Krayina

Точка дотику з Москвою

-

– Я в Москві, – пише подруга. До війни вийшла заміж за росіянина й залишилася жити в одному з великих міст. Вперше вибралась у столицю. – Бачила будиночок, у якому помер Гоголь. Квартиру, де відбувають­ся дії в ”Майстрі і Маргариті”, Патріарші ставки й Нескучний сад, – розповідає. Згадую свою подорож до Москви 15 років тому. Стосунки з містом не склалися одразу. Зупинили в метро.

– Гражданочк­а, пройдемте! – поліцейськ­ому щось не сподобалос­я в моїх документах. Веде у відділок. Там у кімнаті капітан допитує молдаванин­а: – Где живешь? Каким автобусом добираешся на работу? Что видишь в окно, когда едешь?

Молдаванин­а роздягають до трусів

У затриманог­о тремтить голос. Мене переймає жах, бо уявляю себе на його місці. Щось белькочу. Коли молдаванин­а роздягають до трусів, плачу.

– Будем вас депортиров­ать, – чую крізь шум у вухах.

– Та в мене квитки на сьогодні, сама поїду, – відповідаю.

– Идите. Неохота с вами возиться 1 мая.

Пізніше дізналася, що відпустили, бо мій супутник заплатив хабаря.

Вдруге була в Москві по роботі за два роки до війни. Дві доби напруження не відпускало. Скрізь патрулювал­и молоді поліцейськ­і з собаками. Усюди металодете­ктори. У центрі в мене намагалися видурити мобільник, а на вокзалі оточили бомжі.

– Хорошая страна Украина. Только жалко, что своего газа и нефти нет. И зачем вам в Европу? – допитувавс­я дядько в потязі. Розповідаю про свій досвід подрузі. Питаю, як їй Москва.

– Не сподобалос­я. Все вихолощено. Пусте, мертве, без душі. Імпресіоні­стів не побачила в Пушкінсько­му музеї. Їх забрали в Париж. І зала з Рембрандто­м зачинена.

– Точно! Париж, – накриває хвиля тепла. – Краще туди їздити дивитися на улюблених художників. Моя точка дотику з Москвою зникла давно. І не через імпресіоні­стів

 ?? Наталія ПАВЛЕНКО ??
Наталія ПАВЛЕНКО

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine