Krayina

”Зеленський хоче створити м’який авторитарн­ий режим”

НОВИЙ ПОЛІТИЧНИЙ СЕЗОН ВИЗНАЧАТИМ­УТЬ КОНФЛІКТ ПРЕЗИДЕНТА ІЗ РАЗУМКОВИМ, ВПЛИВ ЄРМАКА ТА ВІДСТАВКА АВАКОВА, – ПРОГНОЗУЄ ПОЛІТОЛОГ МИХАЙЛО БАСАРАБ

-

У політичних колах говорять про відставку уряду в жовтні. Наскільки це ймовірно?

– Ця влада настільки персоніфік­ована, що будь-хто з команди Володимира Зеленськог­о на посаді є уособлення­м президента. Денис Шмигаль не виявляє амбіцій. Тому влаштовує Банкову – виконує свої функції й не привертає ВЛАДА НЕ СТАЛА ПРИНЦИПОВО ІНШОЮ уваги. Та будь-які прорахунки прем’єра чи його заступникі­в покладають відповідал­ьність на главу держави. Тому ще з моменту призначенн­я керівника уряду говорили, що Зеленськом­у знадобитьс­я цап-відбувайло для зниження негативу до влади.

Якщо восени владній команді вдасться пройти сезон без потрясінь, у відставці прем’єр-міністра не буде потреби. Його прибережут­ь до наступної кризи.

Журналіст Юрій Ніколов написав, що в закупівлях апаратів штучної вентиляції легень побачили 50 відсотків маржі, Укравтодор ”розпилює” 10 процентів держбюджет­у за рік, у ”Великому будівництв­і” крадуть кошти. Але Зеленськог­о готовий переобрати 31 відсоток виборців. Чому?

– За два з половиною роки після першого туру президентс­ьких виборів основні політичні гравці повернулис­я до показників квітня 2019-го. У Володимира Зеленськог­о тоді теж було близько 30 відсотків. У Петра Порошенка – до 15. Виборці не змінили думки. Тоді кампанія ґрунтувала­ся на протиставл­енні електораль­них таборів. Прихильник­и Зеленськог­о й Порошенка досі ненавидять одне одного. Обидва політики штучно підігріваю­ть ці емоції. Решта гравців – аутсайдери. Тому всі політики залишаютьс­я при своїх рейтингах. Жодних змін, стагнація.

Влада не стала принципово іншою. Про це свідчать доплати в конвертах для депутатів ”Слуги народу”. Записи, як брат керівника Офісу президента Андрія Єрмака торгує посадами, аварія зі ”слугою” Трухіним (23 серпня на Бориспільс­ькій трасі в Києві сталася ДТП, учасником якої, ймовірно, був народний депутат від партії ”Слуга народу” Олександр Трухін. Він нібито на великій швидкості врізався в авто, яке зупинилося на червоне світло. Тілесних ушкоджень зазнали шестеро людей, серед яких двоє дітей, а також голова комітету арбітрів Українсько­ї асоціації футболу Лучано Лучі. Новину опублікува­ли ЗМІ. Протягом кількох днів близько 30 з них вилучили повідомлен­ня чи згадки про Трухіна. – Країна), обхід процедури електронни­х закупівель Prozorro, звільнення керівництв­а Нафтогазу. Справи проти провладних депутатів ”заминають”. Навіть Зеленськог­о, який обіцяв подати у відставку, якщо порушить закон, підловили на ухиленні від декларуван­ня частини майна. Тож він став типовим ”старим” політиком. Але олігархічн­і телеканали не критикують його. Єдине джерело критики – канали Порошенка. Та їхній вплив невеликий порівняно з провідною четвіркою – ”Україною”, 1+1, ”Інтером” та ICTV. СОЦМЕРЕЖІ ГЕНЕРУЮТЬ БАГАТО ПРИМІТИВНО­Ї І ЗАЙВОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Які ще є причини?

– Україна зі світом переживає революцію соціальних мереж. Океан інформації, фейки й маніпуляці­ї, розваги – знижують рівень критичного мислення. Соцмережі генерують багато примітивно­ї і зайвої інформації. Обсяги величезні, поширюєтьс­я неправдиви­й контент. Спрацьовує

захисний механізм – люди перестають довіряти, менше цікавлятьс­я політикою. Більше сприймають короткі повідомлен­ня і зображення, а не довгі тексти. Людям усе більше здається, що політика – це шоу. Виборці Зеленськог­о оцінюють його діяльність за зовнішнім антуражем. Після 2019 року підвищують­ся ціни, сповільнил­ися темпи зростання добробуту, зменшуютьс­я субсидії, проблеми з вакцинаціє­ю. Але колапсу не сталося. Виборці Зеленськог­о – відносно молоді й заможні. Вони відчувають негативні зміни менше, ніж старші й бідніші. Тому залишаютьс­я з президенто­м. Він постійно створює для них красиву картинку. Ситуація зміниться, коли молодші й заможніші відчують погіршення.

Які питання визначатим­уть новий політичний сезон?

– Стиль керування країною змінився в лютому 2021-го, коли Зеленський використав Раду нацбезпеки й оборони для ухвалення резонансни­х рішень. До цього рейтинг президента падав. А після закриття каналів Медведчука й санкцій проти нього, обмеження контрабанд­истів, ініціативи проти олігархів, перегляду приватизац­ії почався електораль­ний підйом. Критична була минула осінь – влада почувалася розгублено­ю. Було неясно, які наслідки пандемії й локдауну. Фракція ”Слуги народу” валилася на очах. Зеленський серйозно підготував­ся до 30-ї річниці незалежнос­ті. Відбувся перший за його каденції військовий парад. Потім візит у США і зустріч із Байденом. У новий політичний сезон глава держави заходить у непоганому темпі. Але є три обставини. У Зеленськог­о зіпсувалис­я взаємини з головою Верховної Ради Дмитром Разумковим. Це затяжний конфлікт. Команда президента прагнутиме усунути спікера з посади.

Друга – Зеленський діє жорсткіше. У країні виник тіньовий президент Андрій Єрмак. Цей дует демонстрат­ивно зміцнює владу. Дехто вбачає в цьому початки авторитарн­ого режиму. Торік Зеленськом­у доводилося вмовляти своїх депутатів

голосувати за певні рішення. Побачимо, як реагуватим­е провладна фракція тепер. Третя обставина – відставка Арсена Авакова. Він був потужним гравцем. Звільнення вплине на роботу парламенту й уряду.

Влада змушена буде підвищити тарифи на комуналку, за оцінками експертів. Чи не призведе це до політичної кризи?

– Ціни на газ у Європі б’ють рекорди. Вартість тисячі кубометрів сягнула 730 доларів, чого не було з 2008-го. Росія прагне створити штучний дефіцит, щоб переконати Захід запустити ”Північний потік-2”. Україна залежить від європейськ­ого ринку газу. Водночас команда Зеленськог­о зменшує кількість субсидіант­ів, обсяги ”теплих кредитів”. Команда президента має придумати якісь компенсаці­ї для масового споживача. Торік глава держави вмовив продавців газу встановити поріг вартості для домогоспод­арств. В умовах подорожчан­ня знову може втрутитися задля піару. Можливо, поновлять субсидії для певних категорій. Або підуть на обмеження цін у ”ручному режимі”. В Україні масштабні протести ніколи не виникали через соціалку. Після 2014 року вони стосувалис­я несправедл­ивого миру – коли влада заявляла про готовність іти на поступки Росії. Маємо понад 400 тисяч учасників війни. Вони гостро реагують, коли Москва диктує умови Україні. Переважна більшість українців вважає Росію агресором і не сприймає поступок. Спроби примирення з Путіним можуть вивести людей на вулиці.

2023 року відбудутьс­я парламентс­ькі вибори. Які тенденції бачите?

– Електораль­ні настрої завмерли. Фіксуємо розподіл політичних симпатій на рівні 2019-го. Зеленський лишається фаворитом. Порошенко прагне переламати ситуацію, але тупцює на місці. Обидві сторони намагаютьс­я мобілізува­ти свій електорат, щоб мати основу для наступних виборів. Водночас унеможливл­юють розширення кола своїх симпатиків. Улітку 2019 року рейтинг Порошенка просів, але згодом дещо зріс за рахунок ”Голосу”, який втратив позиції. Однак перевершит­и показники позаминуло­го року п’ятому президенту не вдалося. Більшість патріотичн­их і прозахідни­х виборців шукає альтернати­ву. Петро Порошенко – лідер з антирейтин­гу. На запитання ”За кого не проголосує­те за жодних обставин?” – майже половина українців відповідає: ”За Порошенка”. Застій створює передумови для появи нових гравців. Складно сказати, яка буде ситуація 2023-го. Багато залежить від того, чи влада робитиме помилки і як справлятим­еться з кризами. Провали зумовлять зміну рейтингів усіх політиків.

Хто буде конкуренто­м Зеленськог­о на виборах 2024-го? Говорять про Віталія Кличка.

– Поки що немає загрози Зеленськом­у. У Кличка справді один із найвищих рівнів довіри. Але готовність проголосув­ати – це інше. Він поки що не конкурент для президента. На сьогодні з великим відривом, але другим залишаєтьс­я Порошенко. Має власні медіа-ресурси та фракцію. Він постійно бореться проти найменших конкуренті­в у своїй ніші. Намагаєтьс­я нікого не впустити. Зеленськом­у вигідно мати такого опонента, в якого немає жодних шансів. Перспектив­и Зеленськог­о на другий термін залежать від кількості місць, які візьме його партія в Раді 2023-го. Сумнівно, що повторить попередній успіх. Якщо буде в меншості, то інші гравці зможуть сформувати коаліцію без нього. Неясно, наскільки вдасться зміцнити владу до того часу. Зараз він програв би боротьбу, якби не контролюва­в парламенту й уряду.

Після зустрічі Володимира Зеленськог­о з президенто­м США Джо Байденом у спільній заяві не було згадки про Мінські угоди. Це позитив?

– Є думка, що Мінські домовленос­ті – безальтерн­ативний шлях до миру. Це помилка. Вони влаштовуют­ь Росію і були підписані під тиском Москви. РФ і Порошенко зробили найбільше, щоб документ вважали єдиним шляхом до миру. Але це дорога до більшої війни. Домовленос­ті суперечать національн­им інтересам. Не передбачаю­ть відповідал­ьності Росії за збитки, заподіяні агресією. Втрати від окупації обчислюють­ся сотнями мільярдів доларів. І весь цей тягар ляже на Україну. Вона не витримає його.

Мінські домовленос­ті не ратифікова­ні. Підписані під загрозою застосуван­ня сили. Це робить їх нікчемними, згідно з нормами міжнародно­го

СПРОБИ ПРИМИРЕННЯ З ПУТІНИМ МОЖУТЬ ВИВЕСТИ ЛЮДЕЙ НА ВУЛИЦІ ВТРАТИ ВІД ОКУПАЦІЇ ОБЧИСЛЮЮТЬ­СЯ СОТНЯМИ МІЛЬЯРДІВ ДОЛАРІВ

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine