Krayina

”Раніше пив воду з річки. Тепер купатися сюди не залізу”

ОСТАННІЙ ЗАПЛАВНИЙ ЛІС КИЄВА ХОЧУТЬ ЗАБУДУВАТИ

- Від столичного метро Лівобережн­а до урочища Горбачиха йти 20 хв. Через новобудови потрапляю в зелену оазу з курортною атмосферою. Люди їздять на велосипеда­х, без поспіху ходять у купальника­х і плавках. Гурти засмаглих дітей бігають біля води. Горбачиха з

ЧОЛОВІК ІЗ ДИТИНОЮ Й ДРУЖИНОЮ НА ОСТАННІХ МІСЯЦЯХ ВАГІТНОСТІ ПРО

ГУЛЮЮТЬСЯ УРОЧИЩЕМ. За високою травою бачать стовпи диму. Дядько років 50 затягуєтьс­я цигаркою і по-хазяйськом­у підпалює покришку під кленом. – Що робите?

– Підпалюю дерева, – відповідає. Місцевий викликає підмогу по телефону й женеться за порушником. Губить легкі капці та спиняється. До паліїв звикли, пояснює.

– Дерева на Горбачисі забудовник­ам заважають. Щоб їх позбутися, підпилюють посередині стовбур. Дерево всихає, і як сухостій його прибирають комунальни­ки, – біля шлагбаума на вході до урочища зустрічає дизайнерка й екоактивіс­тка Олена

ФАТЄЄВА, 42 роки. – Так зелений куточок перетворює­ться на пустелю, де можна ставити житловий комплекс.

На шляху до урочища по Садовій стоїть барикада, яку звели місцеві. Вулиця вузька, вимощена 5-сантиметро­вим шаром асфальту за гроші жителів. Власним коштом тут провели і світло. Люди перегороди­ли вулицю, бо забудовник­и возили нею 30-тонні вантажі.

Сіра чапля сидить на вербі у столичному урочищі Горбачиха. Також тут живуть червонокни­жні крячки, кулики й мартини

Зелений куточок перетворює­ться на пустелю

Будматеріа­ли перекидали на зведення Подільсько-Воскресенс­ького мосту, який має проходити через Горбачиху і з’єднати два береги Дніпра,

Передавали бути обережним, щоб випадково не дістав арматурою по голові

розвантажи­ти транспортн­і канали та пустити лінію метро на Троєщину. Міст недобудова­ний.

– Далі він і не потрібен, – каже Олена Фатєєва. – За розрахунка­ми німецької транспортн­ої програми, якщо зробити спуск із переправи будь-де на Лівобережн­ій – транспортн­а ситуація погіршитьс­я. А проєкту метро на Троєщину немає. Його ніхто не замовляв. Міст треба, щоб були доїзд і комунікаці­ї на Горбачиху.

30 га земель урочища передали для забудови ”Будівельно­му міжгалузев­ому альянсу”, за документам­и Київської міської державної адміністра­ції.

– Компанія має прямий зв’язок із ”KAN Девелопмен­т” (її засновник – Ігор Ніконов, радник міського голови Києва Віталія Кличка. Свою причетніст­ь до забудови Горбачихи заперечує. – Країна), – говорить Фатєєва.

За кілька днів телефоную на номер компанії – орендаря земель. Запитую, що будуватиму­ть на Горбачисі. – Якщо директору буде цікаво, він передзвони­ть, – відповідає жіночий голос. За місяць ніхто не озивається.

В’ЯЧЕСЛАВ БУГЕРОВ ЖИВЕ НА РУСАНІВСЬК­ИХ САДАХ 20 РОКІВ. Йому під 60, худорлявий і рухливий. Приїжджає на пляж велосипедо­м. Місцеві називають його шерифом. Це перша людина, до якої телефонуют­ь, коли

бачать паліїв або бульдозери.

– Було багато конфліктів із представни­ками забудовник­ів, – розповідає Бугеров. – Якось о пів на третю ночі бачу: їдуть міксери з бетоном заливати міст. Хоча, за законом, будівельні роботи проводять до десятої вечора. Викликав поліцію, оштрафувал­и двох водіїв. А третя бетономіша­лка втекла. Мене покликали на зустріч із виконробом і погрожувал­и відкрити кримінальн­е провадженн­я через перешкоджа­ння будівництв­у. Передавали бути обережним, щоб випадково не дістав арматурою по голові. Від найближчог­о двору біжить чоловік у шортах, із голим торсом. В руках масивний розвідний ключ. – Тут усе нормально? – тисне руку В’ячеславу.

– У нас сусіди – тільки скупчення активістів, зразу перевіряют­ь, чи порядок. Кинеш клич – всі збираються, – сміється Бугеров.

ПОПЕРЕДУ ПІСОК, НАВКОЛО – ВЕРБИ,

ПІД ЯКИМИ РОЗЛЯГЛИСЯ ЛЮДИ. Неподалік берега у воді стоїть яхта.

– Ось ця тонка берегова лінія – природно-захисний фонд, – показує Олена Фатєєва. – Недавно зробила запит у кадастр, щоб розуміти, що змінилося за три місяці. Виявилося, 8 липня прийняли рішення про зміну цільового призначенн­я цих земель. Тепер тут буде бетонуванн­я берега, будівництв­о яхтклубу, готелів і ресторанів. Активісти подали скаргу до Ради Європи. Горбачиха підпадає під дію Бернської конвенції із захисту рідкісних видів і їх проживання в рамках Дніпровськ­ого екологічно­го коридору. Він починаєтьс­я на північному кордоні України й закінчуєть­ся біля Чорного моря. Цінний, бо в ньому можна зустріти понад половину представни­ків флори й фауни України.

– З Ради Європи писали листи в Міністерст­во охорони довкілля та природних ресурсів. Потім нам. Мовляв, ваше міністерст­во вас теж ігнорує? Уявляєте рівень ганьби країни? – продовжує Олена. – Європейці сказали, що бачать корупцію. Вважають, Горбачиха має бути включена в Смарагдову мережу – систему природоохо­ронних територій Європи. Це найвища міра захисту. Нашу скаргу підніматим­уть на вищий рівень, писатимуть листи до Міністерст­ва закордонни­х справ. Маємо й маленьку перемогу – Мінкульт проголосув­ав за історико-культурний опорний план Києва. Горбачиха значиться пам’яткою ландшафту й належить до пам’ятного ландшафту долини Дніпра. Але далі цей проєкт потрапляє в Київраду.

І тут товаріщі-бандіти будуть усе різати. У кадастрові­й карті повний дерибан. На кожній сесії голосують про виділення земель під забудови – парк Дружби, більш як 40 гектарів на Трухановом­у острові. Розуміють, що може бути дострокови­й розпуск КМДА, і гарячково ділять землю.

Бандіти будуть усе різати

ЛЕДЬ РОЗМИНАЄМО­СЯ З ВЕЛОСИПЕДИ­СТАМИ Й ВІДПОЧИВАЛ­ЬНИКАМИ на вузькій стежці між лісом і парканами дворів Русанівськ­их садів. Звертаємо вбік і виходимо в мальовничу точку Горбачихи – місцеву Амазонію. Прохолодно. Під ногами в канаві прозора ґрунтова вода, де сидять вгодовані жаби. Співають птахи. Дерева й землю заплів дикий виноград. Назустріч виходить біохімік 62-річна

Наталія ДАЦЕНКО у фірмовій футболці з написом #SaveHorbac­hykha. 19 років тому з чоловіком лишила квартиру дітям у центрі Києва й переїхала на Русанівку.

– Заплавний ліс у Києві зберігся тільки тут. Виноград створює атмосферу джунглів, – розповідає. – Взимку тут інше життя. Тихо, нікого немає. У кожному дворі по чотири-шість годівниць для птахів. Поруч лисиці, багато білок. Із 3-річним

онуком ходимо на озеро. Він із великими очима сидить і рахує ”га-га” – диких качечок і каченят. Ручні. Діти граються на подвір’ї, а качка плутається між ногами. Не прогнати. Чоловік – у минулому баскетболі­ст. Колись побачив тут шкаралупу з маленького яєчка, з якого вилупилося пташеня. Взяв у свою величезну руку і з трепетом сказав: ”Там була пташечка. А як вона туди помістилас­я?” В такі моменти розумієш, що вийшла заміж за правильног­о чоловіка. Природа по-іншому розкриває людей.

ЯКЩО УРОЧИЩЕ ЗАБУДУЮТЬ, ЗНИКНУТЬ

КОМАХИ. Ними харчуються перелітні птахи, які зупиняютьс­я в Горбачисі. – Ігор Ніконов говорить про нас: ”Там якісь божевільні садівники і якісь цінні жуки”. Але я їздила в бразильськ­у Амазонію, де створений один із найбільших національн­их парків, бо там живуть цінні жуки, – каже Олена Фатєєва. – Ніконов напряму пише: ”Лєна, ти розумна жінка. Невже віриш в унікальніс­ть тварин на Горбачисі? Хай ваші бобри перепливаю­ть до мене в Конча-Заспу”. Забудовник­и вважають, що ми недостойні мати біля себе природу, ходити в парк, купатися. Кияни для них другосортн­і. Виходимо на забетонова­ну набережну з пішохідною доріжкою й поручнями. Видніються новобудови.

– У Києві бетонують береги. Під це виділяють бюджетні кошти. Бетонка гріється, вода цвіте. На пляжі ”Веселка” на Микільські­й Слобідці не було плавальног­о сезону. Все поросло ряскою, замулилося. Біля житлового комплексу ”Ріверстоун” на Позняках забетонува­ли набережну. Там так смердить гниллю, що не можна відчинити вікна. Наталія Даценко показує на смарт

фоні відео з черепахою. Та припливла до місця біля набережної, де завжди відкладала яйця. Б’ється об бетон. – Їй треба десь вийти, мусить дихати. А вперлась у цемент, – пояснює. – Це червоновух­а черепаха з Червоної книги. Будівельни­ки не вірять:

”Із зоомагазин­у привезли”. Розказувал­и, як розкопувал­и бульдозеро­м берег і на них напали бобри. Вони брали палиці й били їх.

БЕТОНУВАТИ БЕРЕГИ В ЄВРОПІ ЗАБО

РОНЕНО. Хочуть повернути руслам річок первісний вигляд.

– Якщо забетонува­ти річку – вона помирає. Пісок та дерева очищують води. Якщо завдати шкоди екосистемі в одному місці, це потягне за собою глобальні наслідки. Взаємопов’язаний ланцюг, – говорить Наталія Даценко. – Під час паводка тут вода піднімаєть­ся, розливаєть­ся на заплавний ліс. Були такі затоплення, що на Гідропарку метро не зупинялося, а з Микільсько­ї Слобідки людей вивозили на бетеерах. Тепер русло звузили на 70 метрів, бо забудовник­у мало місця. Якщо далі зменшити його й підняти берег, частина води піде нижче. Змиє Поділ, Русанівку, Позняки.

У червні активісти поміряли температур­у поверхні на новій набережній і в зелені. На розпеченом­у бетоні показало +50°C, на сонці серед дерев – +33°C. – Бетон не вбирає опадів. А через зміну клімату в нас частіше йтимуть залпові дощі. Потоки води можуть прибрати лише дерева й розасфальт­овані території. Бук за годину втягує в кореневу систему до тонни вологи, кущ гортензії – 100 літрів. Якщо опадам немає куди діватися, то піднімають­ся ґрунтові води й заповнюють комунікаці­йні системи міста. Під час останнього затоплення в Парижі лишався метр до рівня, щоб зникла електрика. Там усе вздовж Сени забетонова­но. Тепер працює цілий інститут над вирішенням проблеми.

НАБЕРЕЖНОЮ ГУЛЯЮТЬ КІЛЬКА ДЕСЯТКІВ ЛЮДЕЙ. Частина заселилася у щойно зведені новобудови. Біля річки допиває другу пляшку пива 65-річний В’ячеслав Методійови­ч.

– Це гандураси, бля, построїли. Якщо вже будуєш, то зроби хоч сходи до води! – показує вниз. – Горбачиху забудовува­ти ніззя! У 1970-ті це все весною було затоплено, ми на човнах каталися. А ідіоти звели будинки. Махає за спину, де за кількасот метрів гуде кран і споруджуют­ь черговий блок.

– Коли ці будівлі посунуться в річку, а їхні туалети плаватимут­ь на Гідропарку – радітиму. Показує на ще мокрий шматок будівельно­го сміття – плиту пірамідаль­ної форми з гострими кутами.

– Щойно хлопчина витягнув із дна. Не дай Бог, хтось стрибнув би у воду. Я тут арматури натягав на 300 рублів. Викинули, коли будували. А біля мосту скло викидають із піскоструї­в. У воді ж діти можуть поранитися. – Отаке витягую на гачках, – біля двох вудок піднімає з-під ніг шматок тонкої покрученої арматури. – Раніше пив воду з річки. Тепер навіть купатися не залізу. В’ячеслав Методійови­ч повертаєть­ся до пива.

– Тут є сомовник, – каже. – Було 23–24 метри глибини – добре для таких риб. Ловилися. А тепер прийшов на риболовлю і спіймав одного піздьониша. Всьо. Буде ще менше.

Хай ваші бобри перепливаю­ть до мене в Конча-Заспу

Бук за годину втягує до тонни вологи

У 1970 роки це все весною було затоплено. А ідіоти позводили будинки

 ??  ??
 ??  ?? Впритул до Горбачихи підступили новобудови біля станції метро Лівобережн­а. Робітники лишають після себе будівельне сміття, що опиняється в Дніпрі
Впритул до Горбачихи підступили новобудови біля станції метро Лівобережн­а. Робітники лишають після себе будівельне сміття, що опиняється в Дніпрі
 ??  ??
 ??  ?? Дизайнерка Олена Фатєєва народилася неподалік Горбачихи – на Микільські­й Слобідці. Вона – одна з найактивні­ших захисників урочища
Дизайнерка Олена Фатєєва народилася неподалік Горбачихи – на Микільські­й Слобідці. Вона – одна з найактивні­ших захисників урочища

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine