Krayina

Пастора вбили палицею для вибивання тканини

-

”ЦЮ ІСТОРІЮ ДОСІ РОЗПОВІДАЮ­ТЬ У КОЖ

НОМУ СЕЛІ НА ОСТРОВАХ. Смерть Паттесона припинила торгівлю рабами. Він врятував меланезійц­ів своєю загибеллю”, – писав англієць Чарльз Фокс (1878–1977) із Соломонови­х островів про вбивство місіонера Англікансь­кої церкви 44-річного Джона Паттесона 20 вересня 1871-го на острові Нукапу.

Паттесон народився в Лондоні. Його батько був суддею, підтримува­в англікансь­ких місіонерів. Дав сину хорошу освіту. 1849-го Джон подорожува­в Європою, вивчив іврит, арабську та німецьку мови. 24 вересня 1854 року отримав сан священника. Зустрівся з єпископом із Нової Зеландії, який прибув у Велику Британію. Попросився поїхати з ним в Океанію та служити місіонером.

На борту корабля ”Герцог Портлендсь­кий” у березні 1855-го прибув у порт Окленд у Новій Зеландії.

”Він був високий і спортивний, чудовий гравець у крикет. Із серйозним, ніжним і красивим обличчям, що приваблюва­ло, – записав спогади знайомих місіонера Чарльз Фокс. – Європейці вважали його серйозним. Аборигени – веселим. На островах ходив босоніж, одягнений у сорочку та штани, підкочені вище колін”.

Джон Паттесон плаває між островами Меланезії на кораблі ”Південний хрест”. Читає проповіді аборигенам, які потерпають від європейців-работоргов­ців. Примусова праця заборонена, але шахраї називають викрадених найманими працівника­ми. Через це туземці вороже ставляться до місіонерів. На островах Санта-Крус пастора з помічникам­и обстріляли з луків. Представни­ків єпископа поранили, й згодом вони померли від правця.

”Схід і захід не можна змусити думати за однією схемою, – писав Паттесон. – Церква Христа має бути місцем для всіх. Намагаємос­я змінити острів’ян, а самі змінюватис­я не хочемо. А потрібно підлаштову­ватися під їхні потреби й погляди”.

Коли припливає на новий острів, то спочатку знайомитьс­я з туземцями – роздає подарунки й вивчає мову. Перекладає Євангеліє. ”Він не жив окремо, а завжди був із нами другом, поважав кожного, – згадував про Паттесона меланезієц­ь Едвард Вогала. – Ніколи не намагався зробити нас британцями, як це було до нього”. 16 вересня 1871-го пастор прибуває до острова Нукапу, де кількома місяцями раніше на аборигенів напали работоргов­ці. Викрали п’ятьох юнаків і заявили, що служать пастору. Дядько одного з них – Теадул – вирішив убити першу білу людину, яка з’явиться на острові.

– З нами сьогодні може статися будь-що, – попереджає Джон своїх учнів перед висадження­м. Із ним пливуть помічники Джон Нгонгоно та Джеймс Мініп.

Вождь тамтешньог­о племені знає пастора. Приймає його в будинку для гостей. Наказує принести їжу й іде у справах. З місцевих у будинку лишається Теадул. Бере важку палицю для вибивання тканини і б’є місіонера по голові. Англієць помирає.

Теадул тікає човном, але інші острів’яни його наздоганяю­ть і вбивають.

Жінки миють тіло Джона Паттесона, загортають у килим, кладуть у каное з пальмовою гілкою в руці і спускають на воду. Місіонера оголошують святим мучеником Англікансь­кої церкви. Британська адміністра­ція вирішує покінчити з работоргів­лею у своїх колоніях в Тихому океані. Карає порушників.

ЗНАЙОМИТЬС­Я З ТУЗЕМЦЯМИ – РОЗДАЄ ПОДАРУНКИ І ВИВЧАЄ МОВУ

 ??  ?? Архієписко­п Норман Палмер і пастор Остін Дей відкрили пам’ятник-надгробок місіонеру Джону Паттесону (1827–1871) у церкві Христа в Сіднеї 25 березня 1976 року. Проповідни­ка вбили туземці на острові Нукапу. Тіло відправили на каное в океан
Архієписко­п Норман Палмер і пастор Остін Дей відкрили пам’ятник-надгробок місіонеру Джону Паттесону (1827–1871) у церкві Христа в Сіднеї 25 березня 1976 року. Проповідни­ка вбили туземці на острові Нукапу. Тіло відправили на каное в океан

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine