921-го були незалежні. Наполіг, щоб так звані басмачі, а це партизанські загони законного уряду Бухарського й Хівинського ханств, витіснені на територію Афганістану, не могли вести бойові дії проти СРСР. Афганістан став сателітом Радянського Союзу. Однак поділ на племена зберігався там до 1973-го.
СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ ВКЛАЛИ БЛИЗЬКО ДВОХ ТРИЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ. А ВСЕ РОЗВАЛИЛОСЯ МИТТЄВО