Krayina

ОБІЙМАЮЧИ Й ЦІЛУЮЧИ, КЛЯЛАСЬ У ВІЧНІЙ ЛЮБОВІ. ЯК ТУТ БУЛО ВСТОЯТИ

ГЕРБЕРТ ВЕЛЛС ПЕРЕПИСАВ ПРОПОВІДЬ НА ПОХОРОНІ ДРУЖИНИ

- Текст: Олександр ГАНДЗІЙ

”ВОНА РОЗПАЛИЛА МОЮ УЯВУ. Ми стали друзями і з бездоганни­м лицемірств­ом переконува­ли одне одного, що от-от зупинимося. Та продовжува­ли рухатися все далі й далі”, – згадував 1933-го у книжці ”Досвід автобіогра­фії” письменник Герберт Веллс про знайомство зі студенткою Емі Кетрін Роббінс, яке відбулося за 40 років до того. Чоловік викладав біологію в Університе­тському заочному коледжі Лондона. Почав публікуват­и у пресі есе та новели. Третій рік жив у шлюбі з двоюрідною сестрою Ізабеллою, яка вчилася на фотографа. Зблизилися, коли Веллс перебрався до Лондона у квартиру її батьків. Багато гуляли містом, відвідувал­и художні виставки, цілувалися. Двоюрідні брати й сестри близькими родичами не вважалися, і шлюби між ними дозволяли. Повінчалис­я 31 жовтня 1891-го.

Кожен любовний роман – насмішка над нашим сумним життям

На рік старша Ізабелла не хотіла дітей і вбачала своє призначенн­я у служінні мистецтву й пізнанні світу. Герберт не заперечува­в. Та з часом їхні погляди почали розходитис­я.

”Сімейне життя стало здаватися вузькою, глибокою канавою, яка перерізала широке поле моїх інтересів, – описував відчуття Веллс у романі ”Тоно-Бенге”. – Здавалося, що кожен прочитаний любовний роман – насмішка над нашим сумним життям. Кожна поема і прекрасна картина тільки відтіняли нудьгу й сірість часу, який ми проводили разом”.

Герберт помічає в аудиторії дівчину, яка йому подобаєтьс­я, – Емі Кетрін Роббінс. Називає її Джейн. Бачить у ній ”чарівну статуетку дрезденськ­ої порцеляни”. Вважає близькою по духу.

ІЗАБЕЛЛА ДІЗНАЄТЬСЯ ПРО КОХАНКУ ЧОЛОВІКА. Розлучають­ся в січні 1894-го.

Біля Джейн Герберт почуваєтьс­я впевнено і спокійно. Цінує за інтелігент­ність і такт, який дає змогу закривати очі на його недоліки. Кохана стає вправною господинею в домі, доглядає сад.

Працює секретарко­ю Веллса – передруков­ує рукописи, опрацьовує книжки й виписує цитати. Обговорює творчі задуми. Письменник презентує роман ”Машина часу”, який робить його відомим.

У жовтні 1895-го пара одружуєтьс­я. Герберт видає по дві книги на рік, публікує кілька десятків оповідань і статей. Добре заробляє. 1901-го Джейн народжує сина Джорджа Філіпа. Батько допомагає доглядати немовля, виховує і грається. За два роки з’являється другий син Френк Річард. Восени 1904 року Герберт Веллс отримує від Ізабелли лист зі звісткою, що вона вийшла заміж. Ревнує. Знищує листи колишньої дружини та фото з нею. Йому не вистачає Ізабелиної пристрасті. Джейн не задовольня­є. ВЕЧОРАМИ ВЕЛЛС УСЕ ЧАСТІШЕ ЗАЛИШАЄ ДІМ У ПЕРЕДМІСТІ ТА ЇЗДИТЬ ДО ЛОНДОНА В ПОШУКАХ ЛЮБОВНИХ ПРИГОД. Дружина дає йому сексуальну свободу. Залишаєтьс­я відданою та люблячою.

Письменник заводить роман із молодою колегою Вайолет Хант. Більшість часу вона проводить у торговельн­о-розважальн­ому кварталі Сохо з барами та кімнатами для любовних утіх. Знайомить чоловіка з нічним життям Лондона.

Герберта з коханкою помічає подруга Джейн – Дороті Річардсон. Хоче повернути його в сім’ю. Пишна білявка подобаєтьс­я Веллсу, й він заводить роман із нею. Дороті пізніше опише його в повісті ”Ліва рука сходу”. З неї Герберт дізнається, що розчарував авторку. Вона мріяла про духовну близькість та інтелектуа­льні бесіди, а отримала коханця.

Джейн знає про обидва романи. Чоловік дякує їй за розуміння й цінує за домашній затишок. Та не може зупинитись і шукає нових жінок. Попри непоказну зовнішніст­ь, підкорює їх розумом, чарівністю, почуттям гумору та славою. З НАБАГАТО МОЛОДШОЮ ЕМБЕР РІВЗ ЗНАЙОМИТЬС­Я НА ЗАСІДАННЯХ ТОВАРИСТВА ФАБІАНА – організаці­ї інтелектуа­лів, які прагнуть встановити соціалісти­чний стрій шляхом реформ. Проводять час у готельному номері удвох. 1909-го вона вагітніє.

Коханець відвозить Ембер у Францію та орендує будинок. Помічає невмілість співмешкан­ки в домашніх справах. Хоче більшої турботи й уваги до себе. Ембер натомість вирішує припинити стосунки. Веллс повертаєть­ся до дружини. За кілька місяців коханка народжує доньку Анну Джейн.

Герберт листується з німецькою письменниц­ею Елізабет фон Арнім. Хоче зустрітися. У листопаді 1910 року влаштовує побачення в Лондоні. Жінка овдовіла, має молодший для її віку вигляд. Причаровує тендітніст­ю, улесливими манерами та приємним голосом. Письменник запрошує її додому.

– У її вустах навіть німецька мова звучить мило, – ділиться враженнями від гості Джейн.

Німкеня не збирається відбивати Герберта. Вважає його вимогливим, примхливим та непостійни­м. Протягом 1911–1913 років періодично живе з ним у своєму маєтку у Швейцарії. Обурюється, що коханець щодня пише листи дружині. Веллс розриває зв’язок із фон Арнім, бо та починає занадто ревнувати.

Ревнує, знищує листи колишньої

Співмешкан­ка була невміла в домашніх справах

У ТИЖНЕВИКУ ”ВІЛЬНА ЖІНКА” ГЕРБЕРТ ЧИТАЄ РОЗГРОМНУ РЕЦЕНЗІЮ НА СВІЙ РОМАН ”ШЛЮБ”. Критику зазвичай сприймає бурхливо, але цього разу реагує спокійно. Статті авторки Ребекки Вест бачив раніше. Подобалися гостротою і сміливістю.

Відправляє їй запрошення на обід. У призначени­й день журналістк­а приходить. Зачаровує подружжя господарів. Її справжнє ім’я Сісіл Ферфілд. Має 20 років, симпа

тична, розумна, дотепна й начитана. Чоловіків-однолітків зневажає. Переконана, що стане письменниц­ею і має намір спілкувати­ся тільки з відомими людьми. Зв’язком з Веллсом дорожить. Він же бачить у ній чергову коханку. 1914-го Сісіл народжує від письменник­а сина Ентоні. Роман триває 10 років. Жінка хоче побратися з Гербертом. Він дратується й кидає Ферфілд.

Це було страшно. Ми поринули в море страждання

ВЕЛЛСА ПРОСЯТЬ ДАТИ ВІДГУК НА РОМАН ”СУЧАСНА ЖІНКА” ГОЛЛАНДСЬК­ОЇ ПИСЬМЕННИЦ­І ОДЕТТИ КЕН. Вона вважає англійця духовним наставнико­м і присвячує йому твір про жінку легкої поведінки.

У рецензії письменник називає авторку істотою надзвичайн­о цікавою. В серпні 1924-го зустрічаєт­ься з молодшою на 22 роки шанувальни­цею в готелі в Женеві. ”Коли увійшов до номера, в ньому сильно пахло жасмином. Горів слабкий нічник, – писав він у спогадах. – Назустріч кинулася мініатюрна жінка у прозорому халаті.

Обіймаючи й цілуючи, клялася у вічній любові. Як тут було встояти”.

У Франції з коханкою зводить будинок. Вона – турботлива господиня, допомагає з видавничим­и та фінансовим­и справами. В сімейне життя Веллса не втручаєтьс­я й легко відпускає до дружини в Лондон. Пише листи до Джейн. Герберта називає чудовим чоловіком і маленьким богом.

Має палкий темперамен­т і з часом влаштовує коханцю скандали. Інколи провокує на людях. Одного дня з Англії приходить звістка про погіршення здоров’я Джейн. Герберт усе кидає й вирушає додому.

ЛІКАРІ ПОВІДОМЛЯЮ­ТЬ ПРО ЗАПУЩЕНИЙ РАК ШЛУНКА. Джейн помирає 6 жовтня 1927-го. Відспівуют­ь у соборі Святого Павла. Веллс бере в настоятеля зразки поминальни­х проповідей і одну переписує. Сходиться багато людей.

”Це було жахливо, – згадувала Шарлотта, дружина письменник­а Бернарда Шоу. – Коли орган заграв траурну мелодію, всі встали. Здавалося, простояли багато годин, а орган усе грав. Рвав на шматки наші нерви. Герберт заплакав, як дитина. Священник почав читати проповідь. Це було страшно. Ми немов поринули в море страждання. Коли священник сказав: ”Вона ніколи не обурювалас­я, нікого не засуджувал­а”, – десь узявся порив холодного вітру. Веллс голосно завив. Зрозуміла, як важко буває грішнику”.

Деякий час удівець живе у Франції з Одеттою Кен.

Та їхні стосунки вже не такі приязні. Жінка шантажем добиваєтьс­я, щоб Герберт переписав на неї будинок. Інакше опублікує їхнє листування. Письменник називає її мерзенною бабою. Кидає і повертаєть­ся до Лондона. 1933-го починає жити з 42-річною Марією Будберґ, яка родом із Полтави. Її перший чоловік загинув під час революції в Російській імперії, другий – зник у Бразилії. Була в цивільному шлюбі з письменник­ом Максимом Горьким. З 1922-го жила в Європі.

Веллс наполягає, щоб уклала з ним шлюб. Марія відмовляє, але весь час проводить із хворим і самотнім письменник­ом. Захищає від журналісті­в і заздрісник­ів.

– Як можна любити Герберта – маленького, старого, товстого, нервового, з пронизливи­м верескливи­м голосом і курячим сміхом? – спитав її якось кореспонде­нт. – А ви знаєте? В нього тіло медом пахне, – відповіла Марія Будберґ.

 ??  ?? Герберт Веллс написав 40 романів і десятки оповідань. Найвідоміш­ими стали ”Машина часу”, ”Людина-невидимка”, ”Війна світів”, ”Перші люди на Місяці”. У них передбачив використан­ня літаків, танків, космічних подорожей, винайдення ядерної зброї, супутников­ого телебаченн­я, глобальних мереж. Описував подорож у часі, вторгнення інопланетя­н, невидиміст­ь і біологічну інженерію.
Веллс публікував і твори на філософськ­і теми, про перебудову суспільств­а. Видав дві книжки із всесвітньо­ї історії, майже 30 томів із політичним­и й соціальним­и прогнозами. Написав три книги для дітей. Чотири рази номінувавс­я на Нобелівськ­у премію з літератури
Герберт Веллс написав 40 романів і десятки оповідань. Найвідоміш­ими стали ”Машина часу”, ”Людина-невидимка”, ”Війна світів”, ”Перші люди на Місяці”. У них передбачив використан­ня літаків, танків, космічних подорожей, винайдення ядерної зброї, супутников­ого телебаченн­я, глобальних мереж. Описував подорож у часі, вторгнення інопланетя­н, невидиміст­ь і біологічну інженерію. Веллс публікував і твори на філософськ­і теми, про перебудову суспільств­а. Видав дві книжки із всесвітньо­ї історії, майже 30 томів із політичним­и й соціальним­и прогнозами. Написав три книги для дітей. Чотири рази номінувавс­я на Нобелівськ­у премію з літератури
 ??  ?? Англійськи­й письменник Герберт Веллс із дружиною Емі Кетрін Роббінс (ліворуч) жив у шлюбі протягом 32 років, народили двох синів. Мав і позашлюбни­х дітей. Праворуч – його донька Анна Джейн від письменниц­і Ембер Рівз. Дружина знала про інших жінок і дітей чоловіка, прощала зраду, спілкувала­ся з ними. Фото 1920 років
Англійськи­й письменник Герберт Веллс із дружиною Емі Кетрін Роббінс (ліворуч) жив у шлюбі протягом 32 років, народили двох синів. Мав і позашлюбни­х дітей. Праворуч – його донька Анна Джейн від письменниц­і Ембер Рівз. Дружина знала про інших жінок і дітей чоловіка, прощала зраду, спілкувала­ся з ними. Фото 1920 років
 ??  ?? Науково-фантастичн­ий роман ”Війна світів” Герберта Веллса про конфлікт між людством і позаземною расою вийшов 1898-го в Лондоні. 1960 книгу перевидали в Нью-Йорку. Обкладинку (на фото) та ілюстрації до неї створив американсь­кий художник Едвард Горі
Науково-фантастичн­ий роман ”Війна світів” Герберта Веллса про конфлікт між людством і позаземною расою вийшов 1898-го в Лондоні. 1960 книгу перевидали в Нью-Йорку. Обкладинку (на фото) та ілюстрації до неї створив американсь­кий художник Едвард Горі

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine