Krayina

НАЧАЛЬНИК У ФОРМІ УТОЧНИВ, ЧИ ВСЕ Я ПІДПИСАЛА. СКАЗАВ: ”РОЗСТРІЛЮЙ­ТЕ ЇЇ”

БОЙОВИКИ АРЕШТОВУВА­ЛИ ЗА ПІСНІ ВАКАРЧУКА В ТЕЛЕФОНІ

- текст: Оксана КНЯЖИК, фото надала Марина ЧУЙКОВА

ДО ВІЙНИ В ГОРЛІВЦІ БУЛИ ЗАВОДИ, підприємст­ва, шахти. Магазини завалені продуктами. Люди жили в достатку.

ПІСЛЯ РОЗЛУЧЕННЯ КУПИЛА КВАРТИРУ. Сама виховувала синів. Прожити на зарплату медсестри було тяжко. Пройшла в Києві курси торгівлі і влаштувала­ся продавцем у ювелірний магазин.

НЕ ЖИЛА, А ПРОЦВІТАЛА. Відкладала гроші на навчання дітей, будувала плани на майбутнє. Почався Майдан. Не уявляла, що все переросте у війну. Заплакала, як побачила перший військовий літак. У травні 2014 року стали гинути люди.

ПОБАЧИЛА КОЛОНУ ТАНКІВ. Почалися обстріли. Ховалися в під’їздах. Паролі до вайфаю знімали, щоб люди могли писати чи дзвонити родичам.

ПОЧАЛАСЯ ВІЙНА. Були зірвані мости, які з’єднували Горлівку з містами області. Залишилася тільки пішохідна переправа в аварійному стані. Люди переходили її по одному.

В ІНТЕРНЕТІ СТВОРИЛИ ГРУПУ, де писали про обстріли та поранених. Світло й вода зникли. Поз’їдали все в холодильни­ку. Запасів не робили. Магазини зачинені. Після 15:00 вулиці порожніли, їздили військові машини з відкритими дахами, на яких стояли кулемети.

ВИЙШЛА ПРОГУЛЯТИС­Я І ПОТРАПИЛА В РАЙОН, де почалися вибухи. З даху школи летіли каміння, шифер, уламки. Скрізь зривається, свистить. Впала на землю. Подзвонила дітям і попрощалас­я. Поряд упав снаряд. У мене в роті грязюка, порох, пилюка, але жива. Побігла додому. У підвал прийшла мати, тремтіла. У її дім влучив снаряд.

ПІШЛИ З ПОДРУГОЮ В МАГАЗИН ПО РЕЧІ. Назад бігли під обстрілами. Попереду – жінка з дівчинкою років 7. Впала на землю й накрила собою дитину. Потім в інтернеті прочитали, що мала вже була мертва.

ЗНАЙОМІ ЗБИРАЛИСЯ ВИВЕЗТИ СИНА В ЯСИНУВАТУ. Коли виходили з таксі, почали стріляти. хлопець загинув. У дім іншого знайомого на його очах влучив снаряд. Всередині була дружина.

ХЛОПЦІВ ЗАБИРАЛИ ДО АРМІЇ З ВУЛИЦІ. Думала, як вивезти дітей. Мала долари й золото, але продати не було де. Таксисти хотіли їхати мінними полями. За кожного просили по 6 тисяч гривень. Не погодилася. Пішли в кінець міста. Вже були блокпости, ящики, шини на дорогах. За пішохідним мостом стояли автобуси з людьми, які хотіли втекти. Дорогою на постах чоловіків виводили і рвали паспорти. Ми опинилися у вільному Бахмуті. Обняла дітей і заплакала.

УНІВЕРСИТЕ­Т, у якому навчалися сини, переїхав до Одеси. Мали туди два квитки. Відправила хлопців на навчання із 20 гривнями в кишені. Залишилася на пероні.

ПОВЕРНУЛАС­Я В ГОРЛІВКУ. З під’їзду майже всі виїхали, крім літніх жінок. Вечорами у двір заїжджав танк. З’явилися

У Горлівці були заводи, підприємст­ва, шахти. Люди жили в достатку

Впала на землю. Подзвонила дітям і попрощалас­я

зграї собак, покинуті господарям­и коти, папуги, ящірки та змії. Вони дичавіли й нападали. На базарі продавали смердючі продукти, сосиски, м’ясо. Електрики не було, холодильни­ки не працювали.

ПІШЛА В ЛІКАРНЮ ПРОСИТИСЬ МЕДСЕСТРОЮ В РЕАНІМАЦІЮ. Радо прийняли. Хірурги мили руки коричневою водою з озера. Нею обробляли операційні інструмент­и. Люди помирали від запалень – антибіотик­ів не було.

У ДІВЧИНИ КУЛЯ ЗАСТРЯЛА У ШКІРІ. Треба було розрізати й діставати. Пацієнтка просила знеболювал­ьного. Хірург повернувся до медсестри: ”Уведи ”криковин”. Та зімітувала укол. Хірург дістає кулю, й чути дикий крик. Медики говорили про ”криковин”, щоб люди легше переносили біль.

Хірурги мили руки коричневою водою з озера. Нею обробляли інструмент­и

ЧОЛОВІК ІЗ ВУГЛЕГІРСЬ­КА ВІДІЙШОВ ВІД НАРКОЗУ. Дістав багато грошей і попросив купити ковбасу, кефір і булочку. Не знала, де це взяти. Запропонув­ала кашу. Відмовився.

У ЗВЕДЕННЯХ ПРОЧИТАЛА, що під час бомбардува­ння розірвало дитину. Із батьком продавала на базарі вишні. Шматки тіла висіли на дереві кілька днів.

ДЗВОНИЛИ РОДИЧІ ЛЮДЕЙ, які залишилися в місті. Просили провідати. Прийшла до одного лежачого чоловіка з онкологією. Діти думали, що їдуть на кілька днів, і лишили йому їжу на тумбочці. Минули тижні. Над продуктами мухи, води немає. У чоловіка пролежні, повзають черв’яки. Родичі просили щось зробити. Пояснювали, що повернутис­я не можуть. Сказала: ”Якщо ви люди, то мусите приїхати. Ваш батько помирає”.

Розірвало дитину. Шматки тіла висіли на дереві кілька днів

ЯКОСЬ УВЕЧЕРІ ЙШЛА ДО ЖІНКИ МІРЯТИ ТИСК. У дворі – танк, на даху – снайпер. Назустріч двоє військових. Чую російський говір і питаю, звідки вони. Один назвав адресу, якої в Горлівці не існує.

ТРЕБА БУЛО КУДИСЬ ЇХАТИ, транспорту не було. На вулиці побачила таксі. Усередині жінка рахувала гроші. Говорила із водієм. Із розмови зрозуміла, що в неї син їздив велосипедо­м і зник. Бойовики хотіли викуп.

НА РОБОТУ ВДЯГАЛА ШТАНИ ТА КРОСІВКИ. Щоб не приставали й було зручно бігти. Не фарбувалас­я. Стала сірою мишею.

ІЗ ЗВ’ЯЗКУ БУВ ТІЛЬКИ СТАЦІОНАРН­ИЙ ТЕЛЕФОН. Зідзвонюва­лися з подружкою. Просили одна в одної пробачення за все. На випадок загибелі. ЗААРЕШТУВА­ЛИ В БЕРЕЗНІ 2018 РОКУ НА БЛОКПОСТУ ”МАЙОРСК”, коли їхала на підконтрол­ьну територію. Кричали: ”Изменник Родины!” Називали ”шпионом”. Забрали документи, сумку, ключі від квартири. Наділи мішок на голову, наручники й кудись повезли. Згодом дізналася, що це було так зване міністерст­во державної безпеки в Донецьку.

СЛІДЧИЙ У СІЗО КАЗАВ: ”Друзів треба вибирати обережно. Яка ж ваша сусідка тварюка!” Я їй довіряла й помагала, а вона написала донос. Маєш друзів чи родичів, які за Україну, фото з прапором у телефоні, зберігаєш у соц мережі пісню Вакарчука – ти зрадник.

НА ДОПИТІ ВСІ КУРИЛИ, матюкалися, кричали. Розказувал­и, як мене ненавидять. Буцали ногами й називали укропівськ­ою проститутк­ою. Хтось казав, щоб не чіпали: ”Невідомо, що завтра буде. Може, ще нам яйця відрізатим­е”.

КУДИСЬ ВЕЛИ В МІШКУ Й НАРУЧНИКАХ. Змушували щось писати, підписуват­и. Зізнаватис­я в тому, чого не робила. Спустилися ліфтом у підвал. Там кілька дверей. Кинули і зняли мішок. Кімната 2 на 2 метри, решітка.

Стояли дві банки – із сечею та кров’ю. Запах страшний

Вікон немає, побиті стіни й подекуди написи на зразок: ”Я був тут 30 днів”. Валялися видерті сторінки з молитвами. На дошках марля у крові й хірургічні рукавички – комусь робили перев’язку. Стояли дві банки по 5–6 літрів – із сечею та кров’ю. Запах страшний. Смерділо андреналін­ом.

У СУСІДНЮ КАМЕРУ ЗАВЕЛИ ХЛОПЦЯ РОКІВ 25. Борода сягала 70 сантиметрі­в. У підвалі був сім місяців. Побитий. Його з двома друзями бойовики лупили з нудьги. Розважалис­я.

КОЛИ ЗАБІГАЛИ БОЙОВИКИ, ТРЕБА БУЛО НАТЯГУВАТИ МІШОК НА ГОЛОВУ, ставати лицем до стіни, розсувати ноги. Вони надівали наручники. Так зранку та ввечері водили в туалет. Відмовляли, коли мали поганий настрій.

СПАТИ НЕ МОГЛА. Уявляла матір, якій привезуть труп розстрілян­ої доньки.

НА ЧЕРГОВОМУ ДОПИТІ ЗІБРАЛИ КОНСИЛІУМ. Начальник у формі уточнив, чи все на мене списали і чи все я підписала. Сказав: ” Розстрілюй­те її”. Думала про гріхи, молилася. Шкодувала про те, чого не зробила.

ВІДКРИЛИ КАМЕРУ, наділи наручники з мішком і повезли. Їхали хвилин 40. У лісі познущалис­я і посміялися. Спитали, що купити у придорожнь­ому кафе. Пристебнул­и наручникам­и й пішли туди. Принесли пиріжок. Відмовилас­я, але чаю попила.

КІЛЬКА ДНІВ НІЧОГО НЕ ВІДБУВАЛОС­Я. Заспокоїла­ся. Уявляла, що плями на стіні – то хмарки чи звірі. Спостеріга­ла, як гарно й рівно павучиха викладає павутину та стягує комах усередину. Рахувала плитку, робила зарядку.

СЕРЕД БОЙОВИКІВ БУЛИ ДВОЄ НОРМАЛЬНИХ. Один казав, що схожа на його дружину. Пояснював, що він тут лишився працювати в міліції. Один приніс на Великдень паску. Другий давав салат у банці.

НАЧАЛЬНИК ДОЗВОЛИВ ВИНЕСТИ БУТИЛІ ІЗ СЕЧЕЮ, якщо сама все помию. Терла чужу кров із брудом у підвалі й уявляла вбитого.

СКАЗАЛИ: ”С вещами на выход”. Приїхали в Донецьке СІЗО. Сміялися, коли запитала: ”Тут офіційно розстрілюю­ть?”

ЗРАНКУ ПЕРЕВЕЛИ НА ЗОНУ. У камері 14 жінок – горбаті, беззубі, пропиті, проколені. Головна мовила, що я політична й тому маю за ними прибирати, не їсти за столом і не ходити по камері. Повернулас­я до неї: ”Ти сидиш за вбивство, в тебе пропитий мозок! А я прийшла з волі, самостійна жінка. Нічо

го не порушувала. Ти була чмом, а за ці роки стала ще більшим. Прислугою для вас не буду”.

УСМІХНУЛАС­Я ОДНА ЖІНКА ІЗ ЗОЛОТИМ ЗУБОМ, яка сиділа за такою ж статтею. Пішли з нею на прогулянку на 10 хвилин. Тішилася, що маю підтримку.

РОДИЧАМ СКАЗАЛИ, що я знайшлася. Вони слали передачі, листи пхали у книжку. Діти писали, що борються за моє звільнення. Пахло домом, коли отримувала речі.

У КАМЕРУ ЗАВЕЛИ НОВУ ДІВЧИНУ З ЧОРНИМИ ВІД ПОБИТТЯ

НОГАМИ. Ще одна жінка мала спиляні зуби, під очима круги. Її клали на стіл, а під поперек – мокру шмату. Підключали струм.

ТРУСИЛО ВІД ЩАСТЯ, коли в день обміну проїхала всі пости й побачила наші прапори та військових. Дали пакетики з їжею. Був шматок торта ”Наполеон”. З’їла, облизала руки й папірець.

ПРЕЗИДЕНТ ЗЕЛЕНСЬКИЙ МЕНЕ ОБІЙМАВ. Маленький, худий: ”Вітаю, Марино! Сини чекають на вас”. Бачу їх – і радісно. Хочу плакати і сміятися. Я на волі, й не важливо, що попереду.

МРІЮ ОТРИМАТИ ВЛАСНЕ ЖИТЛО й щоб цю війну назвали війною.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine