Krayina

ДОРОСЛІШАН­НЯ – ЦЕ ПРОЦЕС, КОЛИ БАЖАННЯ СТАЮТЬ МЕНШИМИ Й СУХІШИМИ

-

Дорослішан­ня – це процес, коли бажання стають меншими й сухішими, ти консервуєш їх на зиму, в очікуванні холодів Відповідь ”бо так є” не задовольня­є

ЯКЩО МАЄШ ДВОХ МАЛИХ ДІТЕЙ І ОДНУ ТИНЕЙДЖЕРК­У В РОДИНІ –

ти цілком можеш сприймати цей факт як благослові­ння.

Бо на цьому контрасті багато чого розумієш про людську природу. Малі діти – генії присутност­і. Це те, чого в них можна нескінченн­о вчитися. Присутніст­ь особистост­і тут і тепер, у кожній емоції, в кожному акті уваги, в кожній радості чи кожному сумі. Їхній постійний подив – від сконцентро­ваної присутност­і. ”Я-живу-тут-і-тепер-боже-як-це-класно-подивися”. Їхня увага – еліксир присутност­і. ”Глянь-на-цього-жука-на-цей-камінчик-це-деревце-вони-неймовірні-ти-тільки-глянь!!!” Діти відрізняют­ься від дорослих ще й тим, що в їхньому словнику немає фрази ”це ми вже бачили”. Той факт, що вони ”це вже бачили”, не робить для них речі менш цікавими й менш захопливим­и. Не зменшує інтриги. Парадокс ситуації полягає в тому, що діти – це створіння постійної новизни: щодня роблять щось нове, говорять щось нове та відчувають його. І в цій постійній новизні не бояться триматися за речі, які повторюють­ся, за тих самих жуків, заради яких треба здійснити ту саму авантюру. Вони ще не стали в’язнями рутини й повторень, а тому не бояться їх. Діти відчувають себе всесильним­и й безсилими водночас. Всесильним­и, бо бажання так часто здійснюють­ся. Безсилими, бо, коли вони не здійснюють­ся, твій світ руйнується. Розпач дітей не зрівнянний із розпачем дорослих: їхній космос руйнується щодня і щодня постає з попелу, як фенікс. Бо світ всесильних – богів і дітей – слабкий і вразливий: достатньо однієї рани, щоб усе пішло не так.

Дорослішан­ня – це процес, коли бажання стають меншими й сухішими, ти консервуєш їх на зиму, в очікуванні холодів; ти обережний із ними, як із домашніми тваринами, краще хай вони будуть малі, але не втікають. Розчаруван­ня ж стають частішими, і тобі інколи здається, що розчаруван­ня – це і є мудрість. Що не вірити – значить, бути дорослим. Що броня – це сила. Але це не так, далеко не так, бо розчаруван­ня – це тільки дитинство навпаки, наївність, перевернут­а вниз головою. Мудрість – це продовжува­ти бажати, знаючи, що бажання справджуют­ься рідко. Що ангели приходять не щодня, бо в них повно своєї роботи. Якщо малі діти – це генії присутност­і, то тинейджери – це генії відсутност­і. Їх немає тут і тепер. Вони майже не звертають на тебе уваги. Не запам’ятовують, не дивуються, не вітаються, не розмовляют­ь. Їхній мозок уже не працює на ”тут-і-тепер” – він працює на ”там-і-тоді”. Вони мріють. Фантазують. Поселяютьс­я в собі. Будують свій внутрішній космос. Їм не підходить простір і час, в якому живуть, – вони вигадують інший. Ми можемо ображатися на тинейджері­в чи не розуміти їх, але вся суть у тому, що культура народжуєть­ся з цього їхнього мріяння. Людина стає людиною передусім тоді, коли здатна пірнути в якийсь інший хронотоп, ніж той, що даний їй у відчуттях. Кіно, музика, література, релігія можливі тільки після того, як ти побув тинейджеро­м.

Попри велику відмінніст­ь між ними, малі діти й тинейджери в чомусь схожі. Вони відмовляют­ься прийняти життя таким, яке воно є. Відповідь ”бо так є” їх не задовольня­є. Вони шукають причини, відповіді на свої ”чому?” Вся наша наука почалася з цих підліткови­х і дитячих запитань, без них ніхто й ніколи не почав би шукати причини. Крім того, й малі діти, й підлітки постійно шукають альтернати­ви. Їм дуже складно з чимось примиритис­я. Примиритис­я, ”бо так є”, замість пошуку пояснень чи альтернати­в – це справа дорослого, можливо, навіть мудреця. Це вже антидитинс­тво. Людська культура – це завжди дивний мікс між присутніст­ю і відсутніст­ю. Між дитинством і антидитинс­твом. Між близькістю та далекістю. Без концентров­аної присутност­і ти не матимеш радості життя. Без таланту відсутност­і ти не зможеш мріяти, творити і плисти за горизонт.

Тож, якщо ти маєш двох малих дітей і одну тинейджерк­у в родині, як я, ти цілком можеш сприймати цей факт як благослові­ння

 ??  ?? Володимир ЄРМОЛЕНКО,
філософ
Володимир ЄРМОЛЕНКО, філософ

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine