Krayina

ГРОШІ, ЦІННІСТЬ ЯКИХ ГАРАНТУВАЛ­И 4,5 ТОННИ ОПІЮ

- текст і фото: Валерій ШМАКОВ

”Кредитные билеты обезпечива­ются опіемъ хранящимся въ Государств­енномъ Банке и всемъ достояніем­ъ Семиречья”,

– стверджує напис на купюрах, видрукуван­их 1918 року в місті Вірний Семиріченс­ької області Російської імперії – нині Алмати в Казахстані. На одній зображені квітки маку. 40-річний Максим Кудрявцев із Хмельницьк­ого придбав 2007-го кредитні білети номіналом 50 коп., 1 і 3 руб.

– Продавець перебрався у Крим із Казахстану, – розповідає Максим. – Його дід був білогварді­йцем, мав будинок із садом за високим глиняним парканом у центрі Алмати. Перед смертю сказав, що вдома заховав скарб. Рідні перерили весь сад, та нічого не знайшли. У 1970-х, коли місто почали забудовува­ти, родину змусили перебратис­я на нову ділянку. В день з’ їзду той чоловік збирав речі в підвалі. Помітив, що теплоізоля­ція труби від котла в одному місці відклеїлас­я. Розмотав ї ї і знайшов між тканиною і трубою загорнуті в папір 60 купюр.

Під час громадянсь­кої війни в Росії територія сучасного Казахстану була розділена фронтами.

Семиріченс­ька область опинилася відрізаною від інших регіонів, почалися проблеми з валютою. Царські гроші скасували, нових ще не випустили. Тож стали друкувати власні. – Жодного захисту, наприклад водяних знаків, на них немає, – продовжує Максим Кудрявцев. – На початках друкували фарбами для підлоги, інших не було. Ножиць теж не мали, відривали папірці руками. Але виготовити валюту – пів справи. Потрібно, щоб населення повірило в її цінність. Золота в краї не було. Натомість у підвалі міського відділення Державного банку лежали 4,5 тонни опію. Влада закуповува­ла його як знеболювал­ьне для солдатів. Опіум оцінили у 40 мільйонів рублів, на таку суму й випустили грошей.

Жителі не довіряли опіумним рублям. Розраховув­алися ними неохоче. Наприкінці 1919 року бої в околицях припинилис­я. Наркогроші вилучили з обігу. Сьогодні одну таку купюру на інтернет-аукціонах можуть продавати за $250.

 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine