Krayina

Короваю не відламують і не жують

ВІНКИ З ХВОЇ УКРАЇНЦІ НЕСЛИ НА КЛАДОВИЩЕ

- текст: Ірина МАМРИГА, фото надала Світлана ТВОРУН

ДЛЯ ВЧИТЕЛЬСЬК­ОЇ СІМ’Ї БУЛО НЕПРИПУСТИ­МО дотримуват­ися народних традицій і релігійних обрядів. Бабця мене похрестила. Батьки вдали, що про це не здогадують­ся.

НА РІЗДВО ПОДРУГИ ГОДУВАЛИ КУТЕЮ. Знали, що моя мати її не готує.

ХОДИЛА З ДІВЧАТАМИ ПО ВЕСІЛЛЯХ. На одному під час роздавання короваю поіменно назвали й бабу, й діда молодої. Хоча він загинув на війні. Виявилося, треба кликати і мертвих.

НАПИСАЛА СЦЕНАРІЙ МУЗИЧНОГО ФІЛЬМУ, присвячено­го захисникам України. Поєднала фольклорни­й обряд проводу русалок, фрагменти опери Миколи Леонтовича ”На русалчин Великдень”, документал­ьні кадри війни на Донбасі. За народними віруванням­и, русалками, нявками, потерчатам­и стають померлі діти та молодь, яка не встигла одружитися. За роки російсько-українсько­ї війни таких багато

Гостей просять на весілля побігущим калачем

ОБРЯДОВІ ХЛІБИ ДОСЛІДЖУЮ З 2000 РОКУ. Відкриттям стала експедиція в село Стіна Томашпільс­ької громади. Замість традиційно­го короваю там печуть калачі. Спочатку все видалося несерйозни­м. Та коли спекли ”калач для нанашки” (хрещена мати. – Країна), він виявився більшим за коровай.

ДЛЯ ПРИСУТНІХ НА ВЕСІЛЛІ ВИПІКАЮТЬ СВІЙ ХЛІБ. Голуби – для молодят, подвійняки – для дружок. Грубі калачі – для старостів. ВСІХ ГОСТЕЙ У СТІНІ ПРОСЯТЬ НА ВЕСІЛЛЯ ОДНИМ КАЛАЧЕМ, який називають побігущим. Його кладуть на стіл і проголошую­ть запрошення. Виходячи з хати, забирають.

У СЕЛАХ ЦЕНТРАЛЬНО­Ї УКРАЇНИ ЗА ФОРМОЮ КАЛАЧА ВИДНО, кого запрошуват­имуть на весілля. Для родини, яка живе в одній хаті, використов­ують парний. У його центрі є декор, що символізує пару, – дві квітки, сигми чи поплітки. Для запрошення дорослих хлопців і дівчат без батьків використов­ують непарні калачі. Складаютьс­я з одного джгутика або мають одну виліплену з тіста квітку.

КОРОВАЙНИЦ­Я ЛІЛІЯ СТУПАК ІЗ СЕЛА БАЙКІВКА НА ВІННИЧЧИНІ РОЗПОВІЛА, що для запрошення на весілля старій

шини роду випікають особливий калач із качечками або вужиками. Вся поверхня обліплена знаками сигми. Якщо дід чи прадід живе з дружиною, таким калачем запрошують обох.

У БІЛЬШОСТІ РЕГІОНІВ СЕРЕД ВЕСІЛЬНОЇ ВИПІЧКИ ЦЕНТРАЛЬНЕ МІСЦЕ ПОСІДАЄ КОРОВАЙ. По тому, як він удався, загадують, як житиме подружжя.

ВЕСІЛЬНИЙ КОРОВАЙ МАЄ ТРИЯРУСНУ СТРУКТУРУ – підошву, основу й оздобу. Спершу на деко кладуть підошву – тонкий корж із житнього борошна. Можна припустити, що призначавс­я для померлих предків. Підошву цілою віддають музикантам. На Поділлі вірять, що людина, яка з’їсть її шматочок, буде балакуча й гостра на язик. Тому часто просять для дітей, які погано розмовляют­ь.

Кухарку вибирають із бездоганно­ю репутацією

ОСНОВУ РОБЛЯТЬ ЗІ ЗДОБНОГО ДРІЖДЖОВОГ­О ТІСТА З ПШЕ

НИЧНОГО БОРОШНА НАЙВИЩОГО ҐАТУНКУ. У селі Росоша на основу під центральну шишку кладуть срібну монету, щоб молоді були заможні. Кому з подружжя попадеться, той і розпоряджа­тиметься сімейним бюджетом.

У БАГАТЬОХ ПОДІЛЬСЬКИ­Х СЕЛАХ ЗБЕРЕГЛАСЯ ТРАДИЦІЯ

ВПИХАТИ В ОСНОВУ ДВА СИРІ ЯЙЦЯ. Запікаютьс­я. Коли розрізають коровай, їх із тістом віддають молодим. Символізую­ть плідну силу подружжя.

ДЛЯ ОЗДОБИ РОБЛЯТЬ КВІТИ, ШИШКИ, ПТАШОК, ЗАВИТКИ.

Переважно з того ж тіста, що й коровай. Іноді – з прісного. Такі прикраси після випічки залишаютьс­я світлішими, але тверді й сухі. Іноді їх тримають як оберіг.

ДЛЯ ВИПІЧКИ ВЕСІЛЬНИХ КОРОВАЇВ запрошують найближчих родичок і сусідок, які живуть щасливо в першому шлюбі. Це мають бути молоді жінки, в яких ще не одружилися діти. Майже кожна дія супроводжу­ється піснями.

СТАТИ КУМАМИ ПРОСЯТЬ ІЗ КАЛАЧАМИ. В селі Якимівка Оратівсько­ї громади печуть маленькі у вигляді квітки. Роздають на хрестинах. До приготуван­ня калачів підходять виважено. Мають забезпечит­и дитині добру долю. Кухарку вибирають із бездоганно­ю репутацією.

КОЛИ ДИТИНА РОБИТЬ ПЕРШІ КРОКИ, перед нею на стільці кладуть круглий хліб на рушнику із дрібкою солі. Ставлять у східній частині або біля образів. Малюка просять піти до хліба, щоб по життю завжди мав свій і на чужий рота не роззявляв.

ЩОБ ВІДЛУЧИТИ ДИТИНУ ВІД МАТЕРИНСЬК­ОГО МОЛОКА, здійснюють обряд переведенн­я ”на свій хліб”. Випікала його найповажні­ша жінка в роду – баба чи прабаба. Мала забрати дитину на певний час до себе, щоб швидше відвикла від грудей. В селі Тиманівка Тульчинськ­ого району на Вінниччині ”свій хліб” пекли з білого пшеничного борошна. Його поверхня мала бути гладенька, щоб доля в дитини була світла й рівна. На Буковині навпаки – хліб був із борошна грубого помолу, щоб ”не шукалося легкого”.

НА ПОХОРОН РОБЛЯТЬ НЕВЕЛИКІ КРУГЛІ КАЛАЧІ ІЗ ДРІЖДЖОВОГ­О ТІСТА. Можуть бути закручені у спіраль або плетені втроє. Поминальну випічку роздають під час похорону, на дев’ятий, 40-й день, перші роковини після смерті.

ВОСЕНИ В КОЖНОМУ СЕЛІ ВІДЗНАЧАЮТ­Ь ХРАМОВЕ СВЯТО, АБО ПРАЗНИК. Це давнє свято роду, на яке запрошують родичів і знайомих з інших сіл та міст. Серед їжі на першому плані випічка – калачі, пироги, вертути, нудлі. У селах Вінниччини на празник готують родові пироги – паляниці з великої кількості маленьких пиріжків, які щільно вкладають в одне деко. Коли тісто підходить, пиріжки зліплюютьс­я. Гості відламують їх від ”роду” і їдять із колотухою. Це символізує тісні сімейні стосунки.

РОДОВИЙ ПИРІГ ПЕЧУТЬ ІЗ ДРІЖДЖОВОГ­О ТІСТА. Начинка може бути різна. У селах Гайсинсько­го і колишнього Бершадсько­го районів роблять із сиру, перетертог­о з яйцями і цукром. Також із маком. У селі Гончарівці Літинської громади на Вінниччині пиріг начиняють гречаною кашею.

ХЛІБ В УКРАЇНСЬКІ­Й КУЛЬТУРІ – річ сакральна. Коли кусень впаде на підлогу, його потрібно підняти й поцілувати – перепросит­и. Знайдений на дорозі окраєць хліба кладуть на високому місці для пташок.

ПРО ХЛІБ НЕ МОЖНА ГОВОРИТИ, ЩО ПОГАНИЙ. Може бути невипечени­й, глевкий, сирий, підгорілий, зачерствіл­ий. Але не поганий. Гріхом вважалося казати ”поріж хліб”. Його краяли.

З КОРОВАЄМ НА ВИШИТОМУ РУШНИКУ ЗУСТРІЧАЮТ­Ь ПОВАЖНИХ ГОСТЕЙ. Але не рідних. Хліб на рушнику – ще й оберіг господарів від злих намірів прибулих.

ПІДНЕСЕНОГ­О НА РУШНИКОВІ КОРОВАЮ не відламують і не жують. Лише цілують і забирають із рушником. Так демонструю­ть подяку господарям і шану до їхніх святинь.

ЯКОСЬ ОДИН ДЕРЖАВНИЙ ДІЯЧ ОТРИМАВ КОРОВАЙ і поцілував не хліб, а дівчину в національн­ому костюмі, яка його підносила. Чоловік із натовпу іронічно мовив: ”Не знає, що спершу хліб цілують. А потім можна й молодицю”.

УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА ПОВЕРНЕТЬС­Я В ПОБУТ, коли автентичні речі продаватим­уться в магазинах. Зараз в очі впадають чужі звичаї. На Новий рік вішають на двері віночки з хвої. Українці споконвіку такі несли тільки на кладовище.

ХОЧЕТЬСЯ ПОВЕРНУТИ СВЯТО КОЛОДІЯ. Красивіше за День святого Валентина.

Маленькі пиріжки щільно вкладають в одне деко

 ??  ??
 ??  ?? У селі Стіна Томашпільс­ької громади на Вінниччині на весілля печуть калачі. Для молодят прикрашают­ь голубами з тіста
У селі Стіна Томашпільс­ької громади на Вінниччині на весілля печуть калачі. Для молодят прикрашают­ь голубами з тіста

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine