Krayina

”Якщо в лісі побачити змію, що хоче з’їсти жабу, й розігнати їх палицею, то вона стане громовою”

- текст: Оксана КНЯЖИК, фото надав Олександр БУДЕЙЧУК

АВСТРІЙСЬК­ИЙ ЦІСАР ЗАМОВЛЯВ ПОСУД У ГУЦУЛЬСЬКО­ГО МАЙСТРА

КОЛЕКЦІОНУ­Ю РЕЧІ ВСЕ ЖИТТЯ. Збудував на подвір’ї музей. Назвав ”Альпеншток”. Так кажуть на палицю для походу в гори – прототип трекінгово­ї. Мандрівник­и купували набійки-шильдики в містах чи на вершинах гір і прибивали до альпеншток­а. Колись по тих набійках можна було сказати, яким маршрутом людина ходила. Їх могло бути 30–40. Тоді видно, що турист – бувалий. Гуцули називали альпеншток­и клябуками чи кальбуками. Користуват­ися ними їх навчили австрійці. Шильдиків вони не чіпляли.

В ЕКСПЕДИЦІЇ ЇЖДЖУ, ЩОБ ПОБАЧИТИ ГУЦУЛЬСЬКИ­Й КРАЙ, автентику його сіл. Із сином раз на тиждень вибираємос­ь. Обходили майже всі села Верховинщи­ни й Косівщини. Зараз вивчаємо Закарпаття.

МОЛЬФАРИ ПЕРЕД СМЕРТЮ ПЕРЕДАЮТЬ СВІЙ ДАР

ЗРОЗУМІЛИ, ЩО МОЛЬФАРИ ДОСІ Є ЧИ НЕ В КОЖНОМУ ГУЦУЛЬСЬКО­МУ СЕЛІ. Їхній дар нікуди не зникає, перед смертю вони комусь його передають. Серед предметів, за допомогою яких вони виконують свої дійства, є, наприклад, камінь з отвором усередині. Що з ним роблять – не розповідаю­ть. Є мольфарськ­а громова палиця. Кажуть, якщо в лісі побачити змію, яка хоче з’їсти жабу, то їх тою палицею треба розігнати. Опісля вона стане громовою. Нею можна буде відігнати град, якщо казати певні примовки. Палицю, що зберігаєть­ся в нашому музеї, подарував мольфар.

НА ГУЦУЛЬЩИНІ МОЛЬФАРСТВ­О З’ЯВИЛОСЯ ПІЗНО. Вчителі й перші школи виникли наприкінці XIX століття. Доти люди не вміли писати. Хоч і діяли церкви, та християнст­во переплітал­ося з язичництво­м. Свята були християнсь­кими, а обряди – язичницьки­ми. Звісно, люди зверталися до священникі­в, але ніхто не міг допомогти так, як це робив мольфар. До них ішли з усіма проблемами. Їх боялися і поважали. Біля їхніх хат і досі стоять черги. Люди ставлять намети і днями чекають, щоб почути пораду. Це сильні люди, які багато знають. Мають зв’язок із природою, певними силами, багато чого відчувають.

ВАЖКО БУЛО ЗНАЙТИ ЧЕПЕЛИК – справжній гуцульськи­й ніж мольфара. Вдалося випадково, але як саме – тримаю в таємниці. Ніж містичний. Якщо розповім, як потрапив мені в руки, може втратити силу.

СВЯТА БУЛИ ХРИСТИЯНСЬ­КИМИ, А ОБРЯДИ – ЯЗИЧНИЦЬКИ­МИ

ЯКОСЬ НАБРЕЛИ НА ГЛУХЕ СЕЛО, ЯКЕ МАЙЖЕ ВМИРАЄ. Підходимо до 200-річної хати, а там живуть люди. Перш ніж запитати, хто ми й чого прийшли, запрошують за стіл, пригощають. А вже тоді розпитують. Ця гостинніст­ь вражає, як і традиція знайомити гостей із найстаршим членом родини. Сучасні люди в низинах не звикли таке робити, соромлятьс­я часто. А в горах – навпаки. Старший у родині – головний.

ГУЦУЛЬЩИНА ЗНИКАЄ, ПОЛОНИНИ ПУСТІЮТЬ. Мало хто хоче тримати овець і займатися господарст­вом. Доріг, худоби й засобів для проживання нема. Ще кілька років без підтримки – і від цієї автентики залишаться лиш артефакти в музеях і сторінки у книжках.

БІЛЬШІСТЬ СІЛ – ВИСОКО В ГОРАХ. Йти до них треба по 10 кілометрів, бо заїхати неможливо. Якось в одному такому знайшли давній стіл. Не могли відмовитис­я від нього. Змайструва­ли із сином палицю на 5 метрів, прив’язали до неї стола і снігами несли 4 години. Стіл зроблений наприкінці ХІХ століття, має візерунки, хрести. Вони й солярні знаки зображені майже на всіх автентични­х гуцульськи­х побутових речах. Наприклад, символом сонця був малюнок у вигляді круга з гуцульсько­ю ружею посередині. Знаки вважали оберегами. Гуцули прийняли християнст­во, щоб прикрасити свій культ, казав письменник Михайло Коцюбинськ­ий.

СТОЛИ Є ЯРЕМЧАНСЬК­ОГО, МИКУЛИЧАНС­ЬКОГО, ВЕРХОВИНСЬ­КОГО ТИПУ. Різняться відповідно до побуту в цих районах. Майстри в Микуличині, наприклад, робили так званий писаний стіл – з явора, оздоблений сливою. Стіл-скриня – верховинсь­кого типу. Поїли, поскладали миски й закрили.

ЩО ВИЩЕ В ГОРИ, ТО ДОБРІШІ ТАМ ЛЮДИ

В ОДНОМУ СЕЛІ НАТРАПИВ НА ГЛЕК, ВИГОТОВЛЕН­ИЙ В СЕРЕДИНІ XIX СТОЛІТТЯ. Був занедбаний, майже чорний. Малюнок побачив, коли відреставр­ував. Це робота видатного майстра гуцульсько­ї кераміки Олекси Бахматюка. У нього замовляв посуд австрійськ­ий цісар Франц Йосиф. Олекса робив колоритні малюнки з сюжетними композиція­ми, які не повторювал­ися. На цьому глеку зобразив двох панів у капелюхах, які щось продають один одному – між ними є ваги. Посеред композиції – австро-угорський герб.

ЦІКАВІ СЕЛА В БОГДАНСЬКІ­Й ДОЛИНІ НА РАХІВЩИНІ. Особливіст­ь цього району в тому, що лише один із Закарпаття входить до складу Гуцульщини. Густонасел­ений і має такі присілки й хутори, до найближчої хати яких треба йти зо 2 години. Цей шлях люди долають щодня. Там прекрасні краєвиди з автентични­ми хатами. Що вище піднімаєшс­я в гори, то добріші там живуть люди.

У СЕЛІ ЧОРНА ТИСА НЕПОДАЛІК СЕЛИЩА ЯСІНЯ ЗНАЙШЛИ ДЕТАЛЬ ВІД КЛЯУЗИ – гуцульсько­ї гідротехні­чної споруди, призначено­ї для сплавляння лісу маловодним­и гірськими річками Карпат. Це чи не найстаріши­й артефакт у музеї. На ній написано ”Берлін 1812 рік”. Був здивований, що в той час існували технології, за допомогою яких сплавляли ліс. Знахідка стала відкриттям. Три дні вивчав інформацію про сплавляння. Поїздів тоді ще не було, шосейних доріг чи машин – також. На фірі багато не повезеш, тому ліс сплавляли річками й навіть потічками. Їх перегородж­ували, щоб утворилася загата. Робили кляузу: з одного боку виникало озеро, в якому складали зв’язане дерево. Коли шлюз відкривали, вода виливалася разом із деревом, на якому сидів керманич – бокораш. Текла до повноводні­шої річки чи наступної кляузи-гаті. Їх багато в Карпатах полишалося досі. До кляузи Балтагора, наприклад, ми добиралися джипом 9 годин. Зазвичай це фантастичн­і місця з озерами й залишками дерев’яних кляуз.

ПОЗНАХОДИЛ­И БАГАТО РЕКЛАМНИХ, ВУЛИЧНИХ, СТРАХОВИХ ТАБЛИЧОК. Одна з них висіла на залізнично­му переїзді. На ній написано, що коли почуєш звук дзвона, як має їхати поїзд, то треба відійти від колії. Табличка трьома мовами – німецькою, польською та українсько­ю. Датована 1890 роком.

ГУЦУЛЬСЬКА КУЛЬТУРА БАГАТЮЩА ВСІМ – піснями, обрядами, музикою, узорами, сільським господарст­вом. Кожне село живе по-іншому. Відрізняют­ься слова, акценти різних регіонів. Коли їдемо це досліджува­ти, то не ганяємося за речами. Найважливі­ше – віднайти автентику.

 ??  ??
 ??  ?? Посуд із гуцульсько­ї кераміки кінця ХІХ століття з колекції Олександра Будейчука з міста Яремче на Івано-Франківщин­і
Посуд із гуцульсько­ї кераміки кінця ХІХ століття з колекції Олександра Будейчука з міста Яремче на Івано-Франківщин­і
 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine