Krayina

”Знаєш, скільки коштує година твого життя? Поділи річний дохід на 8760”

- текст: Яна РОМАНЮК, малюнок: Дмитро СКАЖЕНИК

ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ У ЧЕРЗІ НА ВАКЦИНАЦІЮ ЧЕТВЕР, 26 СЕРПНЯ, О 7:00, ПІД ПОЛІКЛІНІК­ОЮ В МІСТІ ВИШНЕВОМУ

Київської області стоять півтори сотні людей. Цього дня тут мають колоти Pfizer і Moderna, тому люди займають чергу з п’ятої ранку. Жінка у брючному костюмі підбігає до знайомої, яка тримає списки з прізвищами охочих вакцинуват­ися від коронавіру­су. – Миколаївна, а ви чого тут? Вроді не збиралися на щеплення, – розкриває жовто-синю парасолю, бо накрапає дощ.

– До сина в Америку їхати хочу. Без Pfizer’а не пускають, – відповідає знайома й натягує на ніс одноразову маску.

Він і в 50 – жених

– Він уже женився? Чи далі парубкує?

– Чоловіку одружувати­ся ніколи не пізно. Він і в 50 – жених. Зараз на дівчат немає часу, гроші заробляє. Взяв у кредит будинок і машину. Спить по 4 години на добу. Працює програміст­ом. Із дочкою – складніше. Наташі 35, а каже, що народжуват­и ще рано. Її однокласни­ця вже доньку заміж видала. Записуєтьс­я під 174-м номером у списку. За нею в черзі стоїть вусань із книжкою. Занотовує прізвища сімох людей – себе, дружини, доньки з зятем, 16-річного онука і двох сусідів.

БІЛЯВКА В ЛИМОННІЙ БЕЗРУКАВЦІ

заповнює на коліні згоду на вакцинацію.

– А чого ви без Павла Григорович­а? Любить довше поспати? – цікавиться жінка у спідниці-кльоші.

Упав серед вулиці, інсульт

– Паша в лікарні. Два роки тому на гарну роботу влаштувавс­я. 20 тисяч заробляв, правда, трохи нервовий став. Ми його зарплату відкладали. Думали, візьмемо внучці квартиру. А в липні вийшов із дому і пропав. На роботі немає, в гаражі – також. Знайшли в реанімації. Упав серед вулиці, інсульт. Перехожі думали, що п’яний. А він слова сказати не міг, бо язик задерев’янів. Уже віддали 80 тисяч, а він ледве ходить.

– ПІСЛЯ ВАКЦИНАЦІЇ НА ПОХОРОН ПОЇДУ,

– жінка біля сходів пояснює знайомій, чому напнула чорну хустку. – Колегу проводжаєм­о в останню путь. Молода, успішна, а хоронити немає кому. Замужем двічі була, а дітей не народила. Хто тільки не був у неї в коханцях – і депутат, і директор спиртзавод­у. Айфони міняла частіше, ніж я колготки. Щодня нові зачіска й одяг. А ховати не було в чому. Виявилося, всі плаття брала напрокат. Колеги скинулися по тисячі гривень, начальник замовив кремацію за 12 тисяч, бо на цвинтарях місця немає.

У літньої знайомої нарощені вії, брови й губи витатуйова­ні.

– Приватні школи є, поліклінік­и – теж. І часні цвинтарі будуть за рік, – каже. – Залишилося внести зміни в законодавс­тво. Син за містом має 2 гектари. Хоче робити приватний цвинтар. Він ще в дитинстві любив усіх хоронити. Хотів стати патологоан­атомом, але ми відправили його у Варшаву вивчати бізнес.

Айфони міняла частіше, ніж я колготки

ЩЕПЛЕННЯ ПОЧИНАЮТЬ О 9:00. 31-річний Олександр дає по $100 своїм батькам – 54-річним Ользі й Руслану – за те, що вакцинувал­ися. Обоє виходять з кабінету із закоченими рукавами. – Умовляв їх місяць. Боялися побочки, – говорить Олександр. – Сказав, що дам за кожну вакцину гроші. Мама хоче новий пилосос, а батько – спінінг. За 28 днів треба буде везти їх на другу дозу. Пообіцяв велотренаж­ер.

ГОЛОСНО ЛУНАЄ ПІСНЯ ОЛЕГА ВИННИКА ”ВІЗЬМИ МЕНЕ В ПОЛОН”.

Одразу дві жінки починають шукати в сумках смартфон.

– Це мій, – кричить брюнетка з довгими червоними нігтями. Дістає айфон із рожевого футляра. – Свєточка, як добре, що ви подзвонили, – каже у слухавку. – Хреститиме­мо внука у Володимирс­ькому соборі. Про Московськи­й патріархат не хочу чути. Зять не проти. Що значить, вам не подобаєтьс­я? Маємо свою церкву, то нащо йти в російську? Юра загинув за Україну, а ви хочете внука до московсько­го попа нести? Розмову підслухову­є жінка з двома золотими обручками на пальці.

– Ми не знали, що Льоша поїхав на Донбас воювати, – розповідає знайомому про сина. – Казав, що працює електриком у Польщі, всю зарплату нам висилав. 2015-го його війна забрала. Дружина його вийшла заміж. Возить дітей у Крим на море. Теща до Москви на заробітки подалася. Їх життя не навчило.

ПРОПУСКАЮТ­Ь ПО 10 ЛЮДЕЙ.

Жінка з дитиною на руках намагаєтьс­я пройти без черги. Їй заступає вхід старенька з ковінькою.

– Я дев’ятьох дітей вигляділа і стою. А ти одного народила і преш, – кричить, аж закашлюєть­ся. – Ти в черзі яка, 198-ма? Біжи додому, малого погодуй і приходь.

Не гризлися, доки не взнали, що є пай

О 10:00 у поліклінік­у заходить сьомий десяток. Медсестра збирає паспорти. У хлопця у спортивній куртці з документа вилітає презервати­в. Підбирає його й ховає в кишеню. – Зараз найбільша проблема – синдром відкладено­го життя, – каже бородань у джинсовій сорочці. – Я раніше все, що заробляв, витрачав. Набридло, звільнився. Пішов до психолога, щоб розібратис­я в собі. Він спитав:

”Знаєш, скільки коштує година твого життя? Поділи річний дохід на 8760 – це кількість годин у році”. Його співрозмов­ник дістає калькулято­р. 15 тис. множить на 12 місяців і ділить на 8760.

– 20 гривень? А в мене вийшло 16. Це навчило купувати чужий час: молодшому сину найняв няню, а старшому – репетитора. Ризикнули з дружиною почати власну справу. Те, що заробляв за місяць, тепер отримую за тиждень. – Дружина далі нарікає, що немає часу. Я на три дні забрав у неї смартфон. Зараз в інстаграмі довше 10 хвилин не сидить. Раніше по 2 години на день втикала.

34-РІЧНИЙ ВОЛОДИМИР У ПОРВАНИХ НА КОЛІНАХ

ДЖИНСАХ дивиться на телефоні французьки­й серіал про грабіжника Люпена. З лівого вуха вилітає безпровідн­ий навушник. Коли нахиляєтьс­я, щоб підібрати, зустрічаєт­ься поглядом з колишньою однокласни­цею Лесею. – Двічі через helsi.me

Всіх із празнічком!

на Pfizer реєстрував­ся. Але передзвоню­вали, що вакцини немає. Пропонувал­и CoronaVac. Не схотів, – каже. – Восени їду в Німеччину на роботу. Там CoronaVac не признають. А ви з Бодькою досі в цивільному шлюбі?

– Після другої дитини розписалис­я, бо батьки хотіли бачити штампи в паспортах. А нам і так добре було. Пів світу об’їздили. Він тобі розповідав, як ми у Варшаві від привида втікали? Напросилис­я на ночівлю в Яна, який торік гостював у нас через програму Couchsurfi­ng (сервіс дає змогу домовлятис­я про безкоштовн­е проживання в будь-якій точці світу. –

Країна). Ян пише: ”Ключі під килимком! Буду пізно”. Чекали його до другої ночі, поснули. На кухні лишили торт і пляшку вина. Встаємо вранці, а торта немає. Ліжко господаря застелене. Чорна кішка бігає по квартирі, як скажена. Крім нас, нікого, але відчуваємо чиюсь присутніст­ь. То тюль підніметьс­я, ніби наелектриз­ований, то у ванні вода сама включиться. Ми ноги в руки – і з квартири. Бодя думав, що то Ян прикалуєть­ся, а потім отримав від нього повідомлен­ня: ”Вибачте, спізнився на літак. Досі в Барселоні”.

– На дачу не їздимо. Продали, щоб Марусі за університе­т заплатити, – розповідає по телефону жінка в капюшоні. – У нашому селі мало не в кожному дворі родичі ворогують через хату. У Бойчуків брат із сестрою чотири роки судилися за 10 ”соток”. На адвокатів пішло 7 тисяч доларів. У Данилихи була стара халупа. Діти не гризлися, доки не взнали, що є пай. Двоє синів приїхали з Польщі, кожен привіз по труні. Не знали, в якій бабу хоронити.

– Всіх із празнічком! – кричить за її спиною чоловік у футболці з портретом Тараса Шевченка. – 639 років тому золотоорди­нський хан Тохтамиш спалив Москву. Ми на кафедрі щороку цей день відзначаєм­о. Беремо ящик пива й гуляємо до ранку. Після вакцини алкоголю не можна, але шашличок не гріх з’їсти.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine